Sprzęt, na jaki czekali i pacjenci, i pracownicy wadowickiego szpitala – nowy aparat RTG

To spotkanie napawa optymizmem. Po pierwsze – co prawda w kameralnym gronie – ale jednak możemy spotkać się, czego z powodu pandemii długo nie robiliśmy. Po drugie – mamy świetny powód do tego spotkania. To zakup aparatu RTG, który śmiało możemy nazwać mercedesem wśród takich urządzeń. Jest nowoczesny, niezwykle funkcjonalny a nade wszystko bardzo bezpieczny dla pacjentów – mówiła w piątek, 9 lipca br. dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach Barbara Bulanowska. Tego dnia zorganizowano uroczysty odbiór cyfrowego aparatu DRX-Evolution Plus do wykonywania badań RTG, zakupionego do powiatowej lecznicy.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. samorządowcy na czele z przewodniczącą Rady Powiatu Zofią Kaczyńską oraz starostą wadowickim Eugeniuszem Kurdasem. Obecny był także poseł na Sejm RR Filip Kaczyński.

Ten aparat naprawdę robi wrażenie. Jesteśmy pewni, że będzie dobrze służył naszym mieszkańcom. Wrażenie robi też zapewne kwota, za jaką został zakupiony. To ponad 1,2 mln złotych. Ok. 600 tys. zł pochodziło ze środków unijnych przekazanych przez Urząd Marszałkowski w ramach projektu “Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny 2”. Blisko 600 tys. dzięki przychylności radnych powiatowych przekazano z budżetu Powiatu Wadowickiego, swoją cząstkę dołożył też ZZOZ. Pieniądze są duże, ale zwłaszcza teraz, kiedy czas pandemii poczynił wiele szkód w zdrowiu wielu mieszkańców, uznaliśmy, że zakup nowoczesnego sprzętu powinien być priorytetem – podkreśla wicestarosta Beata Smolec.

Aparat posiada szereg opcji umożliwiających wygodniejsze i szybsze przeprowadzanie badań. I tak np. kolumna lampy rentgenowskiej zawieszona jest na konstrukcji sufitowej, co umożliwia robienie zdjęć właściwie w całej pracowni RTG. Funkcja ta sprawia, że pacjenci na wózkach inwalidzkich i łóżkach szpitalnych już nie muszą być przenoszeni na specjalny stół. Z kolei z myślą o najmłodszych aparat posiada m.in. zautomatyzowane filtry promieniowania zmniejszające dawkę ekspozycyjną dla małych pacjentów.

Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w dedykowany stojak do zdjęć telemetrycznych, który umożliwia wykonywanie badań kości długich i kręgosłupa. Dzięki tej funkcji, Zakład Diagnostyki Obrazowej ZZOZ w Wadowicach będzie jednym z nielicznych w naszym województwie, który wykonuje zdjęcia telemetryczne.

Poseł Filip Kaczyński podkreślał na spotkaniu, że to wielka radość widzieć, jak do wadowickiej lecznicy trafia nowoczesny sprzęt. – Teraz jesteśmy na odbiorze wysokiej klasy aparatu RTG, a już wkrótce do szpitala – dzięki środkom rządowym – trafi tak wyczekiwany rezonans magnetyczny – zaznaczał.

Przy okazji odbioru aparatu RTG zarówno samorządowcy, jak i parlamentarzysta dziękowali pracownikom wadowickiego szpitala za niezwykle trudną walkę o życie i zdrowie pacjentów, którą toczyli w minionych miesiącach, naznaczonych pandemią koronawirusa. – Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wszystko, co uczyniliście dla pacjentów z naszego regionu, i nie tylko naszego. Zawsze byliście w gotowości, sprostaliście zadaniu, jeśli chodzi o leczenie mieszkańców i szczepienia przeciwko COVID-19. Miejmy nadzieję, że to, co najgorsze już za nami – mówiła przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska. Zapewniała jednocześnie, że wadowicki ZZOZ zawsze może liczyć na pomoc w realizacji pomysłów, które służą pacjentom i rozwojowi placówki.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x