Wahasz się, co wybrać? Postaw na nasze szkoły!

Dla kogo jest technikum albo szkoła branżowa, a dla kogo liceum? Czy, aby spełnić swoje marzenia związane z przyszłością trzeba wyjeżdżać do dużych miast? Jak można rozpocząć drogę ku sukcesom w wybranym przez siebie zawodzie bądź dziedzinie nauki, a jednocześnie pozostać sobą? To niektóre z pytań, które właśnie zadają sobie ośmioklasiści i ich rodzice. Postaramy się pomóc w rozwiązaniu tych dylematów.

Już za kilka dni ruszy rekrutacja do szkół średnich. Uczniowie klas ósmych staną przed ważnym wyborem. Podstawowe pytanie brzmi, do jakiego typu szkoły chce uczęszczać młody człowiek. Do liceum, gdzie nauka trwa cztery lata i zazwyczaj jest wstępem do studiów? Do 5-letniego technikum, gdzie można uzyskać zawodowe kompetencje w wielu popularnych branżach, a na koniec nauki podjąć decyzję o studiach wyższych? Do trzyletniej szkoły branżowej I stopnia, która obejmuje kształcenie ogólne i zawodowe? A może już teraz w planach jest późniejsze ukończenie szkoły branżowej II stopnia, która kończy się uzyskaniem dyplomu technika? Bez względu na to, jaka decyzja zostanie podjęta przez ośmioklasistę/stkę, Powiat Wadowicki ma świetne szkoły ponadpodstawowe, które gwarantują wysoki poziom nauczania, atrakcyjne kierunki naukowe oraz naukę ciekawych zawodów.

Przykłady? Np. profil psychologiczny w jednym z liceów. A może ktoś chce zostać technikiem reklamy? Nie ma sprawy – i taką ofertę mamy u siebie! Ktoś inny widzi się za kilka lat w zawodzie architekta? I w tym przypadku nie zawiedzie się na szkołach powiatowych. A może wśród młodych mieszkańców naszego regionu są chętni do pełnienia służby w policji? Jeśli tak, nie muszą szukać daleko szkoły, która pomoże spełnić to marzenie.

Takie przykłady można by mnożyć niemal w nieskończoność. Czy ktoś chce zostać naukowcem, czy np. kucharzem, cukiernikiem, hotelarzem, budowlańcem, informatykiem, spedytorem, elektrykiem, elektromechanikiem, handlowcem, ekonomistą, fotografem albo fryzjerem – te i wiele innych kierunków kształcenia oferują właśnie nasze szkoły. Ze szczegółami propozycji poszczególnych placówek oświatowych można zapoznać się klikając w linki, które prezentujemy na końcu tego tekstu. Zapewniamy, że bez względu na to, czy ktoś zamierza pójść do liceum, technikum czy szkoły branżowej, zdecydowanie ma w czym wybierać!

W jakich warunkach będą kształcić się ci, którzy wybiorą szkoły średnie znajdujące się na terenie naszego powiatu? Ich uczniowie oraz absolwenci z pewnością potwierdzą, że w naprawdę dobrych. W ostatnich latach Powiat Wadowicki pozyskał wiele milionów złotych z Unii Europejskiej oraz od rządu, które zainwestowano m.in. w sprzęt, unowocześnienie sal lekcyjnych a także w całą gamę zajęć dodatkowych.

Naprawdę nie mamy się czego wstydzić. Przeciwnie – możemy być dumni z tego, jak zmieniają się szkoły powiatowe. W tej chwili uczniowie korzystają z nowoczesnych i odpowiednio wyposażonych sal lekcyjnych, hal sportowych oraz warsztatów. W ofercie naszych szkół jest wiele projektów dodatkowych oraz wyjazdy na zagraniczne praktyki. Stale pozyskujemy środki zewnętrzne na szkolenia i kursy, dzięki którym nasi wychowankowie mogą zdobyć bezpłatnie dodatkowe umiejętności, wpływające na ich konkurencyjność na rynku pracy – wylicza wicestarosta Beata Smolec, odpowiedzialna za powiatową oświatę. – Mamy też świetnie wykształconą kadrę, która nieustannie doszkala się, która umie odpowiedzieć na wyzwania, jakie stawia teraźniejszość, i która – mówiąc kolokwialnie – nie łamie charakterów młodych osób, ale potrafi zachęcić je do odkrywania talentów i odnajdywania w sobie tego, co najlepsze – dodaje wicestarosta.

