Jedyny Polski astronauta wyląduje w Wadowicach

Muzeum Miejskie w Wadowicach zaprasza na wyjątkowe spotkanie z jedynym polskim astronautą, Mirosławem Hermaszewskim, które zaplanowano w sali teatralnej WCK w piątek 24 września o godz. 17.00. Bezpłatne wejściówki na to spotkanie można odebrać w sekretariacie WCK.

Podczas wykładu prelegent opowie o swoich przygotowaniach do lotu w kosmos i samej wyprawie prezentując m.in. wykonane przez siebie wówczas fotografie.

W jednym z wywiadów udzielonych w mediach bohater spotkania podkreślał, że lot w czerwcu 1978 r. był nie tylko przeżyciem estetycznym ale i duchowym. “Ziemia widziana z kosmosu jest tak piękna i wzniosła, że nie da się od niej oderwać wzroku. Jest wielką błękitno-białą kulą, którą oblatuje się dookoła w 90 minut. Jest dzień, a za chwilę noc, która trwa tylko 37 minut. Wschody i zachody słońca następują krótko po sobie. W tej całej gamie kolorów aż chce się śpiewać”. Po spotkaniu będzie można otrzymać od M. Hermaszewskiego autograf.

Hermaszewski po wielomiesięcznych przygotowaniach w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą, latem 1978 r. wraz z Piotrem Klimukiem wziął udział w misji kosmicznej na statku Sojuz 30. Spędził na orbicie osiem dni, 126 razy okrążył Ziemię. Polska była czwartym krajem – po ZSRR, USA i Czechosłowacji – którego obywatel poleciał w kosmos.

Współorganizatorem spotkania jest Gmina Wadowice

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x