fot. Andrzej Famielec | Kalwaria 24

„Dom dla każdego” – nowa oferta dla osób ze szczególnymi potrzebami w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

13 czerwca 2023 roku o godzinie 10:00 w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach odbędzie się inauguracja sensorycznej ścieżki zwiedzania przygotowanej z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami. Na ekspozycji stałej pojawi się wiele dodatkowych eksponatów przeznaczonych do dotykania, przestrzenne plany orientacyjne, opisy w alfabecie Braille’a, tyflografie i inne udogodnienia. Przygotowano przewodniki w tekście łatwym do czytania oraz dźwiękową wersję oprowadzania. W otwarciu wezmą udział przedstawiciele środowisk, z którymi Muzeum nawiązało współpracę przy realizacji tego przedsięwzięcia.

„Dom dla każdego. Sensoryczna ścieżka zwiedzania i warsztaty dla osób ze szczególnymi potrzebami w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach” to przedsięwzięcie grantowe finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier”, którego liderem jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Muzeum rozpoczęło jego realizację we wrześniu 2022 roku. Od tego czasu podjęło szereg działań, które 13 czerwca br. znajdą swój finał i zostaną wpisane do stałej oferty instytucji.

Realizowane przez muzeum przedsięwzięcie od początku zakładało włączenie osób ze szczególnymi potrzebami w przygotowanie i tworzenie oferty, tak by odpowiadała ona przede wszystkim ich potrzebom i spełniała ich oczekiwania. Do współpracy zaproszono przedstawicieli grup, do których działania są skierowane, m.in. ZSiP Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie przy ul. Tynieckiej, Domu Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Wadowicach, Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Przedsięwzięcie jest przede wszystkim odpowiedzią na potrzebę włączenia i integracji, dostępu do kultury, poszerzania wiedzy oraz samorealizacji adresatów działań muzeum. Skupiono się zwłaszcza na obszarze widzenia, rozumienia i czucia. Bardzo ważne stałe podnoszenie kompetencji Zespołu instytucji, dlatego jednym z pierwszych kroków było szkolenie dla wszystkich pracowników. Dotyczyło ono m.in. savoir-vivre wobec osób ze szczególnymi potrzebami. W ramach przedsięwzięcia opracowano formę zwiedzania, która pozwala poczuć się w muzeum komfortowo i bezpiecznie oraz  poznawać ekspozycję stałą poprzez zmysły, które w codziennym życiu pomagają odbierać świat. Równolegle powstał scenariusz dostępnych warsztatów edukacyjnych.

Nowa ścieżka zwiedzania i dostępne warsztaty to kolejne działania Domu Rodzinnego Jana Pawła II na rzecz dostępności. Muzeum jest dostępne architektonicznie, a w ostatnich latach wprowadzono udogodnienia dla kolejnych grup odbiorców, m.in. ścieżkę zwiedzania w Polskim Języku Migowym, ciche godziny zwiedzania, pokój wyciszeń. Odwiedzając Muzeum można skorzystać z wózka inwalidzkiego, nauszników wyciszających i folii powiększających. Instytucji zależy, by wszystkie inicjatywy miały też wymiar edukacyjny, by poszerzały świadomość społeczną o kwestie dot. dostępności poprzez uczenie wrażliwości, otwartości i empatii.

Projekt „Kultura bez barier”

Celem projektu „Kultura bez barier” jest wypracowanie i wdrożenie nowego modelu zapewniania dostępności oferty i zasobów instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Realizowany jest w ramach Osi priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, w ramach Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. Liderem projektu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), zaś partnerami są:

1) Strategiczny partner krajowy – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2) Partner ponadnarodowy – Institut für Bildung und Kultur e.V. i działające przy nim Kompetenzzentrum für Kulturelle Bildung im Alter und Inklusion (KUBIA) z Niemiec.

3) Pozarządowy partner krajowy – Fundacja Kultury Bez Barier.

 
0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x