We wtorek 5 marca 2019 r. w sali konferencyjne Domu Pielgrzyma kalwaryjskiego Sanktuarium odbyło się spotkanie poświęcone symbolice polskości, jakim był Dwór Polski. Organizatorem spotkania była Fundacja Dziedzictwo z Kalwarii Zebrzydowskiej.
Wtorkowe spotkanie było już drugim z cyklu „Sięgając do korzeni budujemy naszą tożsamość„. Budowa tożsamości narodowej nierozerwalnie związana była zawsze z Dworem i wsią polską. Instytucja Dworu budowała w Polsce nie tylko zaplecze gospodarcze, ale także społeczne i narodowościowe. Była miejscem, gdzie w duchu narodowym wychowywano kolejne pokolenia, ukazując im wartość służenia ojczyźnie. Owe zagadnienia przybliżył zebranym dr hab. Marian Wolski, prof. UPJP II, uwypuklając bogactwo tradycji, historii i sztuki, jakie przechowywały i przekazywały dwory. Praktycznym uosobieniem zasad i tradycji, jakie tam przekazywano, byli zamianie – wielcy patrioci, którzy oddawali swoje życie na ołtarzu Ojczyzny, przelewając za nią krew, bądź do końca życia pracując dla jej dobra. Sylwetki wybitnych ziemian jak Karolina Lanckorońska, Jan Kanty Skrochowski czy Leon Krzeczunowicz. Zostali oni zaprezentowani przez dra Marcina Chorązkiego. Poruszył on także tematykę konspiracyjnego ruchu ziemiańskiego „Uprawa – Tarcza” w czasie okupacji podczas II wojny światowej. Była to organizacja zajmująca się przygotowaniem socjalno-militarnego zaplecza dla partyzantki będącej w strukturach AK (to właśnie ta organizacja była odpowiedzialna za zaopatrzenie podczas Akcji Burza), ale jej faktyczna działalność szeroko przekraczała te ramy. Do formacji tej należeli głównie ziemianie, niejednokrotnie będący wcześniej członkami rozwiązanego przez okupanta Związku Ziemian. Wielu ziemian przyłączało się do tej organizacji, gdyż poczucie wspomagania podziemia niepodległościowego było naturalną konsekwencją ich tradycji i obowiązku narodowego.
Kolejnym prelegentem był Pan Ryszard Mróz Małopolski Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, który opisywał zagadnienia związane z produkcja i prowadzeniem gospodarstw ekologicznych, oraz jakości żywności. Spotkanie prowadziła Pani Halina Cimer – Prezes Fundacji Dziedzictwo.
Kolejne spotkanie z cyklu „Sięgając do korzeni budujemy naszą tożsamość” odbędzie się 15 marca w Lanckoronie w Ośrodku „Korona” i będzie nosić tytuł: „Z nurtem życia – lokalni bohaterowie”. Spotkania współfinansowane są ze środków EFRROW otrzymanych za pośrednictwem LGD „Gościniec 4 Żywiołów”. Partnerami projektu są m.in.: Stowarzyszenie Dobroczynne im. M. Zebrzydowskiego w Zebrzydowicach i Koło Gospodyń „Swojskie Klimaty” w Barwałdzie Średnim.
About Author
You may also like
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
-
Od poniedziałku 18 listopada do piątku 22 krajówka w Kalwarii na odcinku rynku będzie zamknięta w godz. 9.00-14.00
-
Święto Niepodległości – harcerze świętują w 3 powiatach
-
W Kalwarii radośnie obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości
super. a moze ktos przyblizy losy okolicznych chłopów.ktorych ten dwor do 1848 trzymal w okolicznych wsiach jak niewolnikow..ktorzy masowo na przełomie wieku19 i 20 emigrowali do USA.. z biedy i glodu..
to oni sa naszymi przodkami.To ich przez wieki traktowano gorzej niż bydlo.. smieszy mnie ten podziw dla dworu polskiego ktorego bylismy własnoscia..