Kolejna ekspozycja w Muzeum Miejskim. Tym razem jest to opowieść o wyjątkowej inicjatywie jaką podjął w latach 50. ubiegłego wieku Kazimierz Porawski – twórca trzech wadowickich teatrów.
W sobotę, 17 lutego o godzinie 15.00 w sali ekspozycyjnej Muzeum Miejskiego (ul. Kościelna 4) odbędzie się wernisaż nowej wystawy „Trzy teatry Kazimierza Porawskiego”. Wystawa powstała dzięki inicjatywie Pani Joanny Porawskiej, córki twórcy wadowickich, amatorskich scen. Jak sama pisze:
Organizatorzy wierzą, że ekspozycja różnych pamiątek z tych czasów przyczyni się do wypełnienia luki w pamięci zbiorowej mieszkańców miasta, poczynając od teatru lalek, poprzez zespoły dorosłych, i w końcu, młodzieży licealnej.
Na przestrzeni lat 1951-1972 zrealizowano ponad 300 spektakli w reżyserii Kazimierza Porawskiego i scenografii Czesława Lemparta, które nie tylko w Wadowicach, ale i w innych miejscowościach oglądały tysiące widzów. Ekspozycja jest swego rodzaju podróżą w przeszłość kilku pokoleń wadowiczan. W przedstawieniach uczestniczyli bowiem między innymi: Katarzyna Banachowska, Mikołaj Grabowski, Zbigniew Jurczak, Hanna Kawa, Jadwiga Kudłacik, Andrzej Nowotarski, Lucyna Radwan, Krystyna Rodkiewicz, Maria Tindel, Wiesław Włoch, Jerzy Żukowski.
Ekspozycje można będzie oglądać bezpłatnie do 28 marca b.r.
About Author
You may also like
-
Gminne eliminacje do 24. Festiwalu Artystycznego „Talenty 2025”
-
Skubas – Koncert Pamięci Eweliny Baklarz i Piotra Pępka
-
Gmina Lanckorona pochwaliła się nową stroną internetową
-
Kalwarianka wraca do treningów po zimowej przerwie!
-
Zapraszamy do udziału w III edycji Konkursu wiedzy o rodzinie św. Jana Pawła II
-
Dodatkowy nabór wniosków na listę rezerwową o dofinansowanie na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków dla mieszkańców Gminy Kalwaria Zebrzydowska
-
Psycholog, architekt i specjalista inżynierii biomedycznej – czyli kolejny Klub Zawodowców w Stacji Kultury!
-
Zapraszamy w niedzielę 19 stycznia na „Wieczór z kolędą” z Chórem kalwaryjskiej bazyliki
-
Zapraszamy na wernisaż wystawy „Cicha noc – ikony i obrazy Bożego Narodzenia z bernardyńskich pracowni sztuki”