Kalwaryjski Odpust ku czci Wniebowzięcia NMP – zapowiedź

W niedzielę 14. sierpnia w Sanktuarium Pasyjno – Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczynają się tygodniowe obchody wielkiego odpustu ku czci Wniebowzięcia NMP. W tym czasie tysiące pielgrzymów przybywają na modlitwę na Dróżki Kalwaryjskie oraz przed cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. Tegoroczne uroczystości będą miały szczególny wymiar, 19 sierpnia minie 20 lat od ostatniej wizyty św. Jana Pawła II w sanktuarium i Jego modlitwy zawierzenia Maryi.

     
Uroczystości rozpocznie Msza święta o 15.00 i procesja Boleści Maryi w niedzielę 14. sierpnia. W Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej Msze św. w bazylice będą celebrowane według porządku niedzielnego. Po każdej z nich będą poświęcane zioła i kwiaty.

  
Czwartek jest tradycyjnie poświęcony modlitwie za misje i misjonarzy. Wieczorna Eucharystia będzie sprawowana na placu przed bazyliką. Podczas Eucharystii kazanie wygłosi o. dr Narcyz Kilmas OFM, posługujący w Ziemi Świętej.

   
Kulminacja obchodów nastąpi w piątek 19 sierpniaO godz. 15.00 rozpoczną się nieszpory przy Domku Matki Bożej. Modlitwie będzie przewodniczył i homilię wygłosi o. Francesco Patton OFM, kustosz Ziemi Świętej. Następnie wyruszy tradycyjna procesja Pogrzebu Maryi, po jej zakończeniu będzie sprawowana Msza święta pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.
Podczas procesji wierni wysłuchają rozważań opartych o fragmenty homilii św. Jana Pawła II, którą wygłosił 20 lat temu w sanktuarium.

    
W sobotę odbędzie się tradycyjny Dzień Młodych pod hasłem „Cały Twój”. Podczas wieczornego nabożeństwa o godz. 18.00 przy ołtarzu polowym, wzorem św. Jana Pawła II, młodzież dokona zawierzenia swojego życia Maryi. Następnie będzie sprawowana Msza święta, której będzie przewodniczył bp Janusz Mastalski w koncelebrze bernardynów, którzy w tym roku przyjęli święcenia kapłańskie. Jest to dzień modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne. Na godz. 20.00 zaplanowano przed bazyliką koncert Małej Armii Janosika.

    
Centralne obchody będą miały miejsce w niedzielę 21 sierpniaO 6.30 przy kościele Grobu Matki Bożej będzie celebrowana Msza święta, a po liturgii wyruszy procesja Wniebowzięcia Maryi do bazyliki. O 11.00 przy ołtarzu polowym będzie sprawowana suma pontyfikalna pod przewodnictwem Ks. abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.

    
Wszelkie informacje są dostępne na stronie internetowej sanktuarium www.kalwaria.eu oraz w mediach społecznościowych sanktuarium.

   
Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w obchodach odpustowych.

Jubileusz 20 lecia pielgrzymki Świętego Pielgrzyma Kalwaryjskiego przypomina o potrzebie zaufania Bogu, jak uczyniła to Maryja. Dzięki łasce Bożej i poddaniu się świętej woli Ojca, Matka Bożego Syna została wzięta do nieba i jest naszą nauczycielką i Pośredniczką łask.
Na Dróżkach Kalwaryjskich możemy uczyć się, że Maryja prowadzi nas przez mękę Chrystusa do chwały Jego zmartwychwstania, gdzie również została wzięta z duszą i ciałem. Obchodząc tak wielki i doniosły jubileusz, w tym trudnym czasie, chciejmy wzorem Świętego Jana Pawła II zawierzyć siebie Matce Bożej Kalwaryjskiej.

  

  

o. Tarsycjusz Bukowski OFM
fot. Andrzej Famielec | Kalwaria 24

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x