Otwarto Pracownię Sztuki Sakralnej w Sanktuarium

W sobotę 19 października 2019 r. ruszyła Pracownia Sztuki Sakralnej przy Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. W czasie inauguracji pracownię poświęcił kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o. dr Konrad Cholewa OFM w obecności zgromadzonych miłośników i entuzjastów ikonografii i sztuki sakralnej. Po wprowadzeniu celebrowana była Msza Święta, a po niej uczestnicy mieli okazję zwiedzić kalwaryjskie sanktuarium.

W sobotę 19 października 2019 r. ruszyła Pracownia Sztuki Sakralnej przy Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. W czasie inauguracji pracownię poświęcił kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o. dr Konrad Cholewa OFM w obecności zgromadzonych miłośników i entuzjastów ikonografii i sztuki sakralnej. Po wprowadzeniu celebrowana była Msza Święta, a po niej uczestnicy mieli okazję zwiedzić kalwaryjskie sanktuarium.
 
 Pracownię poprowadzi o. dr Cyprian Moryc OFM, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii sztuki. Uroczysta inauguracja działalności pracowni odbędzie się 19 października  2019 r.

Relacja i foto: br. Ewaryst Buła OFM

W najbliższym czasie zapraszamy na:

KURS PODSTAWOWY IKONOPISANIA:

IKONA PANTOKRATORA


9 – 17 listopada 2019 roku.

/zajęcia stacjonarne o charakterze rekolekcyjnym z zakwaterowaniem i wyżywieniem/

Dom pielgrzyma przy Sanktuarium Pasyjno – Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Warunki uczestnictwa w kursie:

Kurs adresowany jest do osób wierzących – katolików, chcących połączyć swój talent malarski z pragnieniem kontemplacji Boga. W atmosferze wyciszenia nauczymy się tworzyć święte oblicza ikon, rozmyślając i modląc się przed nimi. Uczestnicząc w codziennej Eucharystii i modlitwie poznamy najważniejsze zagadnienia z historii sztuki bizantyjskiej, symboliki, oraz teologii ikony.
Kurs poprowadzą Barbara i Krzysztof Cudo oraz o. Cyprian Moryc OFM.
Będziemy malować ikonę Pantokratora (Pana Jezusa) w formacie zbliżonym do A4. Omówimy technologię przygotowania desek, gruntów, pozłotnictwa, tempery jajecznej, sposoby werniksowania ikon. Poznamy podstawowy geometrii tworzenia rysunku – anatomii ciała i budowy szat. Będziemy malować temperą jajeczną chudą (żółtko z winem i pigmentami).
Zadaniem kursu będzie danie uczestnikom podstaw merytorycznych i warsztatowych do dalszej samodzielnej pracy twórczej.
Uczestnicy w ramach opłaty otrzymają wszystkie potrzebne do pracy materiały: biurowe i malarskie (farby – pigmenty, podobrazie, pędzle, itp.) oraz po kursie „wyprawkę” do dalszej samodzielnej pracy (zagruntowana deska, podpórka, paleta itd…)
O udziale decyduje kolejność zgłoszeń:

Zapisy :

Szkoła Malowania Ikon im. Św. Józefa
e-mail: szkola_ikon@o2.pl
Barbara i Krzysztof Cudo 669 405 188, 609 836 038
Zwrotnie otrzymają Państwo e-maila z danymi do wpłaty bezzwrotnego zadatku na zakup materiałów.
Informacje dodatkowe:
W trakcie pobytu istnieje możliwość skorzystania z posługi kapłana, okazja do indywidualnego spotkania, rozmowy i spowiedzi.
W pierwszym dniu (sobota) rozpoczniemy kolacją o godz. 18, w ostatnim dniu (niedziela) na zakończenie warsztatów uroczysta Msza Św. z poświęceniem namalowanych ikon. Zachęcamy uczestników do zaproszenia rodzin i osób bliskich na uroczystość poświęcenia.

 

KURS ZAWANSOWANY

„OBLICZE, KTÓRE RÓŻNIE SIĘ OBJAWIA”

20 -24 listopada 2019

Rekolekcje i warsztaty malowania ikon. Pierwsze z trzyletniego cyklu warsztatów tematycznych. Zajęcia będą prowadzone jeden raz w semestrze. Każdorazowo będziemy malować inną metodą (sposobem) podobne względem siebie Oblicze Chrystusa. Celem jest przećwiczenie i opanowanie różnych warsztatowo i historycznie sposobów nakładania warstw malarskich. Świadomego posługiwania się nimi dla osiągnięcia pożądanych efektów. Na najbliższych zajęciach zajmiemy się metodą pisania ikon przy pomocy „wylewanych” stopniowo warstw farby. Ściśle według zadanego schematu postępowania, użytych pigmentów i ich kolorystyki. Format pracy „A4 ”.

Miejsce:

Pracownia Sztuki Sakralnej pod wezwaniem św. Bernardyna i Mikołaja przy Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej
Rozpoczęcie o godz. 15-tej w środę 20 listopada. Zakończenie śniadaniem w niedziele 24 listopada.

Prosimy przywieźć ze sobą własne pędzle malarskie. Wszystkie pozostałe materiały, zakwaterowanie i wyżywienie zapewnione.
Warsztaty te jako uzupełniające ćwiczenia malarskie są dedykowane dla absolwentów kursów podstawowych.
Prowadzenie: Barbara i Krzysztof Cudo, o. dr Cyprian Moryc OFM
Wszelkie informacje i zapisy: tel. 609836038, szkola_ikon@o2.pl Ilość miejsc przewidziana dla 12 osób.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
29 maja 2021 03:16

… [Trackback]

[…] Read More: kalwaria24.pl/otwarto-pracownie-sztuki-saktralnej-w-sanktuarium/ […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x