Sentymentalne powroty. Łazienka w stylu retro

Trendy nawiązujące do stylistyki retro wyrażają estetyczne zapotrzebowanie na charakterystyczną, elegancką aranżację przestrzeni. Wprowadzenie elementów rodem z przeszłości do pomieszczenia takiego jak łazienka, powinno jednak nieść ze sobą coś więcej niż zachwyt klasycznym designem.

Trendy nawiązujące do stylistyki retro wyrażają estetyczne zapotrzebowanie na charakterystyczną, elegancką aranżację przestrzeni. Wprowadzenie elementów rodem z przeszłości do pomieszczenia takiego jak łazienka, powinno jednak nieść ze sobą coś więcej niż zachwyt klasycznym designem.

 
Styl retro nie stanowi prostego odniesienia do wszystkiego, co wiąże się z przeszłością. Jest to raczej konkretny sposób pojmowania luksusu, kojarzonego zwłaszcza z modą okresu międzywojennego, a nawet pałacowymi wnętrzami jeszcze bardziej odległych czasów. Dlatego tak istotne jest, by gustowne elementy dawnego wystroju odpowiadały jednocześnie potrzebom współczesnego użytkownika. Najprostszym sposobem stworzenia odpowiedniej stylistyki jest wykorzystanie dodatków łazienkowych. Odpowiednio dobrane mogą nadać nawet nowoczesnym sprzętom pożądany klimat, zapewniając przy tym niezbędny komfort. – Na funkcjonalność akcesoriów retro składają się pozornie błahe rozwiązania, które jednak decydują o faktycznej wygodzie i niepowtarzalnym nastroju. Firma Madix wyspecjalizowała się w ofercie retro i od włoskiej fabryki Bagno&associati posiada kilkanaście serii baterii oraz dodatków w tym rustykalnym stylu. Mydelniczka połączona z wieszakiem z serii Canova CA 238 stojak na blat RE 773 czy pojemnik na biżuterię z kryształem Swarovsky, seria Folie Swarovsky FS 862, pozwalają estetycznie zorganizować okolice umywalki bez marnotrawienia przestrzeni. Elementy umieszczone na jednym mocowaniu lub podstawce zajmują niezbędną ilość miejsca, a przeznaczenie każdego z nich jest dopasowane do potrzeb użytkowników.

 
Praktyczne i gustowne dodatki pozwalają zaakcentować klasyczny charakter tworzonego wystroju bez wprowadzania skomplikowanych zmian aranżacyjnych. Przeniesienie całej łazienki w świat urokliwych salonów kąpielowych sprzed lat wymaga jednak znacznie poważniejszych działań. Trzeba wybrać odpowiednio stylizowane płytki, ukryć nowoczesne oświetlenie w nastrojowej oprawie, a przede wszystkim zamontować gustowną wannę. Instalacja wanny wolnostojącej wiąże się z koniecznością dobrania do niej właściwych przelewów Silfra i baterii. W wystroju retro są to części wyposażenia, których nie trzeba chować pod armaturą. Ich funkcje użytkowe łączą się bowiem z walorami estetycznymi. Można również zrezygnować z przelewu retro i zdecydować się na wannę jednootworową zatykaną stylowym korkiem Silfra UD 427. Natomiast wyrastająca z podłogi ozdobna bateria na stelażu z serii Armonia z ceramicznymi rączkami lub Duetto od Rubinetteria Gaboli Luigi to sposób na wzmocnienie ekskluzywnego charakteru pomieszczenia. Aby zwiększyć komfort codziennych kąpieli warto wyposażyć ją w dużą słuchawkę prysznicową. Najlepszym rozwiązaniem jest przy tym zakup możliwie wszystkich urządzeń w jednym sklepie, łącząc je w spójną, sprawną całość.
 
Retro to nawiązanie do określonej stylistyki, lecz jednocześnie bardzo duża różnorodność możliwych aranżacji. Liczne zdobienia, bogata paleta dostępnych kolorów oraz oryginalny design poszczególnych mechanizmów, stanowią źródło nieograniczonych inspiracji dekoratorskich, których wspólnym mianownikiem jest poszukiwanie luksusu. Ekskluzywny charakter pomieszczenia można dodatkowo wydobyć wykorzystując kryształy jak w przypadku fabryki Rubinetteria Gaboli Luigi, seria Imperial Cristal lub fabryki Fiore- XT SKY oraz szkło, seria Regency od Bagno&associati w wykończeniach poszczególnych elementów wyposażenia. Sprawdzają się one znakomicie jako delikatne akcenty umieszczone na wieszakach, podstawkach, a nawet koszykach na śmieci. Wyjątkowo atrakcyjne wizualnie są akcesoria z ceramiki. Produkcja takiej mydelniczki czy dozownika z serii Canova z nieregularnymi załamaniami w ceramice wymaga bardzo dużej precyzji. Do finalnego stanu udaje się doprowadzić tylko 6 na 10 produktów, co dowodzi ich unikatowości. Dla bardzo wymagających firma Madix posiada serię dodatków łazienkowych typowo retro o nazwie Aida. Niezwykle piękna, zdobiona seria z dużą ilością detali.
 
Istotą stylu retro jest właśnie niepowtarzalność oraz indywidualność. Ważne, aby tworzące go detale nie były przypadkowe, lecz składały się na jednolity wygląd i konkretną funkcjonalność, zgodną z przeznaczeniem łazienki.
 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x