Jubileusz 65-lecia założenia OSP w Stanisławiu Dolnym - 1 września 2018 r. - fot. UM w Kalwarii Zebrzydowskiej

Jubileusz 65-lecia OSP Stanisław Dolny

W sobotę  1 września druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Stanisławiu Dolnym w imieniu Gminy Burmistrz Augustyn Ormanty  przekazał  kluczyki  do samochodu pożarniczego RENAULT MIDLUM 4×4 które odebrał Naczelnik OSP Stanisław Dolny Mirosław Faber. Okazją do tego wydarzenia było świętowanie Jubileusz 65-lecia założenia.

Główne uroczystości odbyły się przy Domu Strażaka, wcześniej odprawiono Mszę Świętą w Kościele Św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Gmina  Kalwaria Zebrzydowska na prośbę Zarządu OSP w Stanisławiu Dolnym zabezpieczyła i przekazała w 2017 r. kwotę 100 tys. zł, w kolejnym roku przekazano 280 tys. zł. Druhowie także zabezpieczyli własne środki w kwocie 55 tys. zł i dzięki takiemu montażowi finansowego doszło do szczęśliwego finału czyli zakupu samochodu strażackiego  RENAULT MIDLUM 4×4. Zabudowę samochodu wykonała firma  Handlowo-Usługową PROFIS z Tymbarku.

Uroczystości zgromadziły licznych gości, obecne były wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu całej gminy. Obecni byli druh Antoni Kwarciak – członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie, Andrzej Górecki – Wicestarosta Powiatu Wadowickiego, mł. bryg. Wojciech Grzybczak – Zastępca Powiatowy PSO w Wadowicach, Marian Sołtysiewicz – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RR, mł. bryg. Jerzy Walczak, druh Stanisław Brózda – Komendant Miejsko-Gminny ZOSP RP w Kalwarii Zebrzydowskiej, ks. Józef Piasecki – proboszcz  parafii w  Stanisławiu Dolnym, ks. kanonik Konstanty Sordyl, radni Rady Miejskiej: Marcin Krawczyński, Robert Mikołajek, Tadeusz Stela i Marcin Zadora oraz sołtysi. Uroczystościom towarzyszyła Orkiestra Dęta z OSP Przytkowice.

Przy okazji Jubileuszu OSP Stanisław Dolny warto też zapoznać się z ich historią, która sięga początku lat pięćdziesiątych XX wieku, straż została oficjalnie zarejestrowana w 1953 roku i ten rok uznano za początek jej działalności.

W 1963 roku podjęto decyzję budowy remizy, która zakończyła się w  1969 r. Dom Strażaka prezentował się okazale na parterze dwa boksy garażowe, pomieszczenia gospodarcze i socjalne, a na piętrze duża sala widowiskowa, bufet i kuchnia.

W 1974 r. jednostce przekazano wóz bojowy Star, w kolejnych latach jednostka otrzymała samochód Lublin. W 1989 r. przystąpiono do dalszej rozbudowy  remizy.  W dniu 25 sierpnia 2003 roku odbyła się uroczystość Jubileuszowa 50-lecia działalności. Z tej okazji poświęcony został sztandar OSP ufundowany przez społeczeństwo Stanisławia Dolnego

Strażacy z OSP Stanisław Dolny doskonalą ciągle swoje umiejętności na kursach i ćwiczeniach doskonalących. Seniorzy z OSP Stanisław Dolny już od 1982 roku systematycznie startują w zawodach sportowo-pożarniczych zajmując czołowe miejsca. Równie wysokie miejsca w zawodach zajmują członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którzy nieprzerwanie od 1987 do 2003 zajmowali I miejsca w skali gminy, równie dobre wyniki młodzi osiągali w ostatnich latach.

W 2017 roku Strażacy ochotnicy z OSP w Stanisławiu Dolnym w ramach projektu „Bezpieczna Małopolska 2017” otrzymali sprzęt strażacki. Druhowie otrzymali między innymi defibrylator, odzież ochronną do działań bojowych, deskę ortopedyczną, druhom sfinansowano także kurs na prawo jazdy kategorii C. W 2018 szczęśliwie zakończyły się starania o zakup nowego samochodu bojowego, tą inicjatywę od początku wspierała  Gmina Kalwaria Zebrzydowska.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x