Październikowe spotkania autorskie kończą kolejne edycje gminnej akcji czytelniczej „Zaczytana Kalwaria”. Tym razem Gościem Specjalnym Biblioteki była pisarka Monika Śliwińska.
Monika Śliwińska jest autorką trzech książek: „Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich” (2014), biografii Stanisława Wyspiańskiego „Wyspiański. Dopóki starczy życia” (2017) oraz „Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat.” (2020). Ta ostatnia została uznana za jedna z siedmiu najlepszych książek 2021 roku.
Biografie Moniki Śliwińskiej powstają na podstawie dokumentów, korespondencji, pamiętników, często niepublikowanych materiałów z prywatnych archiwów. Autorka stara się pokazać jak najpełniejszy obraz rzeczywistości przełomu XIX/XX wieku. Postacie znane z literatury ożywają, nabierają kolorów, pobudzają wyobraźnię.
Okazało się, że autorka ma nie tylko lekkie pióro, ale też ciekawie, z pasją potrafi opowiadać o swojej pracy i bohaterach książek, którzy stali jej się bardzo bliscy.
Jej powieści prowadzą nas do młodopolskiego Krakowa. Opowiadają o kobietach epoki – tych z krakowskich salonów i bronowickiej chaty.
Muzy Młodej Polski to siostry Pareńskie – córki lekarza i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisława Pareńskiego i Elizy, opiekunki i protektorki krakowskiej cyganerii. W kamienicy przy ul. Wielopole 4 prowadziła salon literacko-artystyczny ówczesnego Krakowa. Maria i Zofia Pareńskie zostały przedstawione przez Wyspiańskiego w „Weselu” , co dało im literacka nieśmiertelność, a najmłodsza Eliza (Lizka) była często portretowana przez Mistrza.
W listopadzie 2020 roku, 120 lat po słynnym weselu w Bronowicach, ukazały się „Panny z Wesela”. Biografia Anny, Jadwigi i Marii Mikołajczykówien, tytułowych Panien z Wesela, nakreślona na szerokim tle obyczajowym, jest wspaniałym uzupełnieniem dramatu Wyspiańskiego. Wszystkie trzy siostry pojawiają się w „Weselu”- Anna została żoną malarza i polityka Włodzimierza Tetmajera (Gospodyni), Jadwiga wyszła za mąż za poetę Lucjana Rydla (Panna Młoda z „Wesela”), a Maria była miłością przedwcześnie zmarłego malarza Ludwika de Laveaux, uwiecznionego przez Wyspiańskiego jako Widmo.
Książką godną uwagi jest także biografia Stanisława Wyspiańskiego pióra Moniki Śliwińskiej. „Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Z archiwaliów, dokumentów rodzinnych, listów i pamiętników Monika Śliwińska rekonstruuje mało znany, prywatny portret wybitnego twórcy.
W spotkaniu wzięli udział tegoroczni laureaci „Zaczytanej Kalwarii”, uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w kalwaryjskiej Bibliotece i uczniowie kl. III B ZSiPO im. M. Kopernika w Kalwarii o profilu publicystyczno-językowym z polonistą p. Elżbietą Karelus.
Na spotkanie przybyła p. Elżbieta Galus, przyjaciółka synowej Stanisława Wyspiańskiego – Leokadii oraz p. Urszula Wąsik, autorka opracowania o związkach Wyspiańskiego z naszym miastem.
Spotkanie zrealizowane zostało przy współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w ramach DKK i dofinansowane ze środków Instytutu Książki.
Autorce gratulujemy książek!
Życzymy sukcesów i czekamy na kolejną publikację. Tym razem będzie to książka o Tadeuszu Boy-Żeleńskim, która ma ukazać się w przyszłym roku.
Bogusława Moskała
fot. Andrzej Famielec
About Author
You may also like
-
WCK zaprasza do Zespołu Pieśni i Tańca „Wadowice”!
-
Zbiórka dla powodzian! OSP Zebrzydowice – Czwartek – Piątek 18:00-21:00
-
JAKI BYŁ KOCIOŁ Art FESTIVAL W TYM ROKU?
-
Odpowiednia segregacja odpadów kluczem do utrzymania czystości w gminie!
-
Co polecamy na weekend 13-15 września – herbatę i ciepły koc
-
Narodowe Czytanie w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej
-
Twórcze Spotkania przy Herbacie – wrześniowy powrót!
-
Małopolska Noc Naukowców coraz bliżej! WCK w Wadowicach, szkoły i lokalne firmy zapraszają na wydarzenie!
-
Zapraszamy na zajęcia stałe w kalwaryjskim Centrum Kultury