VIII Turniej Szermierczy o Puchar Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej

W miniony weekend (28-29 X) w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyły się zawody szermiercze w randze Pucharu Polski. Były to pierwsze zawody o tej randze w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zawody zorganizowało Stowarzyszenie Klub Sportowy „SKS GRASS-HOPPER Kalwaria”.

W pierwszym dniu rywalizowały szpadzistki. Zawody rozegrano w czterech kategoriach wiekowych, równolegle toczyły się walki indywidualne amatorów. W finale rywalizacji U-10 Amelia Wojtyczko (UKS Trójka Radlin) pokonała Katarzynę Waśko (PKSzerm Warszawa). W grupie U-12 Natalia Bobusia z UKS Sokolik MOSiR Krosno triumfowała przed Aleksandrą Kowalską (Piast Gliwice), zwyciężczynią turnieju w kategorii U-14 okazała się Hanna Szczurowska (także Piast Gliwice) a drugie miejsce zajęła Agata Hebdowska (T.S. Górnik Radlin). Najlepszą juniorką młodszą została Maryia Vysotkaya (AZS AWF Katowice), która w ostatniej walce wygrała z Kamilą Gustą (Piast Gliwice). Główne trofeum rywalizacji amatorów trafiło do Katarzyny Spiriny i Bogdana Wojtasa (oboje KKSz Kraków), którzy w swoich finałach pokonali odpowiednio Marię Modrzyk (Bytomskie Towarzystwo Szermiercze) i Igora Jasielczuka (KKSz Kraków).

W drugim dniu szpadzistów (chłopcy) zdecydowano się podzielić na aż 5 kategorii wiekowych. W najstarszej główne trofeum odebrał Franciszek Drobczyk (Piast Gliwice), który w decydującym pojedynku pokonał, z Igora Kozaka (KS Olimp Lubin). Patryk Szczegielniak z WKS Kolejarz Wrocław wygrał walkę finałową kategorii U-14 z Krzysztofem Sadowym (KSz Warszawianka) a w grupie U-12 rolę odwróciły się i tym razem to Yehor Karyuchenko (AZS AWF Katowice) wygrał z Pawłem Roguskim (KSz Warszawianka). W grupie U-10 najlepszy był (drugi w Wadowicach) Adam Wojdyło (KS Szpada Wadowice), który w finale pokonał Błażeja Adamczyka (UKS Trójka Radlin), a najmłodszym triumfatorem turnieju został Andrii Karyuchenko (UKS Wołodyjowski Siem. Śl.), który walkę o zwycięstwo w kategorii U-9 wygrał z Mateuszem Andruchówem (Zerwikaptur Kraków).

Patronat nad zawodami objęli: Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty, Polski Związek Szermierczy, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.