Kalwaria pamiętała o Żołnierzach Wyklętych

Wieczorem 1 marca w kalwaryjskiej Bazylice została odprawiona Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył O. Gracjan Kubica, Kustosz Sanktuarium. Po Mszy św. nastąpiło złożenie złożenie kwiatów pod tablicą katyńską na krużgankach. Wartę honorową podczas uroczystości pełnili uczniowie Liceum w Kalwarii.

Dziś czcimy jak bohaterów. Potrzeba było lat dojrzewania do tego, żeby zmierzyć się z prawdą. Ale bez prawdy nie da się żyć, bez prawdy nie ma wolności – mówił w kazaniu o żołnierzach wyklętych O. Gracjan Kubica. Dzisiaj spoglądamy z drżeniem na naszą wschodnią granicę, widzimy biednych ludzi uciekających z własnych domów, przeważnie są to kobiety z dziećmi, to strasznie wzruszający widok i bolesny. I tak jak niektórym wydaje się że przegrali, zwyciężą – mówił jeszcze Kustosz nawiązując do wydarzeń za wschodnią granicą Polski.

Po Mszy św. kwiaty i znicze pod tablicą złożyli m.in. O. Gracjan Kubica, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Janusiewicz, Małopolska Wicekurator Oświaty Halina Cimer, Radna Województwa Małopolskiego Danuta Kawa, Radny Rady Miejskiej Jarosław Lenik, Radny Powiatu wadowickiego Marek Cimer, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach Piotr Hajnosz, .

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Msza św. została zamówiona przez środowisko Prawa i Sprawiedliwość.

 

5 1 vote
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
6 marca 2022 12:48

To byli żołnierze niezłomni jeśli piszecie wyklęci to należy napisać przez kogo. Wyklęci byli przez żydokomune.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x