Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele Katolickim czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Jest to czas pokuty i nawrócenia oraz przygotowania do świąt wielkanocnych. W Kalwarii Zebrzydowskiej, która nazywana jest Polską Jerozolimą, ma on szczególny wymiar.

  
Jedną z form przeżywania Wielkiego Postu jest udział w nabożeństwach pasyjnych. W kalwaryjskim sanktuarium nabożeństwa odbywają się w bazylice według następującego porządku:

 
• Droga Krzyżowa – od poniedziałku do soboty po wieczornej Eucharystii (około 17.30), w niedziele po Mszy św. rozpoczynającej się o godz.13.00.
• Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedziele po Mszy św. rozpoczynającej się o godz. 11.00.

 
Dodatkowo w czwartki w Piwnicy Domu Kajfasza, a w piątki w kościele III Upadku Pana Jezusa o godz. 6.30 Msza św. z kazaniem pasyjnym Gorzkie Żale.

 
Rekolekcje wielkopostne w bazylice odbędą się od 22.02 (poniedziałek) do 24.02 (środa). Nauki rekolekcyjne będą głoszone na Mszach św. o godz. 9.00 i 17.00.

  
Spowiedź święta odbywa się w bazylice codziennie od 6.00 do 17.30. W kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP trwa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.

  
W czwartek 18 lutego odbędzie się w sanktuarium czuwanie modlitewne w ramach inicjatywy Święty 4ever (Święty na zawsze). Modlitwa rozpocznie się po wieczornej Eucharystii i nabożeństwie Drogi krzyżowej – adoracją Najświętszego Sakramentu w ciszy w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej (ok. 18.00); o godz. 21.00 Apel Jasnogórski. Zakończenie nabożeństwa około 21.37 zasłonięciem cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Czuwanie odbędzie się także 18 marca wg podobnego porządku.

  
Z sanktuarium można się łączyć za pomocą transmisji przez kanał na You Tube.

  
Przez cały okres Wielkiego Postu cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej nie będzie przyozdobiony szatą wotywną.

  

Skupieniu i modlitwie oraz zasłuchaniu w Słowo Boże pomagają Dróżki Kalwaryjskie, które są miejscem rozważania tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

  

Okres Wielkiego Postu jest dla ludzi wierzących okazją do pogłębienia swojej relacji z Bogiem oraz wytężonej pracy nad sobą. Podejmujemy wyrzeczenia, które mają nas prowadzić do zdobywania siły ducha. Małe wyrzeczenia mogą przynosić wielkie zwycięstwa. Chrystus w Ewangelii przestrzega, iż można zyskać cały świat, ale zatracić swoją duszę. Niech Wielkie Post tego roku pomoże wszystkim w trudnym czasie pandemii odnaleźć prawdziwe priorytety oraz głęboką odnowę życia religijnego. Przyzywamy wstawiennictwa Maryi trwającej pod krzyżem Jezusa.

 
 
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x