Wizyta Ministra ds. Samorządu w Kalwarii Zebrzydowskiej

W poniedziałek (24 maja) w ramach wizyt i rozmów z samorządowcami województwo małopolskie odwiedził minister Michał Cieślak, odpowiedzialny w Radzie Ministrów za rozwój samorządów. Podczas wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej Minister odbył spotkanie z przedstawicielami gmin i powiatów (wadowickiego, suskiego i myślenickiego). Współorganizatorem spotkania był Radny z Kalwarii Marcin Zadora, który osobiście wystosował zaproszenie do Ministra, aby odwiedził Kalwarię.

W poniedziałek (24 maja) w ramach wizyt i rozmów z samorządowcami województwo małopolskie odwiedził minister Michał Cieślak, odpowiedzialny w Radzie Ministrów za rozwój samorządów. Podczas wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej Minister odbył spotkanie z przedstawicielami gmin i powiatów (wadowickiego, suskiego i myślenickiego). 

Spotkanie dotyczyło konsultacji projektu Samorząd 3.0 – Rozwój bez barier,  programów rządowych skierowanych do jednostek samorządu terytorialnego oraz zapowiadanych projektów w ramach Polskiego Ładu.

Projekt Samorząd 3.0 dotyczy identyfikacji barier w rozwoju samorządów. Zgodnie z założeniami ministra Michała Cieślaka uwagi i propozycje zmian w prawie nadsyłane przez przedstawicieli samorządów, organizacje społeczne i obywateli powinny być ukierunkowane na ułatwienie realizacji inwestycji rozwojowych i o znaczeniu pożytku publicznego, nowe źródła finansowania samorządów oraz poprawę jakości usług publicznych.

W ramach wizyty omówiono realizowane programy kierowane do samorządów – Mieszkanie dla Rozwoju (do którego gmina Kalwaria Zebrzydowska zgłosiła już chęć przystąpienia), programy przygotowane przez Giełdę Papierów Wartościowych, oraz nowe koncepcje ogłoszone w ramach Polskiego Ładu, czy program gazyfikacji wyspowej.

Wybór miejsca nie był przypadkowy, w ostatnim czasie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na wsparcie inwestycji sportowych na terenie obiektów MKS Kalwarianka i towarzyszącej jej infrastruktury przeznaczono z rządowych funduszy ponad 6 mln zł.

W imieniu własnym oraz społeczności miasta i gminy Kalwaria Zebrzydowska za pośrednictwem Pana Ministra, pragnę złożyć serdeczne podziękowanie Panu Premierowi Mateuszowi Morawickiemu za udzielone wsparcie jakie Gmina Kalwaria Zebrzydowska otrzymała od Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Tylko w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymaliśmy 8 mln 396 tys. zł – mówił Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty

Dzięki otrzymanym środkom uda się wzbogacić ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska poprzez, budowę bieżni lekkoatletycznej na stadionie MKS „Kalwarianki”, przebudowę pawilonu sportowo-turystycznego, przebudowę parkingu przy obiekcie, budowę obiektu i zakup rowerów celem uruchomienia wypożyczalni rowerów, przebudowę placu zabaw oraz budowę ścieżek rekreacyjno – edukacyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty w czasie spotkania z ministrem zwrócił uwagę na najważniejszą inwestycje w regionie jaką jest Beskidzka Droga Integracyjna, podobnie jak wprowadzenie rekompensat finansowych dla samorządów, czy też przebudowa „Starej Szkoły” w Brodach. Spotkanie było również okazją do przypomnienia o pomyślnie zrealizowanych inicjatyw, które Gminie Kalwaria Zebrzydowska udało się wspólnie zrealizować wspólnie z administracją rządową jak uruchomienie Powszechnego Punktu Szczepień i uruchomienie nowej Apteki.

W spotkaniu z Ministrem Michałem Cieślakiem uczestniczyli: Poseł na Sejm RP Filip Kaczyński, Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty, Radny Powiatu Wadowickiego: Marek Cimer, Radni Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej na czele z Przewodniczącym Piotrem Janusiewiczem, Przewodniczący Rady Miasta Wadowice Piotr Hajnosz, Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Danuta Kawa, Małopolski Wicekurator Oświaty Halina Cimer, przedstawiciele gmin i powiatów wadowickiego, suskiego i myślenickiego.

Współorganizatorem spotkania był Radny z Kalwarii Marcin Zadora, który osobiście wystosował zaproszenie do Ministra, aby odwiedził Kalwarię.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x