Dzień Otwartych Drzwi w KEN - 28 marca 2019 r. Kalwaria Zebrzydowska - fot. Andrzej Famielec

Dzień Otwartych Drzwi w KEN

Młodzież wybierając swoją dalszą edukację stoi przed nie lada wyzwaniem. Dlatego też dużą popularnością cieszą się Dni Otwartych Drzwi. Taki dzień przygotował Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej 28 marca. W tym samym dniu odbywały się w Kalwarii Zebrzydowskiej XV Targi Edukacyjno-Informacyjno-Wydawnicze w Kalwarii Zebrzydowskiej [link]. 

Młodzież wybierając swoją dalszą edukację stoi przed nie lada wyzwaniem. Dlatego też dużą popularnością cieszą się Dni Otwartych Drzwi. Taki dzień przygotował Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej 28 marca. W tym samym dniu odbywały się w Kalwarii Zebrzydowskiej XV Targi Edukacyjno-Informacyjno-Wydawnicze w Kalwarii Zebrzydowskiej [link]

Grupy gimnazjalistów i ośmioklasistów były oprowadzano po KEN, ukazując zaplecze dydaktyczne, sale lekcyjne, internat. Nauczyciele i uczniowie kształcący się w poszczególnych typach technikum i szkoły branżowej przedstawiali zalety wyboru danego zawodu i możliwości zatrudnienia. Na dniach Otwartych zagościli: Małopolskiego Wicekuratora Oświaty – pani Halina Cimer, Starosta Wadowicki – pan Eugeniusz Kurdas, Wicestarosta Wadowicki – pani Beata Smolec, Przewodnicząca Rady Powiatu Wadowickiego – pani Zofia Kaczyńska, Dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego – pan Dariusz Styrna, Kierownik Wydziału Edukacji  – pani Jolanta Król, przewodniczący Komisji Oświaty, Sportu i Promocji Powiatu – pan Marek Cimer, Wójt Gminy Lanckorony – pan Tadeusz Łopata, Dyrektor Zakładu Mebloform – pan Krzysztof Kosek.

 
KEN przygotował sporą ofertę edukacyjną [link]:
Technikum:

 

Liceum

 

Szkoła Branżowa I stopnia

 

Internat – dla dziewcząt i chłopców

 

Dzień później przeprowadziliśmy wywiad z Dyrektorem Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej, Panem Zbigniewem Stradomskim.

Panie Dyrektorze, co wyróżnia Pańską szkołę?

Myślę, że jesteśmy bardzo dobrą szkołą, pod względem merytorycznym, jak podejścia do ucznia, gdyż staramy się uczynić szkołę przyjazną. To co nas szczególnie wyróżnia, to bardzo dobra atmosfera w szkole, dobrze przygotowana kadra nauczycielska, która jest otwarta na uczniów. To co podkreślają nasi uczniowie, to dobra atmosfera, która sprzyja po pierwsze dobremu procesowi dydaktycznemu, ale także temu, że uczniowie czują się u nas bezpiecznie. Nie są dla nas anonimowi. Mamy doskonałe warunki przestrzenne jeśli chodzi o bazę szkoły, mamy dobre wyposażenie, oczywiście zawsze może być lepiej, ale dzięki jednozmianowości, dzięki indywidualnemu podejściu do uczniów, uczniowie są zauważani i doceniani. To nas właśnie wyróżnia. Ponadto mamy dogodne położenie, bliskość zarówno linii kolejowej, jak i autobusowej. Posiadamy także internat dla tych, którzy mają daleko do nas, do szkoły. Można skorzystać zarówno z miejsc noclegowych jak i z całodziennego wyżywienia. Można czuć się po prostu jak w domu.

Mówiąc czuć się jak w domu, należy zauważyć, że Pan Robert Mikołajek został nominowany przez Kronikę Beskidzką do tytułu najlepszego nauczyciela.

Myślę, ze jest to symptomem tego, że u nas dobrze się dzieje, że mamy tutaj wybitnych nauczycieli, wybitne osobistości, które są przyjaźnie nastawione do uczniów. Dzięki temu uczniowie mają w przyszłości możliwość zdobycia dobrego wykształcenia, posiadania dobrego zawodu jak i życia poprzez lata szkolne w dobrej atmosferze. Myślę, że każdy z nas chce i chciałby wracać do lat szkolnych właśnie z sentymentem.

 

Panie Zbigniewie, co ciekawego KEN przygotował dla młodych ludzi, którzy dopiero będą wkraczali na ścieżkę edukacji z zakresu szkoły średniej i zawodowej?

Nasz szkoła ma wieloletnie tradycje i doświadczenie. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele naszej szkoły postarali się przedstawić podczas Dni Otwartych to, co jest u nas najlepsze.

Oprócz oferty kierunków, które były dotychczas i w których szkoła kształciła, znajduję się także oferta czegoś nowego. Oprócz kierunku technika technologii drewna czy obuwnika i tradycyjnych takich jak ekonomista, handlowiec, organizacji reklamy, czy turystyki mamy także w ofercie nowy kierunek: technik fotografii i multimediów.

