Kalwaria będzie miała nowe miasto partnerskie – Morawskie Budziejowice

W czerwcu Kalwarie Zebrzydowską odwiedziła delegacja z Morawskich Budziejowic. Zauroczeni Kalwaria Zebrzydowską i Sanktuarium Kalwaryjskim, goście już wtedy wyrazili wolę współpracy naszych miast, poprzez nawiązanie współpracy w obszarach kulturalnej i sportowej. W sobotę 19 października rewizytę w Czechach złożyła delegacja z Kalwarii Zebrzydowskiej. Efektem tego spotkania było podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Morawskimi Budziejowicami a Kalwarią Zebrzydowską.

W czerwcu Kalwarię Zebrzydowską odwiedziła delegacja z Morawskich Budziejowic. Zauroczeni Kalwaria Zebrzydowską i Sanktuarium Kalwaryjskim, goście już wtedy wyrazili wolę współpracy naszych miast, poprzez nawiązanie współpracy w obszarach kulturalnej i sportowej. W sobotę 19 października rewizytę w Czechach złożyła delegacja z Kalwarii Zebrzydowskiej. Efektem tego spotkania było podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Morawskimi Budziejowicami a Kalwarią Zebrzydowską.

Delegacja z Kalwarii Zebrzydowskiej została podjęta przez Burmistrza Vlastimila Bařinka, Zastępcę Burmistrza Jana Kiesewetterová, radnych Rady Miasta i przedstawicieli Morawskich Budziejowic w Urzędzie Miasta. Gospodarze zaprezentowali walory miasta, odwiedzono między innymi Katolickie Przedszkole, Lodowisko na którym występuję II ligowa drużyna hokejowa „Szerszeni”. W ostatnią sobotę w Morawskich Budziejowicach odbywały się główne uroczystości związane z „Cesarskim Świętem”, zorganizowane zostały tradycyjne tragi rzemieślnicze z bardzo bogatym program kulturalnym, wydarzenie odbywało się na głównej ulicy miasta Purcenerova.

Jednym z głównych wydarzeń Święta Miasta było podpisanie przez włodarzy miast Morawskich Budziejowic i Kalwarii Zebrzydowskiej listu intencyjnego w sprawie nawiązania współpracy parnerskiej, szczególnie w obszarach kulturalnej i sportowej, handlowej, a także wymiany dzieci i młodzieży. Aby sformalizować współpracę pomiędzy miastami, Radzie Miejskiej Kalwarii Zebrzydowskiej zostanie przedstawiona Uchwała o partnerstwie Kalwarii Zebrzydowskiej z Morawskimi Budziejowicami.

Kalwarię Zebrzydowską reprezentowali m.in. Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty, Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Piotr Kumor, Skarbnik Małgorzata Leśniak oraz, Dyrektor CKSIT Andrzej Burdek.

Moravské Budějovice – to miasto z 7,5 tysiącami mieszkańców, położone są w malowniczej, lekko pofalowanej części południowo-zachodnich Moraw, na skraju Wyżyny Czesko-Morawskiej, przez którą przepływa rzeka Rokytná. Miasto leży na drodze krajowej łączącej Wiedeń z Pragą, dawną drogą cesarską.

Historycznie pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1231 roku. Moravské Budějovice awansowały do ​​miasta prawdopodobnie za panowania Przemysła Otakara II. W 1498 r. Król Władysław Jagielloński potwierdził istniejące przywileje miasta i nadał mu godło i pieczęć. W Morawskich Budziejowicach było wielu właścicieli, w tym lordów Lichtenburga, Wallensteinu, Schaumburk i Wallis.

Do zabytków należy barokowo-klasycystyczny pałac z końca XVIII wieku, kościół św. St. Giles z pierwszej połowy XIII wieku Michał i stajnie zamkowe, sklepy mięsne z ekspozycją dawno wymarłych rzemiosł, obszar parafialny z murem obronnym i bastionem, częściowo zachowane fortyfikacje miasta, pod którymi znajduje się pararulna fałda, rzadka formacja geologiczna. W historycznym centrum miasta zachowało się wiele domów mieszczańskich.

Moravské Budějovice to miejsce rekreacji i sportu z lokalnym basenem. Istnieje również kryte lodowisko, kort tenisowy, boisko do piłki nożnej, kręgielnia.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x