Jakie środki stosować na komary i kleszcze?

Niestety w okresie wiosenno-letnim trwa sezon na kleszcze i komary. Te insekty mogą mocno uprzykrzać życie, a w skrajnych przypadkach prowadzić do poważnych chorób, a nawet zagrożenia ludzkiego zdrowia. Dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnego preparatu, zwalczającego komary i kleszcze. Jaki środek wybrać i na co zwrócić uwagę?

Komary i kleszcze są groźne

Komary i kleszcze to insekty, które mają znaczenie dla ekosystemu, jednak niestety stanowią niebezpieczeństwo dla ludzi. Szczególnie groźne są kleszcze, ponieważ uznawane są za pasożyty, które przenoszą bakterie i wirusy. Niestety ugryzienie kleszcza może prowadzić do boreliozy, czyli poważnej choroby, której konsekwencje są naprawdę trudne. Borelioza stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia, ponieważ powoduje zapalenie opon mózgowych, zapalenie nerwu wzrokowego, a także parestezje i mrowienia kończyn. Oczywiście obecnie dostępne są szczepionki na boreliozę, a także różnego rodzaju leki. Warto jednak chronić się przed kleszczami, ponieważ przenoszą one choroby. Z kolei ugryzienie komara zwykle nie jest groźne, jednak osoby uczulone mogą mieć poważniejsze objawy alergiczne. Dodatkowo ukąszenie zwykle powoduje obrzęk oraz zaczerwienienie, dlatego dzieci lepiej chronić przed komarami. 

Jaki środek na komary i kleszcze kupić?

Środki przeciw insektom przydają się szczególnie w czasie pobytu nad jeziorem, ale także na placu zabaw, w lesie lub w czasie wyjazdów wakacyjnych. Spray na komary to produkt dostępny w aptekach i drogeriach, a jego głównym zadaniem jest odstraszanie insektów. Zwykle substancje zawarte w takim sprayu odstraszają także kleszcze i meszki. Takiego produktu powinny używać nie tylko dzieci, ale także i dorośli, ponieważ wszyscy muszą chronić się przed groźnymi insektami. Poza sprayami dostępne są także różnego rodzaju mleczka oraz chusteczki, które szczególnie dobrze radzą sobie z komarami. W przypadku kleszczy sprawa jest poważniejsza, jednak również można kupić wysokiej jakości środek, który zabezpieczy przed tymi pasożytami. Z kolei na wakacje w klimacie tropikalnym trzeba zabrać ze sobą środek z wysokim stężeniem DEET, czyli z substancją szczególnie dobrze odstraszającą insekty. Środków takich nie mogą jednak stosować kobiety w ciąży i dzieci. 

About Author

Reklama