Pracownia rezonansu w wadowickiej lecznicy została oficjalnie otwarta!

Bardzo dobra informacja dla mieszkańców naszego powiatu. W dniu wczorajszym (16 marca) w Szpitalu Powiatowym im. św. Jana Pawła II w Wadowicach uroczyście otwarto Pracownię Rezonansu Magnetycznego. Aparat, który zainstalowano w naszej lecznicy to jeden z najbardziej wszechstronnych i nowoczesnych skanerów tego typu. – Zakup tego rezonansu to nie tylko spełnienie marzenia, ale przede wszystkim kluczowy element dla realizacji strategii Rady Powiatu i Zarządu Powiatu. Strategii, której celem jest konsekwentne podnoszenie jakości usług świadczonych na rzecz mieszkańców przez wadowicki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej – podkreślał podczas otwarcia pracowni starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas.

Wyprodukowany w Japonii aparat charakteryzuje się unikalnymi cechami, niespotykanymi w innych podobnych urządzeniach. Skaner jest m.in. wyposażony w lekkie, 16-kanałowe cewki, dzięki którym można wykonać praktycznie każde badanie u pacjenta, niezależnie od schorzenia, z bardzo wysoką jakością i w krótkim czasie. Ponadto aparat skanuje ponad dwukrotnie ciszej niż inne tego typu urządzenia dostępne na rynku. Przygotowanie do badania oraz jego wykonanie jest wyjątkowo łatwe. Badanie wykonuje się tylko jeden raz, bez potrzeby powtarzania. To tylko kilka z właściwości, które pozwalają powiedzieć, że do Wadowic trafił sprzęt z najwyższej światowej półki. – Stworzenie tej pracowni to było nasze marzenie od lat. Udało się dzięki pracy wielu osób a także dzięki ogromnemu wsparciu parlamentarzystów z regionu. Ich determinacja spowodowała, że z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych powiat otrzymał ostatecznie ok. 4,3 mln zł na zakup rezonansu i stworzenie pracowni. W imieniu władz a przede wszystkim mieszkańców, bardzo za to dziękuję – podkreśla wicestarosta Beata Smolec.

W otwarciu pracowni rezonansu magnetycznego obok dyrekcji i pracowników szpitala uczestniczył m.in. poseł na Sejm RP Filip Kaczyński. Przybyli także przedstawiciele Województwa Małopolskiego: wicemarszałek Łukasz Smółka, członek zarządu Iwona Gibas oraz radny wojewódzki Rafał Stuglik. Licznie pojawili się również m.in. radni Rady Powiatu na czele z przewodniczącą tego gremium Zofią Kaczyńską oraz wiceprzewodniczącymi: Adamem Kubikiem i Ireneuszem Kowalczykiem. – Na ten rezonans czekaliśmy długo. Ale w końcu jest i w dodatku jest to sprzęt najwyższej jakości – mówił w czasie wydarzenia Mirosław Nowak, przewodniczący komisji zdrowia w Radzie Powiatu.

Na to czekali mieszkańcy – pracownia rezonansu w wadowickiej lecznicy oficjalnie otwarta!

Koszt zakupu aparatu i stworzenia odpowiedniej pracowni to łącznie ok. 4,5 mln zł (blisko 4,3 mln zł to środki z RFIL a nieco ponad 200 tys. – wkład własny ZZOZ). Wykonawcą głównym inwestycji była firma TMS sp. z o.o., podwykonawcą – firma MDS Cardio sp. z o.o., prace budowlane prowadziła firma EXPM Zbigniew Okoń z Nowej Iwicznej, a prace informatyczne – MEDINET Systemy Informatyczne sp. z o.o. z Opola. – Wszystkie zaangażowane podmioty wykonały swoje zadania bez zarzutu, a współpraca z nimi była doskonała – zapewniała dziś dyrektor ZZOZ w Wadowicach Barbara Bulanowska.

Na to czekali mieszkańcy – pracownia rezonansu w wadowickiej lecznicy oficjalnie otwarta!

– Myślę, że wszyscy czujemy dumę. Ale warto zaznaczyć, że zakup tego rezonansu to element szerszego planu, który realizujemy od lat. Przypomnę tylko trzy rzeczy. W latach 2018 – 2020 do szpitala zakupiono siedem nowych ambulansów. W 2021 roku w ZZOZ uruchomiony został nowoczesny cyfrowy aparat RTG, który zakupiono w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Natomiast pod koniec ubiegłego roku zakończyliśmy wartą ponad trzy mln złotych ogromną inwestycję – przy ul. Wojska Polskiego powstał trzykondygnacyjny budynek administracyjny dla pogotowia ratunkowego, garaże dla karetek oraz parking – wylicza B. Smolec. – I Rada, i Zarząd Powiatu robią wszystko, co możliwe, aby wesprzeć naszą powiatową lecznicę a przez to zapewnić mieszkańcom całego regionu jak najlepszą pomoc medyczną. Dzisiejsze wydarzenie jest bardzo dobrym momentem, aby wszystkim bez wyjątku, którzy nam w tym pomagają, złożyć podziękowania – podsumowuje wicestarosta.

tekst i foto: Powiat Wadowicki

1 1 vote
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x