NATURAlnie – Kalwaria Zebrzydowska – Nowe spojrzenie na turystykę w projekcie multimedialnym

NATURAlnie – Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Wadowice to ciekawy projekt multimedialny pokazujący w artystycznej formie łączącej animację, elementy malarskie i niezwykłe ujęcia filmowe przyrody często niedoceniane walory przyrodnicze i turystyczne znanych z innych walorów miejsc w Małopolsce: Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony i Wadowic.

To zaproszenie do wędrówki nie zawsze znanymi szlakami, a nawet takimi, które wytyczono na nowo. Widz podąża za Wędrowcem, który dostrzega niezwykłe przyrodnicze detale i archaiczną historię ukrytą w leśnych ostępach, na górskich szlakach oraz wokół architektonicznych śladów naszej historii.

Gmina Kalwaria Zebrzydowska wraz z Fundacją Wiara i Prawda przygotowała kilka bardzo ciekawych tras. Warto zobaczyć a później przejść trasę z Kalwarii Zebrzydowskiej do Zamku Barwałd i Kaplicy/Pustelni św. Rozalii w Barwałdzie Górnym. Równie ciekawa jest trasa z Brodów do Lanckorony czy z Zebrzydowic do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Materiał filmowy zrealizowano w wersji polskiej, angielskiej i z audiodeskrypcją. Można go obejrzeć jako jeden dłuższych film lub spojrzeć na poszczególne miejsca w osobnych, dedykowanych im odcinkach. Aby ułatwić późniejszą wędrówkę szlakiem małopolskiego Wędrowca, zainteresowany turysta może skorzystać z załączonych do bezpłatnego pobrania map tras, o których opowiedziano w filmowej narracji.

W dalszych planach Urzędu Miasta jest wydanie płyt DVD z pełnym zapisem filmów, do których zostaną załączone mapy.

Filmy zostały zrealizowane przez reżysera Mirosława Krzyszkowskiego i Joannę Zając którzy przygotowali inny dokument „Polska Jerozolima”, który miał premierę rok temu. Narratorem filmu jest znany dziennikarz Marek Zając.

Takiemu zaproszeniu ze strony kalwaryjskiej przyrody NATURAlnie nie sposób odmówić.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego (Małopolska Gościnna). Partnerami są Gmina Kalwaria Zebrzydowska i Gmina Wadowice.

NATURAlnie, szczególne miejsce w projekcie zajmuje Kalwaria Zebrzydowska. To miejsce, do którego każdego roku przybywają miliony pielgrzymów i turystów z całego świata w poszukiwaniu przeżyć duchowych i estetycznych. Poznają miasto, zwiedzają Klasztor oo. Bernardynów wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wędrując po Kalwaryjskich Dróżkach, oddają się modlitwie i refleksji, podziwiają kunszt architektoniczny kolejnych stacji Drogi Krzyżowej. W Grodzisku Bugaj natomiast szukają prasłowiańskich początków kalwaryjskiej ziemi, zaś ślady średniowiecznej historii znajdują w ruinach zamku Barwałd.

Jednak wszystkie – bez wyjątku! – te dzieła umysłu i wyobraźni człowieka istnieją w spektakularnie pięknej scenerii, jaką tworzy tutaj wybujała przyroda. Wędrówka po Kalwarii Zebrzydowskiej i jej okolicach uzmysławia, w jak kreatywnej harmonii koegzystuje tu kultura z naturą. Malarskość i zarazem łagodność krajobrazu, tak charakterystyczna dla Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego, była i jest nadal nieustanną inspiracją dla twórców dzieł wiary i architektury. To przecież właśnie naturalne ukształtowanie terenu leżało u źródeł niezwykłej wizji Mikołaja Zebrzydowskiego, fundatora miasta, by na zboczach góry Żar i góry Lanckorońskiej stworzyć polską Jerozolimę na kształt tej z czasów Chrystusa.

Bogactwo kalwaryjskiej flory i fauny, jej swoista pierwotność, nie okiełznana jeszcze ludzką ręką, koi zarówno zmysły mieszczucha, jak i zaspakaja oczekiwania wytrawnego konesera natury. Przyroda wokół Kalwarii rozwija wyobraźnię i inspiruje do tego, by zatrzymać się na chwilę w zgiełku życia i dojrzeć na powrót piękno zmieniających się pór roku. Natura zaprasza tu pielgrzyma, turystę, wędrowca, czy nawet zwykłego spacerowicza do eksplorowania jej świata na różne sposoby – w zgodzie z własnymi potrzebami, a także po prostu własną naturą; do przemierzania szlaków pieszych, rowerowych, zwiedzania miejsc ważnych dla europejskiej historii i kultury – zawsze w otoczeniu pięknej roślinności.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x