Na sygnale do węża w Kalwarii

Do nietypowej interwencji strażaków doszło w dniu wczorajszym (16 sierpnia) w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na jednej z posesji na ul. Zjednoczenia pojawił się wąż.

Strażacy na szczęście nie musieli interweniować, bo gość był niejadowity. Nieproszony gość (choć sam bym takiego zaprosiłbym z przyjemnością do ogródka) odpełzł w las na Partyzantów (jak się nieoficjalnie dowiedliśmy z małą pomocą strażaków zawodowych z Wadowic, którzy go tam podrzucili). 

Wężem okazał się najpospolitszy gad pełzający w Polsce, czyli zaskroniec. Zawdzięcza on swą polską nazwę charakterystycznym żółtawym plamom „za skroniami”. Plamy te są bardzo wyraźne – pozwalają łatwo rozpoznać ten niejadowity i niegroźny dla człowieka gatunek, otaczają je czarne obwódki. Ubarwienie ciała zmienne, zazwyczaj szarozielone lub brązowawe. Białokremowy brzuch pokrywają nieregularne czarne plamy o podobnym do kwadratów kształcie.

Czasami zaskrońce zapuszczają się niedaleko domów i ich ogródków, chętnie zwalczając szkodniki takie jak myszy lub młode szczury. Są całkowicie niegroźne i nieagresywne, wręcz unikają ludzi. Warto wspomnieć iż węże lubią czyste środowisko i są bardzo pożyteczne dla człowieka.

fot. OSP Kalwaria Zebrzydowska

4 1 vote
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x