Sympozjum Naukowe poświęcone Mikołajowi Zebrzydowskiemu

W sobotę 24 października odbyło się sympozjum naukowe pt. Mikołaj Zebrzydowski (1553-1620), palatinus et capitaneus Cracoviensis, fundator et defensor Ecclesiae. W czterechsetną rocznicę śmierci. Z uwagi na sytuację epidemiczną, sympozjum odbyło się w formie online z zachowaniem sanitarnych zasad bezpieczeństwa.

W sobotę 24 października odbyło się sympozjum naukowe pt. Mikołaj Zebrzydowski (1553-1620), palatinus et capitaneus Cracoviensis, fundator et defensor Ecclesiae. W czterechsetną rocznicę śmierci. Z uwagi na sytuację epidemiczną, sympozjum odbyło się w formie online z zachowaniem sanitarnych zasad bezpieczeństwa.

Na początku spotkania wszystkich prelegentów oraz uczestników spotkania przywitał o. dr Konrad Cholewa OFM, kustosz sanktuarium.

– Jesteśmy dziś naocznymi świadkami, iż dziedzictwo materialne rozszerzyło się przez wieki, powiększyło o dziedzictwo duchowe, co było również zamierzeniem Wojewody Mikołaja. (…) Zależało mu na tym, aby w pięknie natury stworzonej przez Boga i architektury uczynionej ręką człowieka, wzrastał duch ludzki – mówił Kustosz.

Sympozjum poprowadził oraz zorganizował od strony logistycznej i merytorycznej o. dr hab. Aleksander Sitnik OFM. W czasie konferencji zostały wygłoszone następujące referaty:

Dr Patrycja Gąsiorowska (Polska Akademia Nauk w Krakowie): Od Jana do Michała – zarys dziejów rodu Zebrzydowskich – w zastępstwie Pani Profesor rozprawę przeczytał br. mgr Dyzma Dymek OFM.

Ks. prof. dr hab. Tomasz Moskal (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II): Zebrzydowscy na kartach polskiego wydania dzieła Roberta Bellarmina De ascensione mentis in Deum per scalas rerum creatarum z 1616 roku.

Dr hab. Aleksander Krzysztof Sitnik OFM (WSD oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej): Fundacja wojewody krakowskiego, Mikołaja Zebrzydowskiego na rzecz bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej (1602).

Dr hab. inż. Augustyn Ormanty (Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej): Kalwaria Zebrzydowska – cztery stulecia miasta łączącego sacrum i profanum.

Dr Elżbieta Elena Wróbel CSFN (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie): Fundacje Mikołaja Zebrzydowskiego w rodowych Zebrzydowicach.

Dr Bartłomiej Wołyniec (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie): Relacje Mikołaja Zebrzydowskiego z jezuitami i karmelitami.

Dr Cyprian Janusz Moryc OFM (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II): Zabytki kultu loretańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Ponadto w publikacji zostaną zawarte zaplanowane wcześniej prelekcje:

Dr Czesław Gniecki OFM (WSD oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej): Kult Pięciu Braci Męczenników w Prowincji oo. Bernardynów w XVI i XVII w. oraz powstanie kaplicy pod ich wezwaniem w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Dr Agata Dworzak (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie): Galeria rodowa Zebrzydowskich w klasztorze oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Organizatorami sympozjum były następujące instytucje: Klasztor OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej, Wyższe Seminarium Duchowne OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, Polskie Towarzystwo Teologiczne w Krakowie oddział w Kalwarii Zebrzydowskiej. Referaty wygłoszone w czasie sesji będą opublikowane w formie książkowej.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
28 października 2020 14:34

Gdzie można znaleźć dorobek naukowy dr hab. Augustyna Ormanetego? Rada Wydziału jakiej uczelni nadała mu habilitację i kiedy Centralna Komisja ds Stopni rozpatyrywała jego wniosek? Nigdzie nie mogę znaleźć tych informacji.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x