Montaż jednej z największych ruchomych szopek w Polsce rozpoczął się dzisiaj w głównej nawie kalwaryjskiej bazyliki. Prace w świątyni poprzedziły przygotowania w pomieszczeniach klasztoru, a inauguracja szopki nastąpi tuż przed pasterką.
Szopka składa się z ponad 150 figur, w tym ok. 50 ruchomych. Podest zajmuje 30 m2, panorama ma 8 metrów wysokości i 11 metrów szerokości. Dekoracja jest wykonywana z wielką starannością i dbaniem o szczegóły. Przedstawia spowite nocą Betlejem i okolice, codzienność mieszkańców, ich zawody i domy, a jej centralnym miejscem jest grota, w której narodził się Chrystus. Budową szopki zajmują się bracia zakrystianie: br. Oktawiusz Zygmunt i br. Laurenty Ryguła z pomocą innych zakonników.
Jak zwykle przy instalacji szopki, zostanie zachowana kalwaryjska tradycja, która polega na dokładaniu co roku nowego elementu. W tym roku będą to nie tylko ruchome figury przywiezione z Neapolu, ale też części zabudowy miasta, które wykonał sam br. Oktawiusz.
Szopka zostanie odsłonięta tuż przed pasterką. Do bazyliki spowitej ciemnością kustosz sanktuarium wniesie figurę Dzieciątka Jezus. Po odśpiewaniu fragmentu z Martyrologium Kościoła Rzymskiego, mówiącego o czasie i miejscu narodzenia Syna Bożego w ciele i poświęceniu szopki, figurę Dzieciątka włoży do żłobu.
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
fot. o. Alojzy Garbarz OFM | Rzecznik Prasowy Bernardynów
About Author
You may also like
-
Porozmawiajmy o książkach!
-
Kawowy salon z polityką w tle – nową tradycją w Kalwarii?
-
Co polecamy na weekend 22-24 listopada
-
Dziś mija 80 lat od najtragiczniejszej katastrofy kolejowej w Polsce
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo