Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele Katolickim czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Jest to czas pokuty i nawrócenia oraz przygotowania do świąt wielkanocnych. W Kalwarii Zebrzydowskiej, która nazywana jest Polską Jerozolimą, ma on szczególny wymiar.
Jedną z form przeżywania Wielkiego Postu jest udział w nabożeństwach pasyjnych. W kalwaryjskim sanktuarium nabożeństwa odbywają się w bazylice według następującego porządku:
• Droga Krzyżowa – od poniedziałku do soboty po wieczornej Eucharystii (około 17.30), w niedziele po Mszy św. rozpoczynającej się o godz.13.00.
• Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedziele po Mszy św. rozpoczynającej się o godz. 11.00.
Dodatkowo w czwartki w Piwnicy Domu Kajfasza, a w piątki w kościele III Upadku Pana Jezusa o godz. 6.30 Msza św. z kazaniem pasyjnym i Gorzkie Żale.
Rekolekcje wielkopostne w bazylice odbędą się od 22.02 (poniedziałek) do 24.02 (środa). Nauki rekolekcyjne będą głoszone na Mszach św. o godz. 9.00 i 17.00.
Spowiedź święta odbywa się w bazylice codziennie od 6.00 do 17.30. W kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP trwa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.
W czwartek 18 lutego odbędzie się w sanktuarium czuwanie modlitewne w ramach inicjatywy Święty 4ever (Święty na zawsze). Modlitwa rozpocznie się po wieczornej Eucharystii i nabożeństwie Drogi krzyżowej – adoracją Najświętszego Sakramentu w ciszy w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej (ok. 18.00); o godz. 21.00 Apel Jasnogórski. Zakończenie nabożeństwa około 21.37 zasłonięciem cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Czuwanie odbędzie się także 18 marca wg podobnego porządku.
Z sanktuarium można się łączyć za pomocą transmisji przez kanał na You Tube.
Przez cały okres Wielkiego Postu cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej nie będzie przyozdobiony szatą wotywną.
Skupieniu i modlitwie oraz zasłuchaniu w Słowo Boże pomagają Dróżki Kalwaryjskie, które są miejscem rozważania tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
Okres Wielkiego Postu jest dla ludzi wierzących okazją do pogłębienia swojej relacji z Bogiem oraz wytężonej pracy nad sobą. Podejmujemy wyrzeczenia, które mają nas prowadzić do zdobywania siły ducha. Małe wyrzeczenia mogą przynosić wielkie zwycięstwa. Chrystus w Ewangelii przestrzega, iż można zyskać cały świat, ale zatracić swoją duszę. Niech Wielkie Post tego roku pomoże wszystkim w trudnym czasie pandemii odnaleźć prawdziwe priorytety oraz głęboką odnowę życia religijnego. Przyzywamy wstawiennictwa Maryi trwającej pod krzyżem Jezusa.
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
About Author
You may also like
-
Gminne eliminacje do 24. Festiwalu Artystycznego „Talenty 2025”
-
Skubas – Koncert Pamięci Eweliny Baklarz i Piotra Pępka
-
Gmina Lanckorona pochwaliła się nową stroną internetową
-
Kalwarianka wraca do treningów po zimowej przerwie!
-
Zapraszamy do udziału w III edycji Konkursu wiedzy o rodzinie św. Jana Pawła II
-
Dodatkowy nabór wniosków na listę rezerwową o dofinansowanie na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków dla mieszkańców Gminy Kalwaria Zebrzydowska
-
Psycholog, architekt i specjalista inżynierii biomedycznej – czyli kolejny Klub Zawodowców w Stacji Kultury!
-
Zapraszamy w niedzielę 19 stycznia na „Wieczór z kolędą” z Chórem kalwaryjskiej bazyliki
-
Zapraszamy na wernisaż wystawy „Cicha noc – ikony i obrazy Bożego Narodzenia z bernardyńskich pracowni sztuki”