Papieskim szlakiem do Wadowic – 400 lecie Kalwarii

1 października na stację kolejową  Kalwaria Zebrzydowska-Lanckorońska przyjedzie zabytkowy pociąg Retro ze skansenu w Chabówce.

1 października na stację kolejową  Kalwaria Zebrzydowska-Lanckorońska przyjedzie zabytkowy pociąg Retro ze skansenu w Chabówce. To świetna wiadomość dla miłośników kolei i nie tylko, warto już dziś rezerwować sobie czas na to wydarzenie.

W niedzielę 1 października zorganizowany  zostanie przejazd na trasie: Chabówka / Kraków Główny – Kalwaria Zebrzydowska – Wadowice – Kraków Główny

Skład pociągu to lokomotywa parowa Ty42-107 z 1946 roku oraz skład historycznych wagonów z lat 1920 – 1963 typu Bi, Bhixt. (odcinek Chabówka – Wadowice) oraz pociąg papieski EN61 (odcinek z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony)

Przygotowane zostanie poczęstunek przez Koło Gospodyń „Swojskie klimaty” z Barwałdu Średniego i panie ze Stowarzyszenie „3 wionki” z Jastrzębi. Do powitania pociągu przygotowują się również z panie z Koła Gospodyń „Sami Swoi” z Przytkowic.

W Kalwarii Zebrzydowskiej Pociąg Retro zostanie uroczyście powitany przez Burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyna Ormantego i Wójta Lanckorony Tadeusza Łopatę. Będzie sporo atrakcji a największą będzie możliwość z bliska podziwianie pociągu Retro oczywiście z lokomotywą parową i historycznym składem.

Na stacji kolejowej Kalwaria Zebrzydowska-Lanckorona Pociąg Retro spodziewany jest 1 października o godzinie 11:45.

Zatwierdzony rozkład jazdy:

09:06 odjazd ze stacji Chabówka (skład z parowozem)

10:35 – 10:40 postój na stacji Sucha Beskidzka Zamek (skład z parowozem)

10:35 – odjazd ze stacji Kraków Główny (skład papieski EN61)

10:59 – Przyjazd pociągu papieskiego z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony

11:45 – przyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony składu z parowozem – festyn dworcowy – dla pasażerów jadących z Krakowa przesiadka do składu z parowozem)

12:42 – przyjazd do stacji Wadowice

 

W trakcie przerwy w Wadowicach skład wykona dodatkowy, ogólnodostępny kurs w relacji Wadowice – Andrychów – Wadowice z okazji 250-lecia Andrychowa. Odjazd z Wadowic o 13:07. Przyjazd do Andrychowa o 13:31. Powrót z Andrychowa o 14:09, przyjazd do Wadowic na godzinę 14:31.

15:01 – odjazd ze stacji Wadowice w drogę powrotną

15:29 – przyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej – dla pasażerów jadących do Krakowa przesiadka do składu papieskiego EN61

17:33 – przyjazd do stacji Kraków Główny (skład papieski EN61)

18:03 – przyjazd do Chabówki (skład z parowozem)

Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest Nowosądeckiego Stowarzyszenie Miłośników Kolei, które zrzesza pasjonatów kolei z Nowego Sącza oraz całej Małopolski.

Mają już doświadczenie w tego typu projektach: od 2011 roku zajmuje się organizacją okazjonalnych przejazdów historycznymi pociągami trasą dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej na odcinku z Nowego Sącza do Chabówki. Stowarzyszenie prowadzi w Nowym Sączu Izbę Tradycji Kolejarzy Węzła Sądeckiego – społeczne muzeum świadczące o kolejarskich tradycjach miasta i regionu.

Więcej informacji o projekcie „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” można znaleźć na stronie internetowej kolejegalicyjskie.pl

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x