Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kalwarii Zebrzydowskiej

W Kalwarii Zebrzydowskiej gościł Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków dr inż. arch. Piotr Turkiewicz i Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz. Razem z burmistrzem Augustynem Ormantym, przedstawicielami samorządu kalwaryjskiego, pracownikami Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedzili te miejsca w Kalwarii Zebrzydowskiej i okolicy, gdzie planowane są działania związane z poprawą stanu lokalnych zabytków. Rozmawiano także o przebudowie ul. 3 maja.

Na początek przedstawiciele Urzędu Miasta i Urzędu Ochrony Zabytków wizytowali Brody, a tam Kościół Wniebowzięcia NMP a także Dwór Brandysa.

Przy kościele parafialnym w Brodach rozmawiano o odnowieniu otoczenia kościoła jako wotum wdzięczności za 30 lat istnienia parafii. Zostały już wykonane projekty i znaleziony wykonawca.

Prace przy kościele  polegały będą na wykonaniu prac  kamieniarskich i rewitalizacji otoczenia kościoła i poprawy  zieleni, łącznie z nowymi trawnikami. Prace oszacowano na 380 tys. zł.  

Jak podkreślał Ojciec Proboszcz Izydor Wróbel „Bardzo cieszy fakt oddolnej inicjatywy parafian, którzy zaangażowali się w prace przygotowawcze, w sponsoring oraz szukane fundatorów i warto tę inicjatywę wspierać”.

Później spotkanie przeniosło się do Barwałdu Górnego – Kaplicy św. Rozalii, tam rozmowy dotyczyły prac związanych z remontem pustelni, które zaplanowano w najbliższym czasie.

Ważnym punktem wizyty było spotkanie przy ul. 3 maja, wraz z przedstawicielami mieszkańców rozmawiano o zakresie prac remontowych, zaproponowano rozwiązania kompromisowe. Urząd Miasta wystąpił  już propozycjami zawierającymi kompromisowe rozwiązania, z który zapozna  się  Urząd Ochrony Zabytków.

 

materiał Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej
fot. Andrzej Famielec | Kalwaria 24

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Geo
Geo
28 czerwca 2022 23:46

A co z dworem Brandysów? Czekają aż sam sie zawali i juz nic z nim nie będzie trzeba robić?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x