W czasie Uroczystej Gali Jubileuszu 400-lecia Kalwarii Zebrzydowskiej został zaprezentowany okolicznościowy medal z wizerunkiem Mikołaja Zebrzydowskiego, wzorowany na oryginale z 1601 roku, o jego powstaniu mówił Maciej Malec.
W 2016 roku podczas planowani uroczystości jubileuszu 400 Lat lokacji Miasta, przedstawiciele Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria wystąpili z propozycją, byjubileusz uczcić wybiciem pamiątkowego medalu.
Postanowiono wówczas, że na medalu tym powinno się uhonorować założyciela Kalwarii Zebrzydowskiej – Mikołaja Zebrzydowskiego, i że będzie to kopia medalu z 1601 roku jaki wykonał złotnik i architekt Paweł Baudarth, najprawdopodobniej na zlecenie samego Zebrzydowskiego.
Oryginał z jakiego korzystaliśmy podczas prac nad wybiciem medalu pochodził z Muzeum Ossolińskich we Wrocławiu. Dzieje medalu jakie są nam znane sięgają XIX w. Wówczas to został on przekazany kolekcji współzałożyciela Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – Henryka Lubomirskiego. W 1823 r. zasilił on fundację Józefa Maksymiliana Ossolińskiego i wraz z innymi eksponatami o charakterze muzealnym tworzył Muzeum Lubomirskich. Do 1940 r. medal był przechowywany w zbiorach numizmatycznych Muzeum Lubomirskich w Ossolineum we Lwowie. W latach II wojny światowej został ukryty przez pracowników tego muzeum. Po wojnie trafił wraz z częścią dawnych lwowskich kolekcji do odtwarzanego we Wrocławiu Muzeum Lubomirskich. Ten bardzo rzadki i cenny okaz można obecnie oglądać w Muzeum Ossolińskich we Wrocławiu – mówi Maciej Malec
Awers medalu przedstawia Mikołaja Zebrzydowskiego. Należy zwrócić uwag, że przedstawia on bardzo realistyczny wizerunek Zebrzydowskiego i bardzo dokładne i szczegółowe wykonanie jego zbroi. Świadczy to o doskonałej i pieczołowitej pracy medaliera.
Medal ma sławić osobę Mikołaja Zebrzydowskiego i wychwalać jego zasługi dla Rzeczypospolitej. O czynach tych świadczą dewizy na rewersie: „DEO ET – PATRIAE (Bogu i Ojczyźnie) oraz DEXTERA DOMINI – FELICIT VIRTVTEM (Prawica Pana cnotę okazała, Ps. 117). U góry boskie światło spływające w dół oraz Archanioł Michał z mieczem i wagą, w centralnej części zbroja z herbem Zebrzydowskich Radwan, po bokach symboliczne postaci z wieńcem laurowym.
Staraniem Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej i dzięki środkom finansowym Województwa Małopolskiego medal został wydany przez Mennicę Górnośląską. Zostało wybite mosiężne, mosiężne oksydowane oraz srebrne oksydowane z dołączonym certyfikatem autentyczności.
Wizerunek Mikołaja Zebrzydowskiego, jaki widnieje na medalu, został wykorzystany na tablicy upamiętniającej fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej w 400. rocznicę lokacji miasta (o czym pisaliśmy w artykule: „Mikołajowi Zebrzydowskiemu – fundatorowi pierwszej Polskiej Jerozolimy„)
.tekst i fotografie: Biuro Promocji Miasta Kalwaria Zebrzydowska
About Author
You may also like
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
-
Od poniedziałku 18 listopada do piątku 22 krajówka w Kalwarii na odcinku rynku będzie zamknięta w godz. 9.00-14.00
-
Święto Niepodległości – harcerze świętują w 3 powiatach
-
W Kalwarii radośnie obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości