W niedzielę 16 września 2018 r., została poświęcona i oddana do użytku odremontowana Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Barwałdzie Górnym.
Przy dźwiękach hymnu państwowego, który odegrała Orkiestra OSP z Przytkowic, wciągnięto na masz flagę państwową. Prowadzący uroczystość druh Jan Wiecheć Prezes OSP w Barwałdzie Górnym, przedstawił historię barwałdzkiej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Było to w 1920 roku tuż po żniwach. Grupa mieszkańców przysiółka w Dalachowicach postanowiła zorganizować się w zespół ludzi zawsze gotowych spieszyć na ratunek. Byli to: Stanisław Sobel, Piotr Kania, Mieczysław Kotulski i Józef Bruzda, który został pierwszym komendantem. Pamiętajmy, że w owym czasie dominowała zabudowa drewniana, a budynki mieszkalne i gospodarcze kryte były strzechą. Pożary wybuchały często, ludzie tracili w nich cały swój dobytek. Przyczyną pożarów były burze z piorunami, nieostrożność ludzi, nieszczelne przewody kominowe i inne. Ratowanie płonącego zabudowania i zagrożonego dobytku przez przypadkowe osoby bez przygotowania i odpowiedniej organizacji było trudne, mało skuteczne i bardzo niebezpieczne. Ta grupa ochotników rozpoczęła skoordynowaną i fachową walkę z pożarami. Początkowo sprzęt do gaszenia pożarów był przechowywany u komendanta Józefa Bruzdy. Właśnie tak wyglądał początek straży pożarnej, której celem było niesienie pomocy mieszkańcom wszystkich Barwałdów. W tym czasie nabyto ręczną pompę tzw. sikawkę, z którą jeżdżono do pożarów. Pompę dostarczano do miejsca pożaru zaprzęgiem konnym na wozie. Nie zawsze udało się znaleźć konie i woźnicę, zdarzało się, że wyprzęgano konie od pługa. W większości przypadków pomoc przychodziła za późno. Sytuacja uległa zmianie po wybudowaniu Domu Ludowego, bowiem znalazło się w końcu miejsce do złożenia sprzętu do gaszenia pożarów. Tym samym stał się bardziej dostępnym i bardziej użytecznym, bo składowany był w miejscu będącym środkiem wsi.
Po wojnie straż została rozbudowana, lecz działalność jej dalej nie przynosiła takich efektów jakich by oczekiwano. Wśród działaczy Ochotniczej Straży Pożarnej w Barwałdzie Górnym oprócz wcześniej wymienionych byli Władysław Chmielarz, Michał Gielas, Benedykt Karasiński, Józef Karbowiak, Stanisław Kozioł, Tadeusz Odrowąż, Edward Stawowy i Władysław Wróbel. W 1958 roku przeprowadzono reorganizację jednostki straży pożarnej i dokonano zmian w Zarządzie. Prezesem został wybrany Tadeusz Kurpiel, naczelnikiem Stanisław Mlak, a sekretarzem Jan Kowalczyk. W 1960 roku władze powiatowe i gromadzkie widząc prężnie działającą działalność jednostki zakupili dla jej potrzeb nową motopompę. W 1966 roku Walne Zebranie tutejszej jednostki podjęło uchwałę o budowie nowej remizy OSP, której budowę rozpoczęto w 1967 roku. W grudniu 1969 roku remiza została oddana do użytku. Komenda Wojewódzka i Zarząd Wojewódzki Straży w Krakowie za wyróżniającą działalność na polu pożarnictwa dowartościowały tutejszą jednostkę i przyznały jej samochód pożarniczy marki „Żuk” wraz z przyczepą. Za dobrą działalność odznaczono także wielu strażaków medalami „Za Zasługi Dla Pożarnictwa”. Z kolei za wzorową działalność statutową, jednostka OSP Barwałd Górny została wyróżniona przyznaniem sztandaru. Sztandar jest chlubą naszej jednostki towarzyszy nam podczas licznych naszych uroczystości strażackich, kościelnych, narodowych, lokalnych, także w ostatniej drodze naszych druhów. W 1995 roku został zakupiony samochód pożarniczy „Skoda”, który służył przez 8 lat, ale ze względów technicznych został wycofany z eksploatacji. Dzisiejsza działalność OSP wygląda zupełnie inaczej. Został wybudowany zbiornik przeciwpożarowy, budynek remizy jest po kapitalnym gruntownym remoncie, zakupione zostało nowe wyposażenie w sprzęt Przeciw pożarowy. jednostka otrzymała samochód gaśniczy „Mercedes” w darze od miasta Hameln.
