Poseł Kaczyński skierował do premiera interpelację w sprawie pomocy dla polskich producentów obuwia

W dniu dzisiejszym Poseł Na Sejm RP Filip Kaczyński skierował do Wicepremiera, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosława Gowina interpelację w sprawie pomocy dla polskich producentów obuwia.

W dniu dzisiejszym (13 stycznia) Poseł Na Sejm RP Filip Kaczyński skierował do Wicepremiera, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosława Gowina interpelację w sprawie pomocy dla polskich producentów obuwia. Treść interpelacji publikujemy poniżej:

Szanowny Panie Premierze,

spośród 3 600 polskich firm produkujących obuwie najwięcej zlokalizowanych jest w Małopolsce (1 327), dlatego jako Poseł polskiego zagłębia obuwniczego, na prośbę lokalnych przedsiębiorców zwracam się o uzupełnienie listy kodów PKD kwalifikujących do otrzymania pomocy z Tarczy finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju o kod PKD 15.20.Z Produkcja obuwia oraz kod PKD 47.72.Z Sprzedaż detaliczna obuwia i wyrobów skórzanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Wartość polskiego rynku obuwia w 2019 roku wyniosła blisko 3,5 miliarda euro. W tym okresie Polska była czwartym największym producentem obuwia w Europie. Krajowy rynek producentów obuwia generował bezpośrednio 22 500 miejsc pracy (dane GUS 2019), a pośrednio drugie tyle. Jednocześnie Polska stała się 16. największym eksporterem obuwia na świecie. W latach 2013-2019 eksport polskiego obuwia wzrósł o 88% z poziomu 0,7 mld euro do 1,3 mld euro (wg danych International Trade Center), a eksport obuwia skórzanego w 2019 roku wyniósł prawie 1 mld euro.

Przytoczone dane pokazują siłę polskiej marki wypracowaną przez producentów obuwia przez lata. Polskie buty z dumą konkurują ze znanymi, światowymi markami wysoką jakością, gwarancją trwałości, wyjątkową starannością i rzetelnością wykonania. Warto wskazać również na rodzinny charakter większości firm obuwniczych, bowiem tradycja wytwarzania polskiego obuwia opiera się w przeważającej mierze na przedsiębiorstwach rodzinnych i jest częścią historii rzemiosła szewskiego sięgającej lat 30 ubiegłego wieku.

Niestety pandemia koronawirusa dotyka również i tą branżę. Spadek popytu na obuwie, jaki wystąpił od marca 2020 roku skutkuje obecnie brakiem zamówień od kontrahentów. Jednocześnie z uwagi na specyfikę produkcji obuwia, które jest projektowane i wytwarzane na konkretny sezon (wiosna-lato, jesień-zima) sklepy i magazyny zapełniły się modelami obuwia z sezonów 2019-2020, co jeszcze bardziej zmniejsza prawdopodobieństwo zamówień na nowe obuwie w 2021 roku u producentów.

Pytania:
1. Czy Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii rozważa zaproponowanie Radzie Ministrów rozszerzenia programu rządowego „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm” oraz programu rządowego „Tarcza finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm” o wskazane kody PKD, tj. 15.20.Z Produkcja obuwia i 47.72.Z Sprzedaż detaliczna obuwia i wyrobów skórzanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach?
2. Część przedsiębiorców postuluje również rozszerzenie pomocy o kody PKD: 15.11.Z Wyprawa skór, garbowanie oraz 46.42.Z Sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia. Czy Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii rozważa rozszerzenie pomocy również o te kody PKD?

Z wyrazami szacunku
Filip Kaczyński
Poseł na Sejm RP

5 1 vote
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x