Świętujemy 413 rocznicę poświęcenia kalwaryjskiej Bazyliki Matki Bożej Anielskiej

4 października przypadła 413 rocznica poświęcenia kalwaryjskiej Bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Kościół został konsekrowany 4 października 1609 roku przez biskupa krakowskiego Piotra Tylickiego w asyście biskupów: łuckiego Pawła Wołuckiego i pomocniczego krakowskiego Pawła Dębskiego. Z uwagi na przypadającą w tym dniu uroczystość św. Franciszka z Asyżu, hierarcha ustanowił coroczną rocznicę na niedzielę przypadającą po uroczystości Świętego Zakonodawcy.

Budowa Sanktuarium Kalwaryjskiego rozpoczęła się w 1604 r. i trwała do 1609 r. Klasztor i kościół był budowany według projektu architekta włoskiego, jezuity Jana Marii Bernardoniego (projektował m.in. kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie, zmarł 19 X 1605 r. w Krakowie) oraz architekta i złotnika flamandzkiego Pawła Baudartha (nadzór budowlany i dokonanie zmian w projekcie – współuczestniczył w budowie kościoła i klasztoru Kalwarii Zebrzydowskiej, wznosząc tam 14 kaplic. Jego styl nawiązywał do niderlandzkiego i włoskiego manieryzmu; pracował również przy rozbudowie zamku w Suchej Beskidzkiej.). Budowla była czworobokiem z wirydarzem wewnątrz. Skrzydło południowe stanowiło niewielki, jednonawowy kościół. Warto wspomnieć, że właśnie w 1609 roku Mikołaj Zebrzydowski przekazuje Bernardynom srebrną figurę Matki Bożej Anielskiej, która zostaje umieszczona w ołtarzy głównym kościoła. To właśnie ta figura zakupiona przez biskupa Bernarda Maciejowkiego w 1590 roku we Florencji i poświęcona przez papieża Sykstusa V była przedmiotem kultu wiernych przez pierwsze czterdzieści lat istnienia Kalwarii.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
B.....
B.....
12 listopada 2022 22:00

W poniedziałek 14 listopada 2022 r w bazylice odbędzie się pogrzeb ś.p. Ojca Benedykta Huculaka, wybitnego zakonnika, ostatnio przebywające w klasztorze w Przeworsku i zapomnianego przez współbraci. Pokój Jego Duszy.

B.....
B.....
13 listopada 2022 12:15

Pogrzeb o.Benedykta Huculaka w dniu 14-11-2022 w Bazylice o.o.bernardynów. Z niezrozumiałych przyczyn ojcowie bernardyni pomijają milczeniem tę informację. Ś.P. o Benedykt Huculak był wybitnym intelektualistą, doktorem habilitowanym teologii , dawnym wykładowcą w seminarium, autorem wielu publikacji o liturgii i innych. Pokój Jego Duszy.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x