Przed nami II Małopolskie Spotkanie Regionów w Kalwarii Zebrzydowskiej

Pod koniec sierpnia odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – II Małopolskie Spotkanie Regionów w Kalwarii Zebrzydowskiej. W briefingu prasowym zapowiadającym pielgrzymkę wzięli udział m.in. poseł RP Patryk Wicher, marszałek Witold Kozłowski, przedstawiciele Archidiecezji Krakowskiej oraz samorządowcy.

Głównym inicjatorem tego wydarzenia, które będzie miało już II edycję jest Pan Poseł Patryk Wicher. Pamiętam, kiedy ten pomysł został mi przedstawiony i od razu powiedziałem: „robimy to”. Zwłaszcza, że w środowiskach regionalnych pojawiło się ogromne zainteresowanie. Pierwszy raz wspólnie spotkaliśmy się w Jazowsku – w tym spotkaniu uczestniczyli zarówno przedstawiciele lachów sądeckich i górali. To drugie wydarzenie, z września ubiegłego roku, to pierwsza wspólna pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej we wrześniu ubiegłego roku. Kilkanaście zespołów folklorystycznych, ponad 300 uczestników – w ślad za tym rozpoczęły się rozważania co dalej. Później spotkaliśmy się w klasztorze Ojców Bernardynów, gdzie nakreśliliśmy scenariusz kolejnego spotkania pielgrzymkowego, które odbędzie się 27 sierpnia. Dzisiaj chcemy rozpocząć spokojną promocję tego wydarzenia – mówił marszałek Witold Kozłowski.

To wydarzenie ukazuje całe bogactwo tradycji i kultur Małopolski, które Zarząd Województwa chroni, wspiera i nieustannie kultywuje. Kultura ludowa z jej zwyczajami, ceremoniałami, strojami, pieśniami, tańcami czy gwarą jest naszym dobrem narodowym, o który trzeba w sposób szczególny dbać i nim się szczycić.

Głównym punktem obchodów II Małopolskiego Spotkania Regionów, które odbędzie się 27 sierpnia, będzie Msza Święta w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym sprawowana pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego. Muzyczną oprawą mszy świętej będą pieśni przygotowane przez poszczególne zespoły regionalne. Spotkanie będzie okazją do prezentacji poszczególnych regionów Małopolski, występów zespołów regionalnych i wystaw z dziełami twórców ludowych i produktami lokalnymi.

Dotychczas odbyło się już spotkanie robocze, gdzie program został wnikliwie przeanalizowany w aspekcie duchowym i logistycznym. Musi tu być współdziałanie instytucjonalne – i faktycznie tak będzie. Mamy dokładny podział zadań. Część duchowa koncentrująca się w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym oraz część świecka, aspekt kulturowy i twórczy, który odbędzie się w mieście, które będzie organizacyjnie przygotowane. Zostanie przygotowana między innymi scena, zabezpieczony zostanie przemarsz, zostaną przygotowane występy zespołów regionalnych oraz cała logistyka. To dla nas szczególne wyróżnienie i jednocześnie zobowiązanie i tutaj wdrażamy profesjonalne, standardowe przygotowanie – podkreślał Augustyn Ormanty burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej.

Organizatorem spotkania jest Zarząd Główny Związku Podhalan im. Św. Jana Pawła II i Związek Podhalan w Polsce Oddział w Nowym Sączu. Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie.

za: Malopolska.pl
fot. główne Andrzej Famielec | Kalwaria 24
fot. Biuro Prasowe UMWM

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x