Dziś 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski

Dziś przypada 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. 12 września Prymas Polski zostanie – wraz z Matką Elżbietą Różą Czacką – beatyfikowany podczas uroczystości w Warszawie. 

Dziś przypada 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. 12 września Prymas Polski zostanie – wraz z Matką Elżbietą Różą Czacką – beatyfikowany podczas uroczystości w Warszawie. 

28 maja 1981 r. zmarł kardynał Stefan Wyszyński, nazywany Prymasem Tysiąclecia. Sejm, dla uczczenia wspaniałej postaci kard. Wyszyńskiego i jego wielkiego znaczenia dla budowania wolnej i niepodległej Polski, ustanowił Kardynała jednym z patronów roku 2021.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem. Przed II wojną światową prowadził między innymi pracę społeczno-oświatową w Chrześcijańskich Związkach Zawodowych i zorganizował Katolicki Związek Młodzieży Robotniczej. W okresie Powstania Warszawskiego był kapelanem szpitala powstańczego w Laskach i okręgu „Kampinos” Armii Krajowej.

W 1946 r. został mianowany przez papieża Piusa XII biskupem lubelskim, a dwa lata później arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, a tym samym prymasem Polski. Posługę tę sprawował do śmierci.

Był inicjatorem porozumienia polskiego Kościoła z komunistycznymi władzami, do którego doszło w 1950 r. Rządzący wielokrotnie je jednak łamali. 21 maja 1953 r. kard. Wyszyński przesłał premierowi Bolesławowi Bierutowi memoriał, będący odpowiedzią Episkopatu na ataki wymierzone w Kościół katolicki oraz na próby podporządkowania go komunistycznym władzom. W jego ostatnich słowach biskupi stwierdzali: „Rzeczy Bożych na ołtarzu cesarza składać nam nie wolno. Non possumus! (Nie możemy)”. W odpowiedzi nasiliły się represje, a 25 września 1953 r. Prymas został aresztowany. Do jesieni 1956 r. przebywał w kolejnych miejscach odosobnienia. Na urząd powrócił w wyniku październikowej odwilży politycznej i zmian we władzach PRL.

Podczas pobytu prymasa w Komańczy powstał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, stanowiących odnowienie ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza z czasów Potopu szwedzkiego. W sierpniu 1956 r. na Jasnej Górze tekst został odczytany w obecności blisko miliona pielgrzymów. W latach 1957 – 1966 przeprowadził obchody Tysiąclecia Chrztu Polski, poprzedzone z jego inicjatywy dziewięcioletnią Wielką Nowenną Tysiąclecia.

16 sierpnia 1964 r. – na odpust Wniebowzięcia NMP do sanktuarium kalwaryjskiego przybył kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski, który na zakończenie odpustu odprawił mszę św. i wygłosił kazanie.

W 1965 r. kard. Wyszyński był też jednym z inicjatorów orędzia biskupów polskich i biskupów niemieckich. Najsłynniejsze zdanie listu brzmi: „W tym jak najbardziej chrześcijańskim, ale i bardzo ludzkim duchu wyciągamy do Was (…) nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. Stanowisko biskupów spotkało się z ostrą reakcją władz PRL.

Wobec napiętej sytuacji polityczno-społecznej prymas Wyszyński podejmował starania mające na celu łagodzenie konfliktów na linii rząd – opozycja. W latach 1980 – 1981 pełnił rolę pośrednika w negocjacjach pomiędzy władzą, a „Solidarnością”. Zmarł w wyniku gwałtownej choroby nowotworowej.

Prymas Tysiąclecia angażował się nie tylko w życie religijne, ale również w życie społeczne narodu. W swojej działalności zwracał uwagę na przyrodzoną godność człowieka, z której wypływają wszelkie jego prawa. Był nie tylko głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich, ale także mężem stanu, który mawiał „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”.

12 września w Warszawie odbędą się uroczystości beatyfikacyjne kard. Stefana Wyszyńskiego. Do wydarzenia miało dojść już w maju 2020 r. jednak pandemia koronawirusa spowodowała przełożenie uroczystości.

za: Sejm.gov.pl

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x