Harcerze pamiętali o ważnych dla Polski i Wadowic rocznicach

73-lecie wybuchu Powstania Warszawskiego oraz święto 12 pułku piechoty Ziemi Wadowickiej uczcili wadowiccy harcerze i harcerki. Mieszkańcy, turyści oraz pielgrzymi również pamiętają.

We wtorek 1 sieprnia mineła kolejna, 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego oraz święto stacjonującego na ziemi wadowickiej 12. Pułku Piechoty. Z tej okazji kilkudziesięciu harcerzy i harcerek z Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP, jak co roku wzięło udział w akcji upamiętniającej te rocznicę.

O godzinie 15:00 , mimo potwornego upału, wyszli na ulice Wadowic w pełnym umundurowaniu, z biało-czerwonymi opaskami aby przypomnieć o udziale w powstaniu dzieci i młodzieży, harcerzy Szarych Szeregów oraz święcie 12. Pułku Piechoty. Rozdawali kartki z kalendarza z datą 1 sierpnia 1944, pocztówki i naklejki. W tle z głośników rozstawionych na wadowickim rynku rozbrzmiewała piosenka powstańcza. Mieszkańcy, turyści oraz pielgrzymi robili sobie zdjęcia przy ustawionej tutaj makiecie a także z zainteresowaniem oglądali harcerzy czy rozdawane pocztówki

1 sierpnia to również święto stacjonującego na ziemi wadowickiej 12. Pułku Piechoty. W dniu 1 sierpnia 1920 roku wadowicki pułk stoczył z Rosjanami bitwę o Leszniów, zakończoną zwycięstwem. Chcąc upamiętnić to wydarzenie, dzień ten wybrano jako święto pułkowe. Cztery lata później, 1 sierpnia 1924 roku na wadowickim rynku odbyła się uroczystość przekazania 12. Pułkowi Piechoty nowego sztandaru, ufundowanego przez Wadowice, Andrychów i Kalwarię.

Wadowiczanie pamiętają o powstaniu: mieszkańcy, pielgrzymi i turyści od rana składają kwiaty i znicze pod pomnikiem dwunastaków i pod tablicami na wadowickim rynku. Przed godziną 17:00 w tych miejscach zostały wystawione  przez Harcerską Grupę Rekonstrukcji Historycznej  warty honorowe a równo o 17:00, w Godzinę „W” na budynku wadowickiego magistratu zawyły syreny. Miasto, podobnie jak cała Polska, zatrzymało się aby uczcić powstańców minutą ciszy. Kwiaty i znicze pod tablicami na wadowickiej bazylice złożyli przedstawiciele środowisk kombatanckich ZHP, władz starostwa powiatowego ze starostą Bartoszem Kalińskim na cele oraz uczniowie Szkoły Podstawowe nr 1 w Wadowicach.

(Marcin Guzik)
tekst i fotografie: WadowiceOnline.pl

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x