4 października przypadła 413 rocznica poświęcenia kalwaryjskiej Bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Kościół został konsekrowany 4 października 1609 roku przez biskupa krakowskiego Piotra Tylickiego w asyście biskupów: łuckiego Pawła Wołuckiego i pomocniczego krakowskiego Pawła Dębskiego. Z uwagi na przypadającą w tym dniu uroczystość św. Franciszka z Asyżu, hierarcha ustanowił coroczną rocznicę na niedzielę przypadającą po uroczystości Świętego Zakonodawcy.
Budowa Sanktuarium Kalwaryjskiego rozpoczęła się w 1604 r. i trwała do 1609 r. Klasztor i kościół był budowany według projektu architekta włoskiego, jezuity Jana Marii Bernardoniego (projektował m.in. kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie, zmarł 19 X 1605 r. w Krakowie) oraz architekta i złotnika flamandzkiego Pawła Baudartha (nadzór budowlany i dokonanie zmian w projekcie – współuczestniczył w budowie kościoła i klasztoru Kalwarii Zebrzydowskiej, wznosząc tam 14 kaplic. Jego styl nawiązywał do niderlandzkiego i włoskiego manieryzmu; pracował również przy rozbudowie zamku w Suchej Beskidzkiej.). Budowla była czworobokiem z wirydarzem wewnątrz. Skrzydło południowe stanowiło niewielki, jednonawowy kościół. Warto wspomnieć, że właśnie w 1609 roku Mikołaj Zebrzydowski przekazuje Bernardynom srebrną figurę Matki Bożej Anielskiej, która zostaje umieszczona w ołtarzy głównym kościoła. To właśnie ta figura zakupiona przez biskupa Bernarda Maciejowkiego w 1590 roku we Florencji i poświęcona przez papieża Sykstusa V była przedmiotem kultu wiernych przez pierwsze czterdzieści lat istnienia Kalwarii.
About Author
Może Ci się spodobać
-
XX urodziny Kina Centrum – Wieczór z Czeską Komedią: „Właściciele” i „Sytuacja Awaryjna”
-
Cech organizuje II edycję konkursu wiedzy o rzemiośle
-
Ireneusz Krosny odwiedzi Kalwarię Zebrzydowską
-
Za tydzień czeka nas niecodzienna wystawa – TYLE ŚWIATÓW, Rynek Kalwaryjski – planty
-
Podsumowanie akcji „alkohol i narkotyki” w Powiecie Wadowickim
W poniedziałek 14 listopada 2022 r w bazylice odbędzie się pogrzeb ś.p. Ojca Benedykta Huculaka, wybitnego zakonnika, ostatnio przebywające w klasztorze w Przeworsku i zapomnianego przez współbraci. Pokój Jego Duszy.
Pogrzeb o.Benedykta Huculaka w dniu 14-11-2022 w Bazylice o.o.bernardynów. Z niezrozumiałych przyczyn ojcowie bernardyni pomijają milczeniem tę informację. Ś.P. o Benedykt Huculak był wybitnym intelektualistą, doktorem habilitowanym teologii , dawnym wykładowcą w seminarium, autorem wielu publikacji o liturgii i innych. Pokój Jego Duszy.