Jak rozpocząć proces redukcji nadwagi i otyłości ? Podpowiada dietetyk z Paleta Diet dr Patrycja Kłósek – dietetyk kliniczny, psychodietetyk Wadowice

Odchudzenie to złożony proces, który nie jest łatwy. Zawsze na początku leczenia dietetycznego bardzo ważne jest to, aby przygotować pacjenta na długotrwały proces. Masa ciała, którą obecnie ma najczęściej jest wynikiem całego życia bądź kilku, kilkunastu lat. Dlatego zmiany nie dokonamy w miesiąc. Modyfikacje diety najlepiej wprowadzać stopniowo, ponieważ w momencie nagłej zmiany stylu życia organizm wytwarza kortyzol – hormon stresu, który utrudnia dodatkowo proces zmiany.

Model psychodietetyczny, którym kierujemy się w gabinetach dietetycznych Paleta Diet dr Patrycja Kłósek pozwala na wprowadzenie trwałej redukcji masy ciała. Nasi pacjenci podczas całego procesu leczenia dietetycznego otaczani są opieką, wsparciem oraz kontrolą, która wpływa pozytywnie na redukcje masy ciała. Zmiany wprowadzane są stopniowo co pozwala na łagodną zmianę nawyków. W psychodietetyce stawiamy na edukacje żywieniową oraz zmianę jakości życia naszych pacjentów. Liczenie kalorii czy restrykcyjna dieta nie uczy, jak radzić sobie z podjadaniem, emocjami. Dlatego w naszych gabinetach dietetycznych do pojęcia „dieta” podchodzimy nowocześnie i dwutorowo. Dajemy wsparcie żywieniowe, dzięki czemu uczymy zdrowych nawyków żywieniowych, a z drugiej strony wprowadzamy interwencje psychologiczne, które wpływają na całe nasze życie. Uczymy pacjentów jak radzić sobie ze stresem, podjadaniem, emocjami. Dzięki takiej pracy, pacjent może zapomnieć raz na zawsze o efekcie jojo.

Bardzo często pacjenci, którzy podejmują leczenie w naszych gabinetach dietetycznych są po przejściach wielu restrykcyjnych diet. Osoby te mają poczucie bezsilności, błędnie myśląc że już do końca życia będą źle się czuć we własnym ciele. Chcieliby tej zmiany jednak ich motywacja jest bardzo niska ze względu na odbite piętno wcześniejszych prób odchudzania.

Jednym z naszych pacjentów w Wadowicach był Pan Grzegorz. Pojawiając się na pierwszej wizycie u dietetyka bardzo chciał zmiany, jednak był bardzo zniechęcony do podjęcia próby. Jego motywacja była bardzo niska, wręcz żadna. Podejmując leczenie mówił, że przeczuwa jak to ponownie będzie wyglądało. My jako specjaliści bardzo często spotykamy się z takim podejściem, ale czy takie negatywne nastawienie nie jest przypadkiem skreśleniem, już na starcie naszego sukcesu? Dietetycy z Paleta Diet mówią ZDECYDOWANE NIE. W takich przypadkach również jest rozwiązanie i pacjenci potrafią trwale schudnąć. Musimy zaprogramować się na proces odchudzania.

Zadaniem Pana Grzegorza było opisanie tego, jak się czuje w obecnej wadze, na co ma ona wpływ i co mu najbardziej przeszkadza w swoim ciele. Dzięki temu zobaczył, jak bardzo potrzebuje tej zmiany. W kolejnym etapie pacjent spisał i zrobił rachunek plusów i minusów wcześniejszych prób odchudzania. Tak naprawdę poprzez te minusy ponownie musiał spotkać się z dietetykiem. Omówiliśmy je szczegółowo podczas wizyty, aby wyjść z błędnego koła odchudzania i ponownie nie powielać błędów. Pan Grzegorz już po pierwszych tygodniach naszej współpracy zauważył, że zaczyna się w nim coś zmieniać. Waga, ale również myślenie o i motywacja do działania. Nie chciał już tak dłużej żyć. Kolejnym zadaniem było stworzenie mapy celów. Wyobrażenia pacjenta co może osiągnąć albo w czym może pomóc mu proces odchudzania. Takie unaoczenienie naszych marzeń, wyobrażeń bardzo dobrze wpływa na motywację. W psychologii mówi się, że pomaga to osiągnąć sukces, bo wiemy do czego dążymy i co jest naszym celem. Następnie podzieliliśmy etapowo ilość kilogramów, które Pan Grzegorz chce zrzucić, na mniejsze etapy. Ustaliliśmy wagowy oraz jakościowy cel metodą SMART. Pacjent po kilku spotkaniach z naszym dietetykiem wiedział co chce osiągnąć i naprawdę w końcu czuł się zmotywowany aby to zrobić. Dzięki metodzie małych kroków cieszył się z każdej zmiany, bo wiedział, że nawyki wypracowane w procesie leczenia zostaną z nim na dłużej.

W naszych gabinetach dietetycznych uczymy, jak radzić sobie ze przeszkodami, które pojawiają się w życiu. Nastawiamy pacjentów na proces leczenia pomimo braku motywacji wewnętrznej. Za pomocą metod psychodietetyki trwale zmieniamy ich życie. Pacjenci nie muszą myśleć o restrykcyjnych dietach. Gabinet dietetyczny w Wadowicach to kolejne miejsce na mapie gdzie nasz dietetyk będzie opiekował się pacjentami borykającymi się z nadwagą i otyłością. Przyjdź i porozmawiaj z naszym dietetykiem. Zobacz, jak działamy.

Paleta Diet dr Patrycja Kłósek – dietetyk kliniczny, psychodietetyk

aleja Matki Bożej Fatimskiej 94, 34-100 Wadowice

https://g.page/r/CdkJ9l09tdIlEAE

www.paletadiet.pl

tel.: 690 442 833

About Author

Reklama