Wczoraj po raz pierwszy w Kalwarii uruchomiono generator przeciwsmogowy

Jak informuje Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej w dniu wczorajszym (12 stycznia) w godzinach 17:00 – 19:00 został uruchomiony generator fali uderzeniowej. Rozruchu urządzenia  dokonali pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uruchomieniu generatora brał udział Burmistrz Augustyn Ormanty wraz z pracownikami Urzędu Miasta i Dyrektorem zakładu „Mebloform”.

Celem  projektu jest przeprowadzenie szeregu badań przy użyciu generatora fali uderzeniowej mających w interwencyjny sposób zredukować przekroczenia normowe stężeń pyłów PM2.5 i PM10 z możliwie jak największego obszaru, a tym samym przeciwdziałać tworzeniu się smogu na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska.

Wpływ działania generatora na jakość powietrza był mierzony za za pomocą specjalistycznego drona oraz za pomocą mierników jakości firmy Airly rozmieszczonych w najbliższym otoczeniu. Otrzymane wyniki posłużą do dokładniejszych badań. Projekt „Opracowanie systemu interwencyjnej redukcji stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu” jest realizowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, a Gmina Kalwaria Zebrzydowska przystąpiła do pomocy w realizacji projektu. W wyniku działania urządzenia zanieczyszczone powietrze zostaje „wypchnięte” na kilkaset metrów w górę – poza zasięg nosów i płuc mieszkańców. Podobnego urządzenia rolnicy używają do ochrony pól przed gradem. Zdaniem naukowców AGH urządzenie może sprawdzić się też w walce ze smogiem. Pierwsze badania w grudniu ubiegłego roku zostały przeprowadzone w Skawinie.

Planowane uruchamianie generatora, będzie następowało w okresach zagrożenia wystąpienia przekroczeń norm jakości powietrza w zakresie poziomu pyłów. Wiąże się to jednak z wystąpieniem hałasu, za co Urząd Miasta pragnie przeprosić.

Informujemy, iż  do 15 lutego 2022 r. na terenie Zakładu Mebloform Sp. z o.o. zlokalizowanego przy al. Jana Pawła II 5,w Kalwarii Zebrzydowskiej w godzinach od 7.00 do 20.00 może dochodzić do hałasu w związku z prowadzeniem badań naukowych przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Rozpoczęcie projektu badawczego w Kalwarii Zebrzydowskiej jest spowodowane otwartością Burmistrza Augustyna Ormantego na innowacyjne projekty, które mogą wpłynąć na poprawę  jakości powietrza, gdyż dostrzega on problem związany z zanieczyszczeniem powietrza i występowaniem smogu na terenie gminy.

2.5 2 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x