Poszukiwany dawca dla Kingi z Witanowic

Od początku marca tego roku zbierana jest krew dla Kingi Kajfasz z Witanowic, mieszkanki naszego powiatu Wadowickiego. Dzięki rodzinie i znajomym Kingi kilkadziesiąt litrów zapasów krwi trafiło do banków do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, dla chorej Kingi i innych potrzebujących.

Podczas Akcji Krwiodawstwa w Izdebniku udało się pozyskać na ten cel ponad 25 litrów krwi.

Ale to nie koniec akcji i walki o zdrowie i życie Kingi!

Kinga ma białaczkę, sama krew nie wystarczy by wyzdrowiała. Obecnie jest przygotowywana by móc być biorcą szpiku lub komórek macierzystych od swojego dawcy – „brata bliźniaka genetycznego”.

Od zawsze wkładałam całą siebie we wszystko, co robiłam i zawsze starałam się zrobić jak najwięcej dla innych. W moim życiu nie było miejsca dla nudy i lenistwa. Z dzisiejszej perspektywy widzę, że spędzałam zbyt wiele czasu w pracy. W końcu każdy z nas myśli, że ma go tak wiele… Bywa jednak inaczej. Czytasz moją historię, ponieważ zachorowałam na nowotwór krwi. Diagnoza była dla mnie szokiem. Byłam przecież silną kobietą, która nigdy nie chorowała! Moje dotychczasowe pobyty w szpitalu były związane jedynie z przyjściem na świat moich dzieci. Urodziłam czwórkę wspaniałych istot. Ola, Maja, Klara i Jaś – To dla nich walczę z białaczką. W tych trudnych dla mnie chwilach i czasie wspierają mnie mój mąż Adam, brat Tomek z rodziną, rodzice, rodzina i znajomi ludzie bliscy mego serca. Kiedy zachorowałam zrozumiałam, że zbyt mało czasu spędzaliśmy razem. Wiem, że kiedy znajdzie się mój bliźniak genetyczny, a ja dostanę drugą szansę, to wraz z Adamem zmienimy wiele w naszym życiu.” – mówi Kinga Kajfasz

 

Rodzina i znajomi organizują dla Kingi Dni Rejestracji Dawców Szpiku i Komórek Macierzystych. Już w tą niedzielę (20 marca 2022 r.) będzie można dla Kingi zarejestrować się w przygotowanych punktach stacjonarnych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Witanowicach oraz w budynku Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi w Lgocie. Oba punkty będą przyjmować dawców w godz.7.30-13.00 i 14.00-15.30.

 

Kto może zostać dawcą szpiku lub komórek macierzystych dla Kingi?

Tak jak w przypadku dawców krwi, muszą być to osoby pełnoletnie (od 18 do 55 lat), i nie mające żadnych chorób przewlekłych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie DKMS – międzynarodowej organizacji zajmującą się rejestrowaniem potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych:

https://www.dkms.pl/dawka-wiedzy/o-rejestracji/jakie-sa-najbardziej-powszechne-choroby-ktore-eliminuja-z-bycia-dawca

 

Jak wygląda rejestracja dawców szpiku i komórek macierzystych ?

Rejestracja trwa 5 minut, wypełnia się formularz, pobiera wymaz (ślinę) z wewnętrznej strony policzka, umieszcza do przygotowanego pojemnika i gotowe!. Całość pakietu wysyła się bezpośrednio do fundacji DKMS i się czeka ….

Na co ?

Czeka się na wpis do bazy dawców. Organizacja DKMS zajmuje się badaniem wymazu i określenie HLA (antygenu zgodności tkankowej) i na tej postawie łączeni są dawcy z biorcami (pacjentami ).

Potwierdzeniem zarejestrowania w bazie będzie wysłana KARTA DAWCY na adres podany w formularzu.

Rejestrację można wykonać również online, z zamówieniem pakietu do domu:

https://www.dkms.pl/dzialaj/zostan-dawca

Jeśli okaże się, że będzie zgodność tkankowa dawca-biorca, fundacja DKMS kontaktuje się już bezpośrednio z wybranym dawcą. Wykonywane są badania wstępne i przygotowywanie dawcy do pobrania komórek macierzystych lub szpiku kostnego. W Polsce w 85 % wykonywana jest metoda pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej. W 15% przypadkach pobierany jest szpik w znieczuleniu ogólnym z talerza kości biodrowej. O metodzie pobierania decyduje lekarz przygotowujący dawcę.

Prosimy, zarejestruj się jako POTENCJALNY DAWCA SZPIKU I KOMÓREK MACIERZYSTYCH DLA KINGI !!! POMÓŻ NAM URATOWAĆ KINGĘ!

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x