Stasiu Kruczała i inni – wystawa w CKSiT

W dniu 11 lutego 2019 w CKSiT w Kalwarii Zebrzydowskiej odbył się wernisaż wystawy pt. „Stasiu Kruczała i inni”. Jej otwarcie było wpisane w obchody XXVII Światowego Dnia Chorego organizowane przez Konwent Bonifratrów i Stowarzyszenie Dobroczynne im. M. Zebrzydowskiego w Zebrzydowicach.

W dniu 11 lutego 2019 w CKSiT w Kalwarii Zebrzydowskiej odbył się wernisaż wystawy pt. „Stasiu Kruczała i inni”. Jej otwarcie było wpisane w obchody XXVII Światowego Dnia Chorego organizowane przez Konwent Bonifratrów i Stowarzyszenie Dobroczynne im. M. Zebrzydowskiego w Zebrzydowicach.

STASIU KRUCZAŁA I INNI – wystawa rysunków i malarstwa Stanisława Kruczały – wieloletniego mieszkańca Domu Pomocy Społecznej w Zebrzydowicach. Najciekawsze prace pochodzą z lat 1994-1999. Stanisław za pomocą kreski opowiadał o świecie, który go otaczał. Widać w tych pracach dużą wrażliwość na przyrodę, zwierzęta, a także człowieka. Jego ulubionym tematem był motyw domu. Często mówiono: „domki Stasia“. To tu, w Zebrzydowicach, Stasiu mieszkał i czuł się jak we własnym domu, choć często odwiedzał i wspominał dom rodzinny. Patrząc na rysunki wchodzimy w Jego świat, widzimy wędkarza łowiącego ryby, postać kobiety z pieskiem, kolegów, osoby niepełnosprawne, a także opiekunów i braci zakonnych. Możemy powiedzieć, że rysunki Stasia, to pamiętnik uważnego obserwatora rzeczywistości. Warto też wspomnieć o sukcesach Naszego Artysty. Jego praca w roku 1994 zdobyła pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie plastycznym dla osób niepełnosprawnych w Koninie. Rysunek Stasia przedstawiający postać Papieża Jana Pawła II w papamobile został podarowany Kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu. Rysunki Stasia są bardzo oszczędne i minimalistyczne, ale dzięki temu, w swojej wypowiedzi, bardzo szczere i trafiające w sedno. To, jak dużą moc ma jego twórczość, świadczy fakt, że wielu kolegów inspirowało się i nadal inspiruje jego twórczością. W latach 1997-2001 twórczość Stasia była znaczącą inspiracją dla ówczesnego studenta Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych – Grzegorza L .Piotrowskiego. Młody artysta zauroczony perfekcyjną kreską i nieograniczoną wyobraźnią, stworzył cykl rysunków pt. Domy, domki, ludzie, rowery, samoloty. Powstała także książka artystyczna z portretami Stasia.

Na wystawie zaprezentowano prace zmarłego dwa tygodnie temu wieloletniego mieszkańca Domu Pomocy Społecznej w Zebrzydowicach Stanisława Kruczały oraz osób, które w różny sposób inspirowały się jego twórczością. Na wernisażu obecny był Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Pan Augustyn Ormanty, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pani Barbara Pindel Polaszek, jej zastępca Pani Wicedyrektor Agnieszka Stolarczyk, Prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego im. M. Zebrzydowskiego ks. Tomasz Szarliński oraz rodzina i przyjaciele autora prac. Wystawę otworzył dyrektor CKSiT Pan Andrzej Burdek. Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Renata Mikołajek oraz pedagog DPS pani Lucyna Dęgoszewska podzieliły się swoimi osobistymi wspomnieniami o Stasiu, natomiast kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Pan Grzegorz Piotrowski opowiedział o walorach artystycznych prezentowanej twórczości.

Wystawę będzie można oglądać do 29 marca 2019 r.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x