Można uzyskać do 5000 zł na małą retencję od Województwa Małopolskiego

1 lipca rozpoczął się nabór wniosków w programie Moja Woda. Można zyskać nawet 80 proc. (ale nie więcej niż 5 tys. zł) dofinansowania budowy przydomowych instalacji, zatrzymujących wody opadowe lub roztopowe. Celem programu jest łagodzenie skutków suszy w Polsce, a nabór wniosków potrwa do 31 maja 2024 lub do wyczerpania puli środków.

1 lipca rozpoczął się nabór wniosków w programie Moja Woda. Można zyskać nawet 80 proc. (ale nie więcej niż 5 tys. zł) dofinansowania budowy przydomowych instalacji, zatrzymujących wody opadowe lub roztopowe. Celem programu jest łagodzenie skutków suszy w Polsce, a nabór wniosków potrwa do 31 maja 2024 lub do wyczerpania puli środków.

Ministerstwo Klimatu szacuje, że przeznaczona na realizację programu Moja Woda kwota 100 mln złotych pozwoli na sfinansowanie aż 20 tysięcy instalacji przydomowej retencji.

Dzięki tym zbiornikom około milion metrów sześciennych wody rocznie zostanie zatrzymanych na prywatnych działkach, a więc nie tylko przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia powodziowego, ale pozostanie do dyspozycji właścicieli posesji

– tłumaczy wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Gorąco namawiam do skorzystania z tej możliwości, gdyż mieszkańcy Małopolski borykają się zarówno z gwałtownymi powodziami, co obserwowaliśmy przed kilkoma dniami na przykład w Łapanowie, jak i z problemem suszy po coraz łagodniejszych zimach

– dodaje wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Program Moja Woda jest finansowany przez Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie obejmuje zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na działkach prywatnych. Dotację można przeznaczyć np. na przewody odprowadzające wody opadowe, zbiorniki retencyjne podziemne lub nadziemne, oczka wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania bądź innego sposobu wykorzystania zatrzymanej wody.

W Małopolsce operatorem programu jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na stronie internetowej https://www.wfos.krakow.pl/program-priorytetowy-moja-woda/ można się zapoznać ze szczegółowymi zasadami udzielania dotacji oraz pobrać formularz wniosku o jej udzielenie.

info: malopolska.pl

Program priorytetowy „Moja woda”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłasza nabór wniosków w ramach Programu priorytetowego „Moja woda”.

Informacje ogólne

Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, z uwzględnieniem domów nowo budowanych z kompletnym systemem orynnowania dachu (uwaga: na dzień składania dokumentów rozliczeniowych wymagane będzie potwierdzenie uzyskania pozwolenia na użytkowanie).

Finansowanie obejmuje zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji, pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, takich jak:

  • przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego,
  • instalacja rozsączająca,
  • zbiornik retencyjny szczelny lub infiltracyjny

– zbiornik retencyjny nadziemny otwarty od 2 m3 pojemności,

– zbiornik retencyjny nadziemny zamknięty od 1 m3 pojemności (w przypadku zbiorników o pojemności mniejszej niż 2 m3 wymagane jest aby w ramach dofinansowania zostały zakupione minimum 2 szt.),

– zbiornik retencyjny podziemny zamknięty od 2 m3 pojemności,
elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Dofinansowanie ma postać dotacji w wysokości do 80% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 000 zł.

Nabór wniosków ma charakter ciągły w okresie od 1 lipca 2020 r. do 31 maja 2024 r. lub do czasu rozdysponowania puli środków.

Okres kwalifikowalności kosztów od 01.06.2020 r. do 30.06.2024 r. ale zadanie nie może być zakończone przed datą złożenia wniosku.

Wniosek należy złożyć w wersji papierowej i elektronicznej (wymagane jest złożenie obu wersji):


Kroki do uzyskania dofinansowania

1. Zapoznaj się dokładnie z regulaminem programu zamieszczonym poniżej

2. Pobierz formularz wniosku zamieszony poniżej. Uwaga! plik nie otwiera się w przeglądarce internetowej – należy go pobrać na dysk komputera i otworzyć wyłącznie w darmowej aplikacji Adobe Reader 

3. Wypełnij wniosek i upewnij się, czy wszystko zostało prawidłowo wypełnione klikając w prawym górnym rogu na pierwszej stronie wniosku przycisk „Weryfikacja formularza”.

4. Po zapisaniu prawidłowo wypełnionego wniosku (nie może zawierać pól oznaczonych kolorem czerwonym) prześlij wersję elektroniczną (tj. wypełniony plik PDF a nie skan) na adres  moja.woda@wfos.krakow.pl W tytule maila proszę wpisać „Moja woda_imię i nazwisko wnioskodawcy”)

5. Wydrukuj wniosek (Uwaga! suma kontrolna wygenerowana po weryfikacji formularza w prawym górnym rogu musi być taka sama na wersji papierowej i elektronicznej), podpisz (oraz daj do podpisu osobom trzecim jeśli występują współwłaściciele) i złóż w siedzibie Funduszu w pojemniku specjalnym, który znajduje się przy wejściu do budynku, lub wyślij na adres:

Wojewódzki Fundusz Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
ul. Kanonicza 12, 31-002 Kraków


Dokumentacja programu

3. Formularz wniosku   (aby pobrać – kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz opcję „Zapisz link jako…”) Masz problem z pobraniem/otwarciem wniosku? – Sprawdź rozwiązanie>>

Dodatkowe informacje

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o pytania na adres e-mail:

moja.woda@wfos.krakow.pl

lub telefonicznie:

Joanna Czeluśniak –   516 280 008
Malwina Mazurek –  511 122 940

Ze względu na duże zainteresowanie programem, uprzejmie prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem programu przed bezpośrednim kontaktem z pracownikami Funduszu.

 

Po 17 lipca 2020 roku (po uprawomocnieniu się uchwały Rady Miasta Kalwaria Zebrzydowska) będzie można składać wnioski do programu gminnego „Oszczędzam wodę, łapię deszcz”, o którym pisaliśmy [TUTAJ]. Projekt gminny zakłada dofinansowanie na zbiorniki do przechowywania deszczówki:
a) 200 zł – zbiornik o pojemności powyżej 300 l do 499 l,
b) 300 zł – zbiornik o pojemności powyżej 499 l do 999 l,
c) 600 zł – zbiornik o pojemności powyżej 999 l.

5 1 vote
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x