Msza Wieczerzy Pańskiej w Kalwaryjskim Sanktuarium

W Wielki Czwartek wieczorem w kalwaryjskiej bazylice sprawowano Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej. Uroczystej celebracji przewodniczył o. Teofil Czarniak OFM, Minister Prowincjalny. Po Mszy świętej Ciało Pańskie przeniesiono do Ciemnicy, a ołtarze zostały obnażone.

W Wielki Czwartek wieczorem w kalwaryjskiej bazylice sprawowano Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej. Uroczystej celebracji przewodniczył o. Teofil Czarniak OFM, Minister Prowincjalny. Po Mszy świętej Ciało Pańskie przeniesiono do Ciemnicy, a ołtarze zostały obnażone.
   
Na początku liturgii przedstawiciele grup gromadzących się przy sanktuarium złożyli życzenia kapłanom.
   
Homilię wygłosił Ojciec Prowincjał. Zwrócił on uwagę na tajemnicę przeżywaną obecnie w Kościele.
– Eucharystia to centrum naszej wiary. Dzięki realnej obecności Jezusa Kościół trawa od dwóch tysięcy lat i będzie trwał – mówił Prowincjał i przypomniał, że Eucharystia nie jest pamiątką, ale realną obecnością Chrystusa. Przytoczył naukę Soboru Trydenckiego: „W Najświętszym Sakramencie Eucharystii są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus”.
   
– W tabernakulum zatem przebywa cały Jezus – kaznodzieja zaznaczył, że w kościołach protestanckich odrzucono realną obecność Jezusa w Eucharystii. Pustkę porównał do sytuacji, gdy w katolickich świątyniach w Wielki Piątek Najświętszy Sakrament jest nieobecny w ołtarzu. Stwierdził, że „dusza człowieka wierzącego jest w stanie wyczuć tą dyskretną obecność Pana w tym kawałeczku chleba. Każdy katolik, powinien dbać o budowanie w sobie tej wiary w Eucharystię. Ona pomaga przetrwać trudne chwile, umacnia w cierpieniu, daje pociechę”.
   
– Tej świętej nocy Pan ustanowił jeszcze jeden sakrament ściśle związany z Eucharystią – sakrament kapłaństwa. Wybrał ludzi, aby dać im moc przemieniania  chleba i wina w Ciało i Krew Pańską. Bez nich, choć czasem na nich narzekamy, nie byłoby Eucharystii. A posługa ta nie jest łatwa – mówił.
   
Przypomniał postawę matki św. Jana Bosko, która powiedziała synowi w dniu święceń: „Zostać kapłanem, to znaczy zacząć cierpieć”. W tym kontekście kapłan mówił:
– Nie ma owoców bez ofiary. Siłę miłości mierzy się wielkością ofiary! A wierność wymaga poświęcenia!
  
Cytując słowa świętego papieża Piusa X: „Wypełniamy powołanie kapłańskie nie w naszym imieniu, lecz w imieniu Jezusa Chrystusa”, prosił wiernych o modlitwę w intencji kapłanów, którzy wzorem Mistrza powinni być gotowi na krzyż i cierpienie. Ojciec Teofil zwrócił się także do wiernych:
– Dzisiaj, dziękując Bogu za kapłaństwo, jest też czas, aby przeprosić za wszelkie słabości i niedociągnięcia, bo może mieliście takie sytuacje gdy ksiądz niedobrze was potraktował. Okazał się małoduszny, czy nieuprzejmy. Ludźmi jesteśmy i niesiemy bagaż swojego życia i doświadczeń. Jednak w sercu chyba każdego kapłana jest głębokie pragnienie służyć Ludowi z pokorą i poświęceniem – zaznaczył Prowincjał i zakończył modlitwą Jezusa: Ojcze spraw aby byli jedno. I miłujcie się tak jak ja was umiłowałem.
  
Po Mszy świętej uroczyście przeniesiono Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji zwanej Ciemnicą, która została przygotowana na ołtarzu świętego Józefa. Miejsce nawiązuje do roku Świętego, który obecnie przeżywamy w Kościele. Obraz przedstawiający śmierć świętego Józefa w obecności Jezusa i Maryi został przysłonięty czarnym woalem. Widoczna jest tylko postać Jezusa, która dodatkowo została oświetlona. Ciemnica jest miejscem osamotnienia Zbawiciela. Czarny tiul symbolizuje tajemnicę śmierci, przed którą staje Chrystus. Zapalone świece prowadzą od figuralnej postaci Pana do Jego rzeczywistej obecności w Najświętszym Sakramencie. Adoracja będzie trwała do godz. 10.00 w Wielki Piątek.

  

 
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
fot. br. Rajmund Tlałka OFM, o. F. Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x