Foto: hm. Adam Świetlik, pwd. Dominika Ziemba

Harcerze z Wadowic na historycznej wyprawie

W maju, ponad 2000 harcerzy i harcerek zrzeszonych w Związku Harcerstwa Polskiego wzięło udział w Harcerskiej Wyprawie Pamięci do Włoch z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Wyprawa reprezentacji Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP trwała 9 dni, od 13 do 22 maja 2024 roku.

 

Pierwszym włoskim przystankiem na drodze do celu wyprawy była Wenecja – miasto na wodzie. Uczestnicy mieli okazję przejść się wąskimi uliczkami, zobaczyć Bazylikę i Plac św. Marka, Pałac Dożów, Wieżę Zegarową i Most Westchnień. Udało im się nawet przepłynąć gondolą. Kolejnego dnia odwiedzili Padwę i Bazylikę św. Antoniego.

16 maja był dniem rozpoczęcia dwudniowego Rajdu Honker – harcerskiej wyprawy szlakami walk Polaków wokół wzgórza Monte Cassino. Podczas Rajdu harcerze wcielali się w polskich żołnierzy walczących w bitwie o Monte Cassino, mogli spróbować swoich sił w rozbrajaniu bomby, rozminowywaniu terenu, poruszania się w trudnych warunkach, opatrywania rannych, strzelaniu z broni palnej, pakowaniu skrzynek do transportu pod ostrzałem, a nawet przenoszeniu amunicji na odległość. Cały Rajd opływał wiedzą historyczną i wspomnieniami żołnierzy walczących na wzgórzach, potęgowanymi przez prawdziwe miejsca walk, w których Rajd się odbywał. Te dwa dni starały się utrwalić w umysłach młodych ludzi pamięć o wielkich bohaterach.

18 maja miał miejsce kulminacyjny punkt wyprawy – Obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino na Polskim Cmentarzu Wojennym we Włoszech, w których wzięły udział delegacje z całego świata. Można było spotkać wielu polskich i zagranicznych przywódców na czele z Prezydentem Rzeczpospolitej Polski Andrzejem Dudą wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą, Prezydentem Republiki Włoskiej Sergio Mattarella, Marszałkinią Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzatą Kidawą-Błońską oraz Jej Królewska Wysokością Sofią Księżną Edynburga.

W czasie uroczystości harcerze pełnili wartę przy grobach poległych, wspierali weteranów, zapewniali zabezpieczenie medyczne i organizacyjne tak podniosłego wydarzenia. Służba w takim miejscu była dla harcerek i harcerzy wielkim zaszczytem i olbrzymim wyróżnieniem.

Na upamiętnienie bitwy, przybyli ostatni jej świadkowie. Każdy z uwagą wysłuchał historii sześciu przybyłych kombatantów, którzy 80 lat temu walczyli o wolność na włoskiej ziemi. Udział w uroczystościach był czymś niezwykłym; przygodą, połączoną z lekcją historii, która na pewno zapadnie każdemu w pamięć. Takie wydarzenia uczą nas szacunku do kraju i uświadamiają nam, że pokój to wspólne dobro, o które wszyscy musimy dbać.

Korzystając ze swojej obecności we Włoszech, harcerze spędzili jeszcze kilka dni na zwiedzaniu tego pięknego państwa. Zobaczyli Watykan, Rzym i Florencję.

Wielu uczestników wyprawy pamiętało jeszcze poprzednie uroczystości 75. rocznicy bitwy w 2019 roku, gdzie harcerkom i harcerzom ZHP został przekazany testament 2. Korpusu Armii Generała Andersa, który uczynił ich strażnikami pamięci o bitwie. Wyprawa harcerzy była czasem poznania historii, zmierzenia się z trudami szlaków historycznych walk o wzgórze i stała się faktycznym spełnieniem testamentu 2. Korpusu.

Tekst: harcmistrz Adam Świetlik
Foto: hm. Adam Świetlik, pwd. Dominika Ziemba

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x