Wiemy, jak ważną rolę pełni sport w życiu młodzieży i jaką będzie pełnił w czasach po pandemii. Również w tej dziedzinie placówki podległe Powiatowi Wadowickiemu wyróżniają się na plus. Przykłady jedynie z kilku ostatnich lat… W latach 2018 i 2019 wykonano boiska przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie, CKZiU Nr 1 w Wadowicach, I Liceum Ogólnokształcącym w Wadowicach oraz Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radoczy. Przy trzech powiatowych szkołach (CKZiU w Andrychowie, I LO w Wadowicach i CKZiU Nr 1 w Wadowicach) powstały jednocześnie siłownie zewnętrzne. Z kolei w bieżącym roku wybudowano nowoczesne boiska przy Zespole Szkół Nr 2 w Andrychowie oraz CKZiU Nr 2 w Wadowicach. To nie wszystko. Jeszcze w tej kadencji władze powiatu chcą, aby godne XXI wieku boisko powstało przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Udało się także pozyskać milionowe dotacje rządowe na budowę nowych hal sportowych przy andrychowskim I LO oraz wadowickim CKZiU Nr 2.

Wracając do pytań z początku tekstu. Wybór rodzaju szkoły średniej to sprawa indywidualna, związana z zainteresowaniami młodego człowieka, talentami, jakie chce rozwijać i przyszłością, którą dla siebie widzi. Jednak bez względu na to, czy wybierze liceum, technikum czy szkołę branżową, placówki podległe Powiatowi Wadowickiemu mają mu naprawdę wiele do zaoferowania. Czy, aby spełnić marzenia o fajnym zawodzie bądź interesujących studiach, trzeba wyjechać do dużego miasta? Zdecydowanie nie! Wystarczy przejrzeć ofertę naszych szkół. W końcu, jak kroczyć ku sukcesowi i pozostać sobą? My proponujemy zdecydować się na jedną z naszych szkół 

Poniżej linki do oferty poszczególnych placówek:

I LO w Andrychowie: https://liceum-andrychow.edu.pl/rekrutacja-2021/

I LO w Wadowicach: http://www.lowadowice.pl/rekrutacja-2019-o/2021-2022-oferta-edukacyjna.html

http://lowadowice.pl/rekrutacja2021/

CKZiU Nr 1 w Wadowicach: https://ckziu1wadowice.pl/index.php/nabor-1/oferta (liceum, technikum, szkoła branżowa I i II stopnia)

CKZiU Nr 2 w Wadowicach: https://ckziuwadowice.pl/kierunki-ksztalcenia/

https://ckziuwadowice.pl/oferta-2/ (liceum, technikum, szkoła branżowa I stopnia)

CKZiU w Andrychowie: https://www.ckziuandrychow.pl/uczen/rekrutacja-2021/oferta/ (technikum)

ZS Nr 2 w Andrychowie https://www.zs2andrychow.pl/?p=6034 (technikum, szkoła branżowa I stopnia)

ZS CKU w Radoczy: https://www.radocza.edu.pl/ (technikum, szkoła branżowa I stopnia)

ZS im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej: http://www.zsken.edu.pl/index.php/aktualnosci/uroczystosci-i-wydarzenia-szkolne/1907-oferta-edukacyjna-2021-2022 (technikum, szkoła branżowa I stopnia)

ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej: https://www.lokalwaria.pl/index.php/informacje-dla-kandydatow (liceum)

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x