Niepodległość na zuchowo Odzyskanie niepodległości przez Polskę - 16-17 listoapda, Brody - fot. Hufiec Ziemi Wadowickiej

Niepodległość na zuchowo

Odzyskanie niepodległości przez Polskę można było świętować w różny sposób. Zuchy (uczniowie kl. I-III szkoły podstawowej) zrobiły to po swojemu – przez zabawę. Na biwaku namiestnictwa, na który w piątek 16 listopada do Brodów przyjechało 7 gromad z Hufca Ziemi Wadowickiej.

Odzyskanie niepodległości przez Polskę można było świętować w różny sposób. Zuchy (uczniowie kl. I-III szkoły podstawowej) zrobiły to po swojemu – przez zabawę. Na biwaku namiestnictwa, na który w piątek 16 listopada do Brodów przyjechało 7 gromad z Hufca Ziemi Wadowickiej, zuchy: układały puzzle, rozwiązywały rebusy i różnego rodzaju krzyżówki. Grały w gry planszowe związane z historią naszego kraju. Poćwiczyły żołnierską musztrę, nauczyły się szyfrowania wiadomości. Mogły też poczuć się jak prawdziwi żołnierze, doskonaląc swoją tężyznę fizyczną na torze przeszkód czy przebierając się w mundury z czasów II wojny światowej. Niektóre zuchy wyglądały jak kopie warszawskiego pomnika Małego Powstańca. Nie obyło się również bez żołnierskich piosenek, zarówno tych legionowych, jak i późniejszych. Poznały kroki poloneza pod czujnym okiem jednej z byłych tancerek Zespołu Tańca Ludowego „Krakowiak”.

Oprócz zabawy była też chwila zadumy, refleksji – podczas wieczornej gry gromady dotarły do Kalwarii na Cmentarz Wojskowy z 1915 r. Tam zapaliły znicze, wysłuchały krótkiej opowieści o czasach I wojny światowej.

Za program biwaku odpowiedzialna była hm. Iwona Niedźwiedź, jednak nie ona sama prowadziła zajęcia. Ogromne podziękowania należą się uczniom klasy VIII Szkoły Podstawowej w Brodach (wśród których jest część harcerek z 4 DH „Granit”), którzy bawili się z zuchami.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x