Fałszerz banknotów złapany w gminie Kalwaria Zebrzydowska

Policjanci z Kalwarii Zebrzydowskiej  zatrzymali młodego mężczyznę, który sfałszował pieniądze i wprowadził je do obrotu. 23-latek odpowie za to przed Sądem.

Policjanci z Kalwarii Zebrzydowskiej  zatrzymali młodego mężczyznę, który sfałszował pieniądze i wprowadził je do obrotu. 23-latkowi grozi kara 25 lat pozbawienia wolności !

Kilka dni temu policjanci z powiatu wadowickiego zatrzymali mężczyznę, który w jednym z lokali na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska wprowadził do obrotu podrobione banknoty o nominale 100 zł. 23-latek zapłacił sfałszowanymi pieniędzmi za zakupiony towar, jednak pracownik go obsługujący zorientował się i wezwał na miejsce patrol Policji. Mężczyzna został poddany kontroli osobistej, w trakcie której funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli kolejne fałszywe stuzłotowe banknoty. Policjanci w trakcie przeszukania miejsca zamieszkania mężczyzny, zabezpieczyli sprzęt służący do fałszowania środków pieniężnych.  Zatrzymany usłyszał zarzut z art. 310 KK §1, §2  za co grozi kara pozbawienia wolności do 25 lat.

 

Jak sprawdzić czy banknot jest prawdziwy?

Na banknocie o nominale 100 złotych umieszczono portret króla Władysława II Jagiełły. W tle po jego obu stronach znajdują się stylizowane elementy ornamentyki gotyckiej.

Stronę odwrotną zdobi Orzeł Biały na tarczy herbowej z nagrobka króla. Poniżej tarczy umieszczono hełm, płaszcz krzyżacki oraz dwa miecze nawiązujące do zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Z lewej strony tarczy widnieje zarys zamku krzyżackiego w Malborku.

Charakterystyczne elementy zmodernizowanego banknotu:

  • wymiary: 138 x 69 mm
  • znak wodny z cyfrowym oznaczeniem nominału widoczny pod światło na niezadrukowanym polu (1),
  • rozeta płynnie zmieniająca kolor ze złotego na zielony (3),
  • korona w owalu, której pełny obraz tworzy się podczas oglądania banknotu pod światło (4),
  • wyczuwalne przy dotyku, także dla osób niewidomych, oznaczenia nominału, portret władcy, godło RP, podpisy Prezesa i Głównego Skarbnika NBP.
 

Wzbogacony znak wodny
Podczas oglądania banknotu pod światło widać znak wodny przedstawiający wizerunek władcy oraz cyfrowe oznaczenie nominału „100”. 
Pole znaku wodnego nie jest zadrukowane.

Nitka zabezpieczająca
Podczas oglądania banknotu pod światło widać pionową, ciemną linię z cyfrowym oznaczeniem nominału „100” i skrótem „ZŁ”, widocznymi również w odbiciu lustrzanym. Krój liter mikrotekstu został zmodyfikowany. Nitka zabezpieczająca została umieszczona w strukturze papieru.

Rozeta zmieniająca kolor (farba zmienna optycznie)
Wraz ze zmianą kąta patrzenia kolor rozety płynnie przechodzi ze złotego w zielony.
 

Uzupełniający sie druk obustronny (recto-verso)
Elementy graficzne znajdujące się na obu stronach banknotu oglądane pod światło uzupełniają się i tworzą pełny obraz – koronę w owalu.

Patrzenie pod kątem (efekt kątowy)
W zależności od kąta patrzenia z prawej strony portretu władcy widać koronę lub cyfry oznaczenia nominału „100”, z lewej zaś słowne i cyfrowe oznaczenia nominału, a pomiędzy nimi skrót „NBP”.
 

Mikroskopijne napisy
Mikrodruki to czytelne jedynie w powiększeniu napisy umieszczone zarówno na przedniej, jak i odwrotnej stronie banknotu.

W ultrafiolecie
W promieniach UV widać kwadrat z cyfrowym oznaczeniem nominału „100” i skrótem „ZŁ”, serię i numer banknotu oraz inne wybrane elementy.

 

fot. Narodowy Bank Polski

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x