OSP Barwałd Górny z samochodem pożarniczym

Jednostka OSP Barwałd Górny doczekała się średniego samochodu pożarniczego, z którego może być dumna! To też kolejna jednostka z terenu gminy, która w ostatnich latach wzbogaciła się o wóz strażacki, samochody pozyskały OSP Przytkowice, OSP Kalwaria Zebrzydowska. W dniu dzisiejszym (17.02) w PSP Wadowice miało miejsce techniczne przekazanie samochodu strażackiego dla OSP Barwałd Górny.

Swej radości nie ukrywał Prezes OSP Barwałd Górny Jan Wiecheć, który otrzymał dokumenty potwierdzające przekazanie samochodu, zastąpi on wysłużonego poprzednika, pozyskanego z zaprzyjaźnionego miasta Hameln w Niemczech. Równie szczęśliwą osobą był radny Tadeusz Wilk, panowie od lat zabiegali o wóz strażacki i jak zgodnie podkreślają to historyczny i radosny dzień dla całego sołectwa, dziękowali PSP Wadowice i Gminie Kalwaria Zebrzydowska, za sprawną operację związaną z pozyskaniem samochodu pożarniczego.

Dziś o godz. 19:00 samochód zostanie powitany przez lokalną społeczność z Barwałdu Górnego natomiast uroczyste przekazanie wozu zaplanowano na maj.

Pozyskanie samochodu przez Ochotniczą Straż Pożarną w Barwałdzie Górnym w wydatny sposób zwiększy potencjał ratowniczy Gminy Kalwaria Zebrzydowska. Jednostka OSP Barwałd Górny poprzez swoją pracę i zaangażowanie w pełni zapracowała by cieszyć się z tego samochodu. Systematycznie inwestujemy w miejscową jednostkę kilka lat temu dokonaliśmy modernizacji remizy teraz pozyskaliśmy wóz bojowy. Podkreślam, że środki które przekazujemy druhom ochotnikom to dobrze wydatkowe pieniądze – mówi Augustyn Ormanty Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej.

Przypomnijmy w czerwcu 2022 roku Gmina Kalwaria Zebrzydowska przekazała kwotę 250 tys. zł w formie dotacji do zakupu średniego samochodu pożarniczego dla Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach.

W dniu 13. lutego 2023 roku Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej zdecydował o nieodpłatnym przekazaniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Barwałdzie Górnym średniego samochodu marki Mercedes Atego 1329 AF

Samochód został wyprodukowany w 2011 roku i służył w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Wadowicach. Pojazd zalicza się do kategorii uterenowionych, posiada silnik o mocy 285 KM, manualną skrzynię biegów oraz zabudowę kompozytową. Pojazd wyposażony jest ponadto w zbiornik wody o pojemności 2 500 l, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 250 l, autopompę dwuzakresową o wydajności 1600 l/min, wyciągarkę elektryczną, instalację zraszaczy służącą ograniczaniu pożarów traw oraz układ szybkiego natarcia umożliwiający podanie wody i piany – tłumaczy Komendant PSP w Wadowicach płk. Paweł Kwarciak

Mercedes posiada 6-osobową kabinę załogi wyposażoną w nawigację samochodową z systemem „SMOK”, radiotelefon przewoźny, ładowarki do radiotelefonów przenośnych i latarek, a także mocowania na sprzęt ochrony układu oddechowego ratowników. Przestrzeń załadunkowa pojazdu przystosowana jest do przewozu armatury wodno–pianowej, podręcznego sprzętu burzącego i innego sprzętu ratowniczego, w tym hydraulicznego zestawu ratownictwa technicznego.

materiał Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x