fot. Patryk Knapczyk

Łącznica w Kalwarii Zebrzydowskiej ułatwi podróże na trasie z Krakowa do Bielska-Białej

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły budowę nowej łącznicy, która od 11 czerwca zostanie oddana do użytkowania. Dzięki inwestycji, sprawniejszy będzie ruch kolejowy. Czas przejazdu pociągiem skróci się o co najmniej 11 minut na trasie łączącej Małopolskę z woj. śląskim. Przedsięwzięcie PLK SA za blisko 23 mln zł netto współfinasowane jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Dzięki łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej, od 11 czerwca możliwy będzie bezpośredni przejazd pociągów na trasie Kraków – Bielsko-Biała – Kraków. Nowe rozwiązanie wyeliminuje konieczność zmiany kierunku jazdy pociągów na stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona. Efektem będzie sprawniejszy ruch pociągów i krótsze podróże z Krakowa do Wadowic, Andrychowa i Bielska-Białej. Zwiększy się efektywność wykorzystania linii kolejowych. Każde ułatwienie na kolei wpływa także na wzrost zainteresowania podróżami ekologicznym środkiem transportu.

 

Zrealizowane prace PLK SA obejmowały wybudowanie odcinka toru wraz z nowym nasypem kolejowym o długości blisko 500 m, który łączy dwie istniejące zelektryfikowane linie kolejowe: nr 97 Skawina – Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko-Biała. Wykonano jednocześnie rozbudowę istniejącego mostu kolejowego nad ciekiem wodnym. Ważny zakres robót stanowiła także zabudowa rozjazdów wraz z odcinkami torów dojazdowych łączących budowaną łącznicę z siecią kolejową oraz zabudowa urządzeń sterowania ruchem kolejowym i oświetlenia.

 

Prace za blisko 23 mln zł netto zrealizowano w ramach zadania: „Budowa łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej w ciągu linii kolejowych nr 97 Skawina – Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko-Biała Główna”.

Zadanie jest częścią projektu: „Prace na liniach kolejowych nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”, współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Inwestycje za nieco ponad 150 mln zł zwiększają atrakcyjność trasy z Krakowa do Bielska-Białej. Oprócz budowy łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej, PLK SA zrealizowały również prace o wartości 129 mln zł netto, w ramach rewitalizacji linii kolejowej nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Wadowice – granica województwa. Dzięki przedsięwzięciu, prowadzonemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, między Wadowicami a Andrychowem – podniesiono komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania. Dodatkowy przystanek Osiedle Podhalanin w Wadowicach i zmodernizowane perony na stacji Andrychów oraz na  przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie zapewniają lepszą dostępność do kolei. Powstała również mijanka w Barwałdzie Średnim, czyli dodatkowy tor o długości blisko 1 km, zapewniający warunki do mijania się pociągów na jednotorowej trasie Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko-Biała. Dostępność zwiększył przystanek w dogodniejszej lokalizacji – na mijance.

 

Prace poprawiające dostęp do kolei zrealizowano również na terenie województwa śląskiego. Z przebudowanej stacji Kozy podróżni łatwiej wsiadają do pociągów w kierunku Bielska-Białej, Andrychowa, Wadowic i Krakowa.

foto: Patryk Knapczyk
film: WadowiceOnline.pl

5 1 vote
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x