„To wielkie dziedzictwo ducha, które jest dziedzictwem ludzkości, a przede wszystkim wiary w to, że jest Bóg, że on nas kocha, jest naszym ojcem i na nas czeka. W to jego czekanie na nas (…) jest wpisana troska, by to wielkie dziedzictwo kultury – klasztor i bazylika w Kalwarii Zebrzydowskiej – zostało rozszerzone. To się dokonało 20 lat temu” – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski. Były to piękne podsumowujące obchody słowa, które wypowiedział wczoraj wieczorem (26 listopada 2019 r.) podczas wieczornej uroczystej Mszy św. dziękczynnej w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Obchody jubileuszowe 20 – lecia wpisania sanktuarium na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO rozpoczęły się 25 listopada w klasztornym refektarzu, gdzie odbył się doroczny zjazd przeżywają zarządcy polskich obiektów UNESCO. Obecni byli także przedstawiciele światowej organizacji UNESCO oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa, które jest współorganizatorem tych obchodów.
Na początku zebranych gości przywitał kustosz kalwaryjskiego sanktuarium – o. dr Konrad Cholewa OFM oraz Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Uczestnicy wysłuchali referatów w ramach sympozjum, które zostało przygotowane przez NID. Odczytano listy gratulacyjne, oraz zaprezentowano wykład prof. dr hab. inż. arch. Anny Mitkowskiej, autorki dokumentacji wpisu Kalwarii na UNESCO pt. O przygotowaniu dokumentacji walorów Zespołu Pielgrzymkowego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wśród słów jakie wypowiedziano o Kalwarii Zebrzydowskiej najbardziej zapadały w pamięci te, że Sanktuarium jest żywym fenomenem, że dziedzictwem są nie tylko zabytki, ale żywa wiara i tradycja, która nadal jest tu w tak piękny sposób kultywowana.
Zebrani goście oraz prelegenci wielokrotnie podkreślali trud, wagę i piękno, jakie zostaje zachowane dzięki pracy opiekunów Światowych Miejsc Dziedzictwa. My mamy wielkie szczęście, że ów trud, jest także naszą codziennością.
Punktem centralnym obchodów była Msza św. dziękczynna w Bazylice pw. Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, której przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski. Podczas niej dziękowano za to, że Sanktuarium Pasyjno-Maryjne 20 lat temu zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na początku Eucharystii kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o. Konrad Cholewa OFM stwierdził, że ten jubileusz jest okazją do złożenia Bogu dziękczynienia. – Szczególnie chcemy dziś dziękować Bogu, że naszym dziedzictwem jest także dobro duchowe, które tu przez wieki gromadzi się w pielgrzymach, przybywających na to święte miejsce – powiedział.
„To wielkie dziedzictwo ducha, które jest dziedzictwem ludzkości, a przede wszystkim wiary w to, że jest Bóg, że on nas kocha, jest naszym ojcem i na nas czeka. W to jego czekanie na nas (…) jest wpisana troska, by to wielkie dziedzictwo kultury – klasztor i bazylika w Kalwarii Zebrzydowskiej – zostało rozszerzone. To się dokonało 20 lat temu” – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski. Zauważył, że ta Eucharystia jest okazją by podziękować Bogu, że klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miejsce tworzą także dzieje pielgrzymów, modlących się u stop Maryi i na dróżkach. Arcybiskup wskazał, że należy troszczyć się o wielkie dziedzictwo kultury, jakimi są kalwaryjskie bazylika i klasztor; przekazywać je kolejnym pokoleniom, by spotkanie Boga z człowiekiem w tym miejscu mogło przynosić błogosławione owoce i wskazywać kolejnym pokoleniom, że istnieje Bóg Ojciec pełen miłości i Maryja, przed którą można złożyć swe troski, bóle i niepokoje.
Po Mszy św. w bazylice odbył się koncert, w którym wystąpili Marcin Wolak, Stanisław Krawczyński oraz Krakowska Orkiestra Kameralna. Natomiast przed Eucharystią abp Marek Jędraszewski poświęcił kaplicę w budynku bernardyńskiego seminarium, z której będą korzystali starsi i schorowani zakonnicy.
Manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 1 grudnia 1999 roku w Marakeszu (Maroko). Jest on świadectwem religijności i kultury oraz pierwszym założeniem typu „wielkich kalwarii” w Polsce. Kryterium decydujące o wpisie obiektu mówi o integralności naturalnego krajobrazu, który został wykorzystany do kultu Męki Pańskiej i Najświętszej Maryi Panny w formie alei i kaplic. Piękno krajobrazu i architektury łączy się harmonijnie z walorami duchowymi.
Sanktuarium powstało na początku XVII wieku z inicjatywy Mikołaja Zebrzydowskiego, który przekazał opiekę nad miejscem bernardynom, tak jak to jest w Ziemi Świętej. Sanktuarium jest jednym z największych miejsc kultu Męki Pańskiej oraz Najświętszej Maryi Panny. Z niesłabnącym zainteresowaniem pątnicy uczestniczą w Misterium Męki Pańskiej organizowanym w Wielkim Tygodniu oraz uroczystościach ku czci Wniebowzięcia NMP. Liczba nawiedzających pielgrzymów rocznie sięga dwóch milionów.
Uroczystości były wspaniałą okazją do promocji Sanktuarium i Kalwarii Zebrzydowskiej w Polsce i na świecie. Było to także podziękowanie za ogrom prac, jakie Ojcowie Bernardyni wykonuje codziennie.
fot. o. Franciszek Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
fot. Andrzej Famielec | Kalwaria 24
About Author
You may also like
-
“Bezpieczna Małopolska – Bon na Ratowanie”: sukces OSP Zebrzydowice i Gminy Kalwaria Zebrzydowska!
-
Zapraszamy na spotkanie ze Świętym Mikołajem!
-
Martynka Stawowy z Barwałdu Wicemistrzynią Świata… w Balecie!
-
Korzyści z korzystania z biura nieruchomości przy transakcjach komercyjnych
-
Robimy Kartki Świąteczne
-
Zanurz się w artystycznym świecie Piotra Kurcmana – WCK zaprasza na wernisaż!
-
Piotr Bałtroczyk Stand Up 2025 – Nowa odsłona legendy
-
Wolne bilety na spektakl „Sposób na blondynkę” w Kalwarii Zebrzydowskiej – idealny sposób na Andrzejkowy weekend!
-
Edzio, dwukrotny mistrz Polski we freestyle’u i gwiazda TikToka wystąpi w WCK!