„Sokół” w Kalwarii już po rejestracji sądowej

25 maja br. sad rejestrowy w Krakowie wpisał pod nr 0000628401 Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Kalwarii Zebrzydowskiej do rejestru stowarzyszeń. W ten sposób kalwaryjski „Sokół” uzyskał osobowość prawną i po raz pierwszy od 1939 r. może rozpocząć jawną i legalną działalność.

Siedziba „Sokoła” mieści się w budynku Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Mickiewicza 9, a jego prezesem jest druh mgr Piotr Janusiewicz. Pierwszą imprezą kalwaryjskiego „Sokoła” będzie turniej sprawnościowy w formie czwórmeczu dla najbardziej usportowionych szkół średnich powiatu wadowickiego, który odbędzie się w najbliższą środę o godz. 10-tej w hali sportowej przy liceum.

„Sokół” istniał w mieście nad Cedronem w latach 1898-1939, a jego założycielem był Władysław Niemczynowski. Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy dla uczczenia jego pamięci, która miała miejsce 19 września 2021r. padły publicznie zapewnienia o potrzebie wznowienia sokolej działalności w Kalwarii. Nie trzeba było długo czekać od słów do czynów. Podczas zebrania założycielskiego wyłoniono władze towarzystwa gimnastycznego i uchwalono jego statut. Prezesem odnowionego „Sokoła” został Piotr Janusiewicz, dyrektor liceum, a zarazem przewodniczący Rady Miasta. Naczelnikiem kalwaryjskich „sokołów” została mgr Anna Bednarz, nauczycielka wychowania fizycznego. Jak na razie członkami-założycielami „Sokoła” w mieście są nauczyciele miejscowego liceum. W murach liceum mieścić się będzie również siedziba „Sokoła” w Kalwarii Zebrzydowskiej. Aktualnie na terenie powiatu wadowickiego działa także gniazdo „Sokoła” w Andrychowie, reaktywowane w 2018 r.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x