STASIU KRUCZAŁA I INNI – wystawa rysunków i malarstwa Stanisława Kruczały – zapraszamy na otwarcie wystawy

11 lutego (poniedziałek) o godz. 11:00 zapraszamy do sali im. Wojciecha Weissa w Starym Kinie (Mickiewicza 4) na otwarcie wystawy zatytułowanej „STASIU KRUCZAŁA I INNI”.

11 lutego (poniedziałek) o godz. 11:00 zapraszamy do sali im. Wojciecha Weissa w Starym Kinie (Mickiewicza 4) na otwarcie wystawy zatytułowanej „STASIU KRUCZAŁA I INNI”.

STASIU KRUCZAŁA I INNI – wystawa rysunków i malarstwa Stanisława Kruczały – wieloletniego mieszkańca Domu Pomocy Społecznej w Zebrzydowicach. Najciekawsze prace pochodzą z lat 1994-1999. Stanisław za pomocą kreski opowiadał o świecie, który go otaczał. Widać w tych pracach dużą wrażliwość na przyrodę, zwierzęta, a także człowieka. Jego ulubionym tematem był motyw domu. Często mówiono: „domki Stasia“. To tu, w Zebrzydowicach, Stasiu mieszkał i czuł się jak we własnym domu, choć często odwiedzał i wspominał dom rodzinny. Patrząc na rysunki wchodzimy w Jego świat, widzimy wędkarza łowiącego ryby, postać kobiety z pieskiem, kolegów, osoby niepełnosprawne, a także opiekunów i braci zakonnych. Możemy powiedzieć, że rysunki Stasia, to pamiętnik uważnego obserwatora rzeczywistości. Warto też wspomnieć o sukcesach Naszego Artysty. Jego praca w roku 1994 zdobyła pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie plastycznym dla osób niepełnosprawnych w Koninie. Rysunek Stasia przedstawiający postać Papieża Jana Pawła II w papamobile został podarowany Kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu. Rysunki Stasia są bardzo oszczędne i minimalistyczne, ale dzięki temu, w swojej wypowiedzi, bardzo szczere i trafiające w sedno. To, jak dużą moc ma jego twórczość, świadczy fakt, że wielu kolegów inspirowało się i nadal inspiruje jego twórczością. W latach 1997-2001 twórczość Stasia była znaczącą inspiracją dla ówczesnego studenta Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych – Grzegorza L .Piotrowskiego. Młody artysta zauroczony perfekcyjną kreską i nieograniczoną wyobraźnią, stworzył cykl rysunków pt. Domy, domki, ludzie, rowery, samoloty. Powstała także książka artystyczna z portretami Stasia.

Serdecznie zapraszamy na wystawę, na której zaprezentowane będą prace Stanisława, a także wspomniane prace Uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zebrzydowicach wraz z pracami Grzegorza L. Piotrowskiego. Wystawę będzie można oglądać do 29 marca 2019 r.

Organizatorzy wystawy: Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Konwent Bonifratrów w Zebrzydowicach.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x