IX Ogólnopolska Pielgrzymka Motocyklistów w Kalwarii Zebrzydowskiej

Pielgrzymi, którzy w dniu 26.08.2017 przybyli do Kalwarii z papieskich Wadowic, wzięli udział we Mszy św.koncelebrowanej sprawowanej o godz. 14.00 na ołtarzu polowym pod przewodnictwem Ks. dziekana Wiesława Cygana, który wygłosił okolicznościowe słowo.

Wszystkich pielgrzymów, którzy w tym dniu zawierzyli Matce Bożej Kalwaryjskiej wielorakie intencje, a wśród nich prośbę o opiekę i szczęśliwe podróżowanie dla wszystkich motocyklistów i ich rodzin, przywitał O. Micheasz Okoński, Wikary klasztoru.

W IX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Motocyklistów wzięło udział ponad tysiąc osób. We Mszy św. uczestniczyli motocykliści m.in. z Wadowic, Krakowa, Lublina, Gorzowa Wielkopolskiego, Szczecina i Warszawy, a także ich rodziny.

W homilii Ks. dziekan Wiesław Cygan, proboszcz parafii św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej, podkreślił, że ta nietypowa pielgrzymka wzbudza ogromne zainteresowanie. Na jej trasie ustawiają się ludzie, by zobaczyć pielgrzymów na stalowych rumakach. Jedni przychodzą, aby zobaczyć cuda techniki w konkretnym motocyklu, porównać moc, kształt, sylwetkę pojazdu i zobaczyć ludzi, którzy się na nim poruszają. Inni przychodzą zobaczyć stroje, uniformy, które zakładacie na ten czas pielgrzymowania, czy waszych wypraw motocyklowych – mówił ks. Cygan.

Dobrze, że takie zainteresowanie ma miejsce, bo przecież też te zainteresowania pozwalają tworzyć wspólnoty, w których ludzie nawiązują kontakty przyjaźni, życzliwości, dobra i umiejętności troski jednych o drugich – zaznaczył.

Zdaniem kapłana Kalwaria Zebrzydowska i inne miejsca pielgrzymkowe, do których zdążają motocykliści, wskazują jak człowiek powinien spędzać czas na ziemi, aby dobrze służyć Bogu i ludziom. Dzisiejsza pielgrzymka wypada w tym nietypowym dniu, kiedy na Jasnej Górze tak licznie zebrali się dzisiaj ludzie, aby dziękować Panu Bogu za dar Matki Bożej, Królowej Polski, która się opiekuje nami, prowadzi i wskazuje właściwą drogę – zwrócił uwagę proboszcz parafii św. Józefa. Ta Matka Boża też uczy odniesienia do Ojczyzny, do drugiego człowieka. Tam ludzie przychodzili w różnych momentach dziejów naszego narodu, nie tylko kiedy było dobrze, wspaniale, ale też w tych trudnych chwilach naszych dziejów, kiedy zabraniano wielu spraw, ale ludzie kiedy tam przychodzili, czuli się wolnymi – wyjaśniał kapłan.

Jak dodał, motocykliści uczestniczą w wielu pielgrzymkach nie tylko w kraju, ale również za granicą. W taki sposób przypominacie ludziom o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, którzy Boga i nasz kraj kochali. Spotykacie się z ludźmi, którzy potrzebują pomocy, dzielicie się tym dobrem, zawozicie te drobne niekiedy prezenty, tym którzy na nie oczekują i sprawiacie im wiele radości – zwrócił uwagę Ks. Cygan. A to świadectwo przypomina też o tym, że w tym narodzie bije dobre serce miłości, dobra, życzliwości, które niesie pomoc każdemu potrzebującemu – dodał.

Przypominacie też o tym, że człowiek jest wolny. Przypominacie o tym, że z tej wolności, którą Bóg daje trzeba dobrze korzystać, ale też Pan Jezus przypomina nam o tym, że aby dobrze z wolności korzystać i dobrze tę wolność budować, trzeba nam się wsłuchiwać w Matkę – kontynuował duchowny.

Jego zdaniem, aby dobrze spełniać swoje życiowe obowiązki trzeba słuchać tego, co mówi Jezus.

Po to, aby ta wolność przynosiła dobro ludziom, którzy żyją obok nas. Bądźcie świadkami wolności, życzliwości i to dobre serce Polaka nieście we wszystkie strony, nie tylko w naszym kraju, ale wszędzie gdzie was te szlaki pielgrzymie na tych stalowych rumakach poprowadzą, a Bóg na tych drogach niech Wam błogosławi – powiedział Ks. Cygan.

Organizatorami pielgrzymki jest grupa motocyklistów „Zawsze Wolni” z Kalwarii Zebrzydowskiej. Motocykliści najpierw spotkali się w Wadowicach na placu Jana Pawła II, aby wspólnie dotrzeć pod kalwaryjskie Sanktuarium.
Co roku pielgrzymka motocyklistów śladami Jana Pawła II spotka się z ogromnym zainteresowaniem. Pierwsza pielgrzymka odbyła się w 2009 roku, wówczas uczestniczyło w niej około 300 motocyklistów, później było ich już 500 później ponad 700, w kolejnych pielgrzymkach uczestniczyło już ponad tysiąc motocyklistów – powiedział KAI Artur Stawowy z grupy „Zawsze wolni”, jeden z organizatorów pielgrzymki.

Poprzez pielgrzymkę chcemy wspomnieć i upamiętnić papieża Jana Pawła II, jesteśmy bardzo z nim związani. To on jest patronem naszej pielgrzymki i czuwa nad nami. Celem pielgrzymki jest również promowanie bezpiecznej jazdy motocyklami – podkreślił organizator.

Przejazd przez Barwałd Górny

fot. Franciszek Sarapata

Pod Sanktuarium

 

fot. Paweł Cebulak – Studio S7


Tekst: Kalwaria.eu

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x