mat. CKSiT Kalwaria Zebrzydowska

Premiera spektaklu Teatru Bustrophedon pt. ,,Szelmostwa Lisa Witalisa” już 2 marca!

Teatr Bustrophedon zaprasza na spektakl „Szelmostwa Lisa Witalisa”, według tekstu bajki Jana Brzechwy w reżyserii Mirosława Płonki.

 

Spektakl premierowy odbędzie się w sobotę (2.03) o godzinie 18:00 w Sali Widowiskowej CKSiT (ulica Niemczynowskiego 3). Kolejny spektakl będzie wystawiany w niedzielę (3.03) o godzinie 15:00. Wstęp wolny!

„Znano różne w świecie LISY (…), lecz nie było w świecie lisa, ponad Lisa Witalisa”.

W 1953 roku Jan Brzechwa napisał bajkę pt. „Szelmostwa Lisa Witalisa”, rozpoczynając ją tymi słowami. Od tego czasu minęło już 70 lat, jednak poszczególne szelmostwa Witalisa, takie jak wypuszczenie Niedźwiedzia na pole, placki ze śniegu czy sfingowane wybory na prezydenta lasu, nie straciły na znaczeniu. Cechy tytułowego lisa kontynuują się w ludziach. W konsekwencji bajka jest skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych (śmiemy twierdzić, że szczególnie do dorosłych).

„Szelmostwa Lisa Witalisa” to nowa odsłona klasyki literatury dziecięcej. Witalis jest lisem nad lisami, a wokół jego nietuzinkowego sprytu krążą niesamowite opowieści. Jego wspaniały ogon dodaje mu splendoru: „Gdy Witalis kroczył drogą, wpierw widziano jego ogon, co jak ruda chmura zwisa, a dopiero potem – lisa”. Ten przewrotny i przebiegły rudzielec potrafi zdobyć przychylność mieszkańców lasu. Obiecując przysłowiowe „gruszki na wierzbie”, zostaje wybrany na prezydenta leśnej wspólnoty. Czy zwierzęta chciały takiego przywódcy? Historia przebiegłego szelmowskiego lisa, realizującego swoje niecne plany kosztem swoich pobratymców, jest w istocie satyrą na temat demokracji. To spektakl, który bawi i uczy. Przygody Witalisa dostarczają rozrywki oraz mądrej nauki, nie tracąc na aktualności.

Teatr Bustrophedon

Teatr Bustrophedon to amatorski teatr, działający przy Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dzieci oraz młodzież pod okiem instruktora- Mirosława Płonki- historyka sztuki i teatrologa- ćwiczą różne aspekty aktorstwa. Warsztaty odbywają się w każdą środę w godzinach wieczornych (od września do czerwca). Uczestnicy zajęć mają możliwość przejścia przez cały proces tworzenia spektaklu, od początkowej pracy nad postaciami, poprzez ćwiczenia sceniczne, po wystawienie pełnej, zorganizowanej i dopracowanej produkcji. To wspaniałe uczucie, kiedy po wielu godzinach ćwiczeń i prób udaje się stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. Uczestnicy mogą zaprezentować publiczności swoje umiejętności i pochwalić się swoim talentem, a także zwrócić uwagę widzów na to, jak wiele pracy i wysiłku wymaga stworzenie takiego spektaklu.

 

mat. CKSiT Kalwaria Zebrzydowska
5 1 vote
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x