Po uroczystym przecięciu wstęgi, nastąpiło poświęcenie remizy, którego dokonał ks. Krzysztof Rudzik proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Barwałdzie Górnym. Na uwagę zasługuje fakt, że sami druhowie w dzieło odnowienia Strażnicy włożyli swój trud i pot. Przez setki godzin pomagali w remoncie i jak sami wspominali, po pracy w piątek przyjeżdżali, aby przez noc zrobić co tylko się dało, bo przecież w sobotę trza także na gospodarstwie popracować. Trud strażaka to nie tylko walka z żywiołem ognia, to także niesienie pomocy w wielu aspektach. Nie możemy o tym nigdy zapomnieć. W czasie uroczystości wręczono także pamiątkowe dyplomy i medale. Uhonorowano nieżyjącego już Komendanta OSP w Barwałdzie Górnym Mirosława Musiała, który włożył ogrom pracy i serca w działanie jednostki i brał czynny udział w opracowaniu remontu remizy, niestety nie mógł już zobaczyć wyników swojej pracy. W jego imieniu pamiątkowy medal odebrała żona Kazimiera Musiał.
Remont Remizy OSP w Barwałdzie Górnym wyniósł ponad 400 tysięcy złotych. LGD 4 Żywioły pomogły uzyskać na ten cel 244 tysiące, 150 tysięcy zł stanowiła pożyczka od Gminy Kalwaria Zebrzydowska. Gmina dołożyła także 60 tysięcy złotych do remontu dachu i garaży, które nie zostały ujęte w projekcie. Rada Sołecka dołożyła do remontu 15 tysięcy złotych. Resztę brakujących funduszy pokryli ze środków własnych strażacy (nie licząc włożonej przez nich pracy), mieszkańcy Barwałdu oraz sponsorzy. Komisja Gospodarki Gminnej, Rolnictwa, Ekologii oraz Współpracy z Jednostkami Pomocniczymi Gminy Kalwaria Zebrzydowska pod przewodnictwem Tadeusza Steli w dniu 17 września 2018 r., zarekomendowała Radzie Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej umorzenie pożyczki w kwocie 150 tysięcy złotych, jaka została udzielona na wyremontowanie Strażnicy OSP w Barwałdzie Górnym.
W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Barwałdu, liczne poczty sztandarowe okolicznych Ochotniczych Straży Pożarnych, a także władze samorządowe w osobach: wicestarosta Andrzej Górecki, radny powiatowy i sołtys Barwałdu Średniego Paweł Odrobina, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty, Radni Rady Miasta i Gminy Kalwaria Zebrzydowska: Mirosław Faber, Henryk Jaglarz, Piotr Janusiewicz, Marcin Krawczyński, Piotr Kumor, Ewa Pacut, Tadeusz Wilk, Tadeusz Stela, Marcin Zadora. W uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele Straży Pożarnej w osobie brygadiera PSP w Wadowicach Pawła Kwarciaka i prezesów OSP w gminy Kalwaria Zebrzydowska. Obecni byli także: Renata Bukowska Prezes LGD 4 Żywiołów. Joanna Filas prezes Stowarzyszenia Perspektywy – autora projektu remontu remizy, Jolanta Oleksy – sołtys Barwałdu Górnego, a także dyrekcja okolicznych szkół, osoby wspierające i sponsorujące przebudowę remizy, których nie sposób wszystkich wymienić.
About Author
You may also like
-
Jubileusz 25-lecia w UNESCO w Kalwarii Zebrzydowskiej i Lanckoronie
-
“Bezpieczna Małopolska – Bon na Ratowanie”: sukces OSP Zebrzydowice i Gminy Kalwaria Zebrzydowska!
-
Zapraszamy na spotkanie ze Świętym Mikołajem!
-
Martynka Stawowy z Barwałdu Wicemistrzynią Świata… w Balecie!
-
Korzyści z korzystania z biura nieruchomości przy transakcjach komercyjnych
-
Robimy Kartki Świąteczne
-
Zanurz się w artystycznym świecie Piotra Kurcmana – WCK zaprasza na wernisaż!
-
Piotr Bałtroczyk Stand Up 2025 – Nowa odsłona legendy
-
Wolne bilety na spektakl „Sposób na blondynkę” w Kalwarii Zebrzydowskiej – idealny sposób na Andrzejkowy weekend!