Policjanci z Kalwarii Zebrzydowskiej zatrzymali młodego mężczyznę, który sfałszował pieniądze i wprowadził je do obrotu. 23-latkowi grozi kara 25 lat pozbawienia wolności !
Kilka dni temu policjanci z powiatu wadowickiego zatrzymali mężczyznę, który w jednym z lokali na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska wprowadził do obrotu podrobione banknoty o nominale 100 zł. 23-latek zapłacił sfałszowanymi pieniędzmi za zakupiony towar, jednak pracownik go obsługujący zorientował się i wezwał na miejsce patrol Policji. Mężczyzna został poddany kontroli osobistej, w trakcie której funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli kolejne fałszywe stuzłotowe banknoty. Policjanci w trakcie przeszukania miejsca zamieszkania mężczyzny, zabezpieczyli sprzęt służący do fałszowania środków pieniężnych. Zatrzymany usłyszał zarzut z art. 310 KK §1, §2 za co grozi kara pozbawienia wolności do 25 lat.
Jak sprawdzić czy banknot jest prawdziwy?
Na banknocie o nominale 100 złotych umieszczono portret króla Władysława II Jagiełły. W tle po jego obu stronach znajdują się stylizowane elementy ornamentyki gotyckiej.
Stronę odwrotną zdobi Orzeł Biały na tarczy herbowej z nagrobka króla. Poniżej tarczy umieszczono hełm, płaszcz krzyżacki oraz dwa miecze nawiązujące do zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Z lewej strony tarczy widnieje zarys zamku krzyżackiego w Malborku.
Charakterystyczne elementy zmodernizowanego banknotu:
- wymiary: 138 x 69 mm
- znak wodny z cyfrowym oznaczeniem nominału widoczny pod światło na niezadrukowanym polu (1),
- rozeta płynnie zmieniająca kolor ze złotego na zielony (3),
- korona w owalu, której pełny obraz tworzy się podczas oglądania banknotu pod światło (4),
- wyczuwalne przy dotyku, także dla osób niewidomych, oznaczenia nominału, portret władcy, godło RP, podpisy Prezesa i Głównego Skarbnika NBP.
Wzbogacony znak wodny
Podczas oglądania banknotu pod światło widać znak wodny przedstawiający wizerunek władcy oraz cyfrowe oznaczenie nominału „100”.
Pole znaku wodnego nie jest zadrukowane. |
Nitka zabezpieczająca
Podczas oglądania banknotu pod światło widać pionową, ciemną linię z cyfrowym oznaczeniem nominału „100” i skrótem „ZŁ”, widocznymi również w odbiciu lustrzanym. Krój liter mikrotekstu został zmodyfikowany. Nitka zabezpieczająca została umieszczona w strukturze papieru.
|
Rozeta zmieniająca kolor (farba zmienna optycznie)
Wraz ze zmianą kąta patrzenia kolor rozety płynnie przechodzi ze złotego w zielony.
|
Uzupełniający sie druk obustronny (recto-verso)
Elementy graficzne znajdujące się na obu stronach banknotu oglądane pod światło uzupełniają się i tworzą pełny obraz – koronę w owalu.
|
Patrzenie pod kątem (efekt kątowy)
W zależności od kąta patrzenia z prawej strony portretu władcy widać koronę lub cyfry oznaczenia nominału „100”, z lewej zaś słowne i cyfrowe oznaczenia nominału, a pomiędzy nimi skrót „NBP”.
|
Mikroskopijne napisy
Mikrodruki to czytelne jedynie w powiększeniu napisy umieszczone zarówno na przedniej, jak i odwrotnej stronie banknotu.
|
W ultrafiolecie
W promieniach UV widać kwadrat z cyfrowym oznaczeniem nominału „100” i skrótem „ZŁ”, serię i numer banknotu oraz inne wybrane elementy.
|
fot. Narodowy Bank Polski
About Author
You may also like
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
-
Święto Niepodległości – harcerze świętują w 3 powiatach
-
W Kalwarii radośnie obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości
-
W Brodach płonął dom drewniany