Wędrówki szlakiem krakowskich fundacji rodu Zebrzydowskich

Dla popularyzacji oraz upamiętnienia dzieł i zasług fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej Mikołaja Zebrzydowskiego Fundacja ,,Dziedzictwo” w roku 2021 realizuje projekt pt. ,,Wędrówki szlakiem krakowskich fundacji rodu Zebrzydowskich ”. 

W dniu 3 lipca 2021r. Fundacja zaprosiła mieszkańców powiatu wadowickiego na spacer po Krakowie. Jest to już kolejne przedsięwzięcie przybliżające mieszkańcom powiatu wadowickiego postać oraz wielkie dzieła Mikołaja Zebrzydowskiego , Wojewody Krakowskiego – fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas wycieczki poświęconej miejscom na które miał wpływ ród Zebrzydowskich zapoznaliśmy 25 osobową grupę mieszkańców Ziemi Wadowickiej historie, związane z przeszłością Kalwarii Zebrzydowskiej, Powiatu Wadowickiego oraz Małopolski, które pozostają bardzo mocno osadzone w historii i kulturze państwa polskiego.

Warto zaznaczyć, że ten projekt jest już kolejnym przedsięwzięciem, w ramach którego podniesiona została tematyka corocznie kontynuowana przez Fundację Dziedzictwo od roku 2015 w ramach propagowania wiedzy o historii Kalwarii Zebrzydowskiej. W roku 2016 Fundacja ,, Dziedzictwo” realizowała projekt ,,Czwartkowe spotkania przy kawie i herbacie” polegający również na organizacji spotkań o tematyce historycznej. Duże zainteresowanie wzbudził temat spotkania ,, Czas powstania miasta – Fundatorzy Kalwarii Zebrzydowskiej”, które miało miejsce w Konwencie Ojców Bonifratrów w Zebrzydowicach, a także spotkanie z czerwca 2017r., – ,,Żony, matki, córki – Fundatorki Kalwarii Zebrzydowskiej” realizowany w Klasztorze Ojców Bernardynów. Do przedmiotowej tematyki nawiązywały także inne projekty kontynuowane w kolejnych latach, również od 2019 jednodniowe wycieczki do Krakowa. Przedmiotowy projekt jest kontynuacją wielu inicjatyw podejmowanych od sześciu lat przez Fundację Dziedzictwo, których celem była popularyzacja wiedzy historycznej oraz dzielenia się wiedzą o dziedzictwie Ziemi Wadowickiej.

Bliska odległość terenów Powiatu Wadowickiego od tego Krakowa, powoduje iż mieszkańcy naszego powiatu częściej wędrują w tereny odległe, a na zakupy jeżdżą do Krakowa. Jednocześnie z wielu innych powodów, rzadko mają możliwość uczestniczyć w celowym i właściwie przygotowanym przedsięwzięciu, dostarczającym wiedzy o dziedzictwie kulturowym stolicy Małopolski. Poprzez to zadanie nadal kontynuujemy dzieło upamiętnienia czynów Fundatora miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.

Projekt jest współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach jako realizacja zadania publicznego w dziedzinie turystyki w 2021r.

Zadanie zostało objęte patronatem honorowym przez Filipa Kaczyńskiego Posła na Sejm RP.

Celem Fundacji Dziedzictwo jest wspieranie różnokierunkowego rozwoju społeczeństwa, a także sprzyjanie lokalnym, oddolnym inicjatywom oraz przedsięwzięciom obywatelskim, zwłaszcza w dziedzinie edukacyjno- wychowawczej, kulturalnej, naukowej i oświatowej, a w szczególności pielęgnowanie polskiej lokalnej tradycji.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x