Myślę, ze oferta zarówno dla szkoły zawodowej – branżowej, w tych zwodach w których dotychczas kształciliśmy jak i w zawodzie technika spotkała się z dużym zainteresowaniem. Frekwencja na Dniach Otwartych była bardzo duża i mam nadzieję, że przełoży się to także w stałe odwiedzanie naszej szkoły.

 

Wspomniał Pan Dyrektor o dużej frekwencji. O jakich liczbach możemy mówić?

Odwiedziło nas grubo ponad siedemset osób. W ostatnich latach nie było tak dużej liczby nas odwiedzających przy okazji Otwartych Dni KEN. Biorąc nawet pod uwagę, że jest to podwójny rocznik, to jest to bardzo zadowalająca liczba. Oczywiście staramy się wyjść bezpośrednio do uczniów i spotykać się z Nimi w ich szkołach, także myślę, że grono młodych osób do których dotrzemy, będzie znaczne. Czy nasze starania wśród młodzieży znajdą podatny grunt i wybiorą oni naszą szkołę, to czas pokaże.

 

Wydaje się, że Szkoła zaczyna odzywać, jest zauważalny swojego rodzaju renesans. Bardzo często uczniowie KEN-u wracają z różnych wyjazdów z nagrodami, jak np. w Brnie, gdzie uczniowie zajęli drugie i czwarte miejsce.

Nasi uczniowie są wszechstronnie utalentowani. I tak, jak myślę w wielu szkołach, ale w KEN-ie dajemy uczniom pole do popisu w różnych dziedzinach począwszy od sportowych, jak np. w zjeździe na nartach, poprzez rozgrywki w piłce ręcznej, siatkówce, tenisie stołowym i można by tu jeszcze długo wymieniać, ale myślę, że to co najbardziej cieszy, to są właśnie te nagrody przywożone z zawodów i konkursów zawodowych. I tak właśnie, jak już było wspomniane z zagranicy z Brna, ale także z Oświęcimia, gdzie mieliśmy wyróżnienia. Myślę, że to cieszy, bo wskazuje na to, ze szkoła kształci dobrze. Świadczy o tym także zdawalność egzaminów zawodowych, która w tym roku wyniosła gruba ponad 80%.

Myślę, że nasza szkoła daje możliwość dobrego wykształcenia w zawodzie i dobrego startu w przyszłym życiu zawodowym.

Mówiąc o starcie w zawodzie, warto podkreślić, że posiadają Państwo dobrą współpracę z przedsiębiorstwami, jak np. z mebloformem, gdzie uczniowie mogą odbywać praktyki.

Mebloform jest największą fabryką mebli w całym województwie małopolskim i dzięki dobrej współpracy z kierownictwem i wszystkimi pracownikami mamy okazję dobrze współpracować. Myślę, że najbliższym czasie to się sformalizuje w postaci porozumienia o partnerstwie. I mam nadzieję, że obydwie instytucje będą miały z tego korzyść. Uczniowie będą mieć odpowiednie warunki do posiadania odpowiedniej bazy dydaktycznej, najlepsi zaś uczniowie będą mogli znaleźć pracę już po zakończeniu nauki, a także i jeszcze w jej trakcie.

 

Wspominał Pan Dyrektor o nowym kierunku. Czy można dowiedzieć się o nim czegoś więcej?

Technik fotografii multimediów, myślę, że jest to kierunek, który powinien młodzież zainteresować. W jednej z kwalifikacji jest również grafika komputerowa, która może być dla młodych ludzi dobrą ofertą zarówno do kształcenia się, jak i w przyszłości do znalezienia pracy w wielu dziedzinach. Jest to branża pokrewna z reklamą, której także uczymy. Myślę, ze będzie to doskonałą bazą do dalszego rozwoju naszej szkoły.

Podczas wizyty Pani Minister Jadwigi Emilewicz, szkoła pokazała meble przygotowane przez uczniów i bardzo się one spodobały Pani Minister. Czy jest szansa, aby produkty wykonywane przez uczniów były bardziej dostępne w okolicy?

Mam nadzieję, że przepisy które się zmieniają umożliwią nam to, że nasze wyroby będą bezpośrednio dostępne w szkole i prawdopodobnie od września tego roku będziemy mieli taką prawną możliwość. Myślę, że warto nie tylko zobaczyć ale i posiadać tego typu wyroby. Nasze wyroby są atrakcyjne nie tylko w branży stolarskiej, ale i obuwniczej. Nasi uczniowie, także i w tej dziedzinie mają doskonałe doświadczanie i mam nadzieję, że znajdą się osoby które będą chodzić w ich obuwiu.

Natomiast co do pozostałych dziedzin, to myślę, że nasi uczniowie, którzy fotografują, robią reportaże, nagrywają filmy znajdą także uznanie szerokiej publiczności.

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x