W Wielki Piątek odbędzie się premiera filmu „Polska Jerozolima” w telewizji. Zapraszamy do obejrzenia zwiastuna

W Wielki Piątek odbędzie się telewizyjna premiera filmu „Polska Jerozolima”. Dokument będzie emitowany w TVP Historia 2 kwietnia o godz. 18:40.

Zachęcamy do oglądania filmu ! Dziś prezentujemy zwiastun filmu. Film wyreżyserowali Mirosława Krzyszkowskiego i Joanny Zając, którzy są także autorami scenariusza. Niezwykłym walorem 53 minutowego filmu jest oryginalna muzyka Krzysztofa Odrobiny, w tym specjalnie napisana dla filmu piosenka „Pielgrzym” (słowa: Mirosław Krzyszkowski, muzyka: Krzysztof Odrobina). 

Głównym bohaterem dzieła jest Mikołaj Zebrzydowski, którego życie mogłoby stanowić kanwę do niejednego filmu. Połączenie współczesnych zdjęć  Jerozolimy, materiałów archiwalnych urokliwym zakątkiem Polskiej Jerozolimy (Kalwarii Zebrzydowskiej) w sposób szczególny uwypukla historię tego miejsca oraz w wymiar duchowy i kulturowe dziedzictwo kalwaryjskiego sanktuarium.

Film powstawał w latach 2019–2020, a jego twórcy starali się towarzyszyć najważniejszym wydarzeniom jakie na przestrzeni roku rozgrywają się w Polskiej Jerozolimie, jak między innymi Misteria Wielkanocne, na które przybywają setki tysięcy pielgrzymów.

W listopadzie 2020 roku ostatecznie zakończono prace nad filmem dokumentalnym „Polska Jerozolima”. Projekt był realizowany od roku 2019 z inicjatywy Fundacja Wiara i Prawda oraz Klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej. Od początku prac do działań twórców i producentów finansowo i merytorycznie dołączyła Gmina Kalwaria Zebrzydowska, a projekt dofinansowano ze środków Województwa Małopolskiego.

Początkiem 2020 roku, biorąc pod uwagę znaczenie projektu dla historii i kultury polskiej oraz europejskiej, do prac włączyło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez bezpośredni nadzór i wsparcie Narodowego Centrum Kultury. Projekt wsparło także wiele indywidualnych osób, firm oraz instytucji, takich jak: Gmina Lanckorona, Konwent Bonifratrów w Zebrzydowicach, Stowarzyszenie Dobroczynne im. Mikołaja Zebrzydowskiego, Arcybractwo Miłosierdzia z Krakowa czy Polska Izba Przemysłu Skórzanego.

„Polska Jerozolimę” będzie można w Wielki Piątek zobaczyć w TVP Historia, będzie to premiera telewizyjna. Film pojawi się również na licznych pokazach, zapis filmu na płycie DVD można też otrzymać bezpłatnie w Urzędzie Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej pok. 12